facturi pfa platite cu card personal

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

facturi pfa platite cu card personal

#1 Mesaj de comand279 »

1.In cazul facturilor diverse pe pfa platite cu card personal unde atasat facturii am bon fiscal si chitanta pos trebuie sa fac dispozitie de plata sau cum decontez aceste plati pe pfa?
2.La fel si in cazul facturilor de utilitati (exista ctr de comodat cu decontarea unei cote parti din chelt de intretinere spatiu) platite prin internet banking din cont personal trebuie sa emit dispozitie de plata iar la dosar atasez copie factura cu dispozitie (la fel ca in cazul soc comerciale)? Trebuie atasat copiei facturii si dovada ca s-au platit aceste facturi (copie dupa op)?

Va multumesc anticipat.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: facturi pfa platite cu card personal

#2 Mesaj de paturcai »

Considerati ca platile efectuate cu cardul personal ca fiind achitate numerar; considerati acea dovada de plata cu card ca fiind "chitanta" de plata.

Aceeasi situatie si in cazul platilor prin banca. COntul bancar folosit la plata acestor utilitati este contul personal, si nu contul PFA-ului, si in acest caz treceti aceste sume prin registrul de casa, si atasati o copie dupa dovada efectuarii acestor plati prin internetbanking.

Cu placere posticipata.
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: facturi pfa platite cu card personal

#3 Mesaj de apetrem »

Si pentru ca foloseste un cont bancar personal in interesul afacerii,
la control va trebuii sa prezinte intregul extras de cont al acelor conturi personale.
Fiscul va pleca de la prezumtia ca acolo pot fi si incasari.
Marian Apetre

comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: facturi pfa platite cu card personal

#4 Mesaj de comand279 »

Deci intaleg ca la pct 1 nu emit dispozitie de plata ci cu BF si chit de la pos inreg plata in reg de casa, ca si cum ar fi fost facuta in numerar.

La pct 2 cu dovata platii prin internet banking inreg plata in reg de casa (doar o parte din ea cf contractului). La soc comerciale se facea dispozitie de plata ptr asta.

Cat despre prezumtia de vinovatie eu credeam ca se pleaca de la cea de nevinovatie, daca platile erau cash trebuia sa demonstreze ca nu incaseaza bani la negru? De altfel la fiecare incasare pe contul pfa clientul face transfer in cont personal ca sa nu faca plati cu card de pe contul de pfa ptr nevoile lui personale si sa incarce extrasul cu toate prostiile...Uneori ramanand fara bani pe contul pfa face plati in interesul pfa cu cardul personal.

La voi cum se intampla?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: facturi pfa platite cu card personal

#5 Mesaj de paturcai »

ApetreM spune corect ce spune.
Exista si astfel de situatii, de exceptii, dar asa cum stim exceptiile intaresc regula.
Solicitati celui care confunda cardul personal cu cardul PFA, sa faca distinctie intre ele: cardul pentru PFA nu este buzunarul propriu al persoanei fizice, chiar daca PFA si persoana fizica sunt unul si acelasi individ.
In rest considerati documentele platite asa cum v-am scris mai sus.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: facturi pfa platite cu card personal

#6 Mesaj de comand279 »

Imi cer scuze, sunt intr-o mare confuzie, nu intaleg diferenta dintre a plati cash pe pfa si a avea casa de minus cum se mai intampla (adica tot din buzunarul personal) sau a plati cu cardul personal pentru cheltuielile pfa.

"Solicitati celui care confunda cardul personal cu cardul PFA, sa faca distinctie intre ele: cardul pentru PFA nu este buzunarul propriu al persoanei fizice, chiar daca PFA si persoana fizica sunt unul si acelasi individ."

Ce ati vrut sa spuneti? Nu poate sa se foloseasca de banii pfa-ului pentru interesul personal? El transfera banii in contul personal si de acolo face ce vrea cu ei, credeam ca asta e una din diferentele intre firma si pfa, dispune cum doreste de bani, nu trebuie sa astepte sfarsitul anului sa ridice dividende. Si nu plateste cu cardul pfa pentru cheltuielile personale ci face transfer in contul personal caci pe pfa incaseaza doar in banca nu si cash.

Daca e gresit trebuie sa intaleg cum se procedeaza corect, care e mecanismul...

