Problema furnizori neachitati TVA la incasare

Mesaj
Autor
stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Problema furnizori neachitati TVA la incasare

#1 Mesaj de stanilap »

Am urmatoarea problema: o firma care a fost platitoare de TVA la incasare a renuntat la calitatea asta incepand cu 01.08.2014. Problema este ca in jurnalele de cumparari, furnizorii neachitati apar in continuare, chiar daca in ecranul de DETALII IMPOZIT SI TVA, am scris data la care firma a iesit din sistemul asta. Ce sa intampla cu acei furnizori pana cand se vor plati ? Unii poate se achita anul viitor, in martie, deci peste aproape un an !!! Declaratia 300 (lunara ) imi ia in calcul si acei furnizori, 394 nu, deci nu mai bat una cu alta in veci. Cum se procedeaza in situatia asta ???

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Problema furnizori neachitati TVA la incasare

#2 Mesaj de balazse »

Nici pana acum nu batea 300 cu 394.
Acele facturi de furnizori raman in jurnal pana cand vor fi achitate (scuze, dar deja s-a postat foarte mult pe tema asta, chiar si pe blog sa postat).
Cum sa iti ia in calcul in D.300? Doar la "informatii privind tva neexigibila sau nedeductibila" iti apar informatii despre acele facturi.
In ceea ce priveste procedura, trebuie sa iei in calcul doar acele facturi care sunt din perioada curenta. Poti exporta in excel jurnalul si sa filtrezi in asa fel incat sa iti ramana doar facturile din perioada curenta, sa elimini bonurile si facturile fara TVA si atunci te poti verifica.

Scrie răspuns