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: facturi pfa platite cu card personal

#7 Mesaj de apetrem »

Poate sa foloseasca banii cum vrea si cat vrei, nu este nici o problema.
Doara ca, la control, fiscul iti va prezenta toate conturile bancare detinute si iti va cere o declaratie pe proprie raspundere privind conturile prin care derulezi afacerea.
Orice astfel de transfer intre conturi va da motive fiscului privind incasarile efectuate si va proceda la verificarea tuturor conturilor.
Marian Apetre

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: facturi pfa platite cu card personal

#8 Mesaj de paturcai »

Si ApetreM si eu va spunem acelasi lucru: PFA-ul sa se obisnuiasca cu ideea ca nu poate folosi ORICE solutie pentru a plati facturile.
Maine se duce la vecinul de la sase (scara sase) si ii cere cardul sa-si plateasca achizitiile sau mai rau (cum sublinia foarte corect ApetreM) sa faca incasari.
Orice plata sau incasare care nu are legatura cu PFA-ul sau cu conturile lui legale trezeste suspiciuni si apoi PFA-ul trebuie sa dea cu subsemnatul.
Nu cred ca a spus cineva ca PFA-ul nu se poate bucura de banii lui oricand. nu cred ca asta se intelege din ceea ce s-a scris pana acum.
S-a scris doar SA FOLOSEASCA doar contul lui de PFA eventual DOAR CARDUL pe care il are pe PFA. In niciun caz alta "solutie".
Daca ati fi organ de control nu ati fi suspicios ca o "firma" (PFA) foloseste aiurea conturi ca sa plateasca sau sa faca incasari?
Va spun ca ati fi nu suspicios ati spune direct: asta este evaziune.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

moldovanl582
Mesaje: 42
Membru din: Vin Apr 18, 2008 12:00 am

Re: facturi pfa platite cu card personal

#9 Mesaj de moldovanl582 »

Buna ziua,
Considerati ca un cont personal folosit strict pentru incasari si plati PFA ar fi o problema? Sigur ca in acest caz cheltuielile cu comisioanele nu se pot deduce.
Multumesc

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: facturi pfa platite cu card personal

#10 Mesaj de apetrem »

Da.
Marian Apetre

moldovanl582
Mesaje: 42
Membru din: Vin Apr 18, 2008 12:00 am

Re: facturi pfa platite cu card personal

#11 Mesaj de moldovanl582 »

Pe ce baza legala va argumentati raspunsul? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi pfa platite cu card personal

#12 Mesaj de balazse »

Pai daca ar fi asa cum zici tu, atunci toate societatile comerciale ar lucra pe contul personal al asociatului/asociatilor si atunci sa-ti dai seama ce si cum.
Oricum lucrezi cum crezi de cuvinta, noi doar iti oferim calea legala, dar atunci o sa se verifice toate conturile personale ca sa se asigure ca nu ai obtinut venituri pe care nu le-ai declarat.
Ii asa de greu sa isi deschida un cont pentru PFA (La ING deja cu un comision de 5 lei pe luna plus com adm card de 40 lei/an te-ai scos, adica sub 10 lei/luna epr total)?

moldovanl582
Mesaje: 42
Membru din: Vin Apr 18, 2008 12:00 am

Re: facturi pfa platite cu card personal

#13 Mesaj de moldovanl582 »

Buna ziua,

Eu nu am spus ca e "greu" sau nu sa se deschida cont de pfa. Am intrebat daca exista o baza legala care prevede necesitatea utilizarii unui cont dedicat pentru pfa. Avand in vedere ca oricum un pfa utilizeaza banii personali in activitatea sa.

Sigur ca e mai usor de urmarit un cont pfa, dar si comisioanele sunt mai mari. Cand e vorba de doua trei incasari prin cont bancar/ pe an, ma intrebam doar daca merita deschiderea unui cont pe pfa sau e ok si utilizarea unui cont personal folosit doar in acest scop si unde comisioanele nu sunt atat de mari. Un cont pfa ar insemna achitarea de comisioane lunare cam degeaba daca sunt luni in care nu se incaseaza nimic.

Nu doresc niciun fel sa incalc legea, cautam o cale mai putin costisitoare.

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi pfa platite cu card personal

#14 Mesaj de balazse »

Hai sa iti explic altfel.
PFA-ul are un CIF si o personalitate juridica total diferita decat o persoana fizica, ca urmare nu este normal sa platesti/incasezi in contul persoanei fizice daca nu el este beneficiarul, ci PFA-ul.
Acum o sa zici ca ii drept, dar doar textul de "PFA" ii diferenta.
In exemplu: daca trebuie sa platesti in contul lui "Petrica Ion SRL" poti sa platesti in contul lui "Petrica Ion"? Nu prea cred.

Daca ti-ai creat un PFA/II/IF inseamna ca ti-ai creat o activitate economica si iti asumi niste costuri suplimentare.
Dar, poti opta sa fii angajat si sa incasezi ca atare suma respectiva, si atunci poate si cu acel comision bancar iesi mult mai bine pe PFA.

moldovanl582
Mesaje: 42
Membru din: Vin Apr 18, 2008 12:00 am

Re: facturi pfa platite cu card personal

#15 Mesaj de moldovanl582 »

si totusi, PFA nu are personalitate juridica...

Scrie răspuns