Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#31 Mesaj de ciobanum147 »

Din ce cauza vi s-a anulat TVA? daca au fost depuse doua deconturi consecutive fara operatii atunci trebuie sa depuneti cererea 099 si declaratia 311 cand depuneti 311 se da o declaratie prin care se mentioneaza ca nu aveti control la data depunerii declaratiei,am avut aceasta situatie si in 1-2 zile s-a rezolvat .
Daca nu au fost depuse deconturile ,atunci trebuiesc depuse...ar trebui mai intaii sa stim cauza anularii si apoi dezbatem problema :mrgreen:

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#32 Mesaj de szaszs »

da, au fost mai multe deconturi fara operatii

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#33 Mesaj de ciobanum147 »

Atunci depuneti cererea 099 si d.311,se mai da o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca se va desf.activitate ec.cel mai tarziu in cursul lunii urmatoare celei in care se solicita inregistrarea in scopuri TVA,se mai depune si certificatul constatator emis de OF.Registrului Comertului din care sa rezulte datele de indentificare ale asociatiilor si administratorilor la data depunerii cererii.Mai multe va pot spune cei de la Administratie.
Daca nu depuneti cererea in termen de 180 de zile,organele fiscale nu vor mai aproba cererile ulteriore de inreg.in scopuri TVA.(ORDIN 1436/2012).

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#34 Mesaj de szaszs »

Dar nu cred ca voi avea operatii nici in deconturile urmatoare, nu mai avem activitate.. nu au incetat motivele care au dus la anularea inregistrarii in scopuri de TVA.
Mai trebuie sa depun vreo declaratie daca raman neplatitor de TVA?

isofached
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iun 29, 2007 12:00 am

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#35 Mesaj de isofached »

La 11.10.2012 firma a devenit neplatitoare de tva. Am descarcat gestiunea automat, am ajustat stocul, am trecut soc la neplatitoare de tva si pt restul lunii am facut desc de gestiune manuala insa valoare lui 371D se duce in rap. de gestiune si acesta iese pe minus. Am incercat si cu o singura descarcare de gestiune la finalul lunii, dar nu-l inchide pe 4428 cu toata valoarea. Efectiv, nu stiu ce metoda sa mai aleg.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#36 Mesaj de tomac »

Este o problemă cu raportul de gestiune în cazul ieșirii de la TVA sau în cazul intrării.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#37 Mesaj de rovidg116 »

Buna
O cunostinta acum a primit de la finante o notificare privind nedepunerea declaratiei de TVA pe luna Iulie 2010. Firme are activitatea suspendata din Iulie 2010, iar ultimul decont a fost depus in Octombrie 2010, fiind cu TVA trimestrial. Cred ca a primit si decizia de scoatere de la TVA tot pe atunci, nu mai stie nici el, cert este ca pa mfinante.ro figureaza neplatitor. Nu a fost facut ajustarea TVA aferent stocului. O fac acum? si depun 301? Are stoc de marfa de cca 9000 lei datand din 2010.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#38 Mesaj de tomac »

Nu se ajustează TVA la acel stoc. Îi este aplicabilă o excepție valabilă pentru stocul existent la 30/09/2011.
Puteți verifica exact starea unei firme, din punct de vedere al TVA, în registrul public de pe ANAF disponibil aici
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#39 Mesaj de rovidg116 »

Multumesc, si mai am inca o intrebare.... Ultimul decont de TVA a fost depus in Oct. 2010 pt. trim. 3, iar acum finantele solicita decont pe Iulie 2010, formular 301. Sa inteleg ca trebuie sa depun decontul de TVA lunar pentru luna Iulie 2010, desi s-a depus trimestrialul pt. trim. 3?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#40 Mesaj de tomac »

301? Sunteți sigur(ă)? Adică cei de la finanțe sunt siguri? D301 nu prea are ce căuta aici. Eventual D300. Și nici măcar de D311 nu poate fi vorba.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#41 Mesaj de rovidg116 »

Scuze, cred ca m-am exprimat gresit. E vorba de declaratia 300 (formularul 301, deci decontul lunar, noi depusesem formularul 302, decontul trimestrial, firma fiind platitor trimestrial) Oricum mi se pare aiurea sa mai depunem inca o data decontul de TVA....

titaa
Mesaje: 71
Membru din: Mie Mai 23, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#42 Mesaj de titaa »

zaharescuv scrie:Aceasta facilitate ar putea fi valabila si pentru societatile la care organul fiscal a facut anularea din oficiu,ca urmare a neevidentierii de achizitii si livrari in deconturile anterioare?(de exemplu societati in insolventa .)
Multumesc!
Nu este valabila!
Articolul II din OUG nr. 24/2012, care stabileşte regulile referitoare la regimul special de scutire pentru întreprinderile mici reglementat la art. 152 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, aplicabile în anul 2012, atât în ceea ce priveşteînregistrarea în scopuri de TVA, cât şi scoaterea din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA, prevede în mod expres la alin. (2) ultima teză faptul că persoanele impozabile care solicită în cursul anului 2012 scoaterea din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA, conform prevederilor art. II alin. (1) lit. e) şi f), nu au obligaţia să efectueze ajustările de taxă corespunzătoare scoaterii din evidenţă pentrubunurile/serviciile achiziţionate până la data de 30 septembrie 2011 inclusiv.

Prin urmare, aceste prevederi referitoare la excepţia de la obligaţia ajustării TVA corespunzătoare scoaterii din evidenţă pentru bunurile/serviciile achiziţionate până la data de 30 septembrie 2011 inclusiv se aplică numai persoanelor impozabile care solicită în cursul anului 2012 scoaterea din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA, nu şi celor al căror cod de înregistrare în scopuri de TVA a fost anulat din oficiu
.
sursa http://chat.mfinante.ro/ANAFI.nsf/0/661 ... enDocument

vladescue
Mesaje: 37
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#43 Mesaj de vladescue »

Sold 371-27633,13 sold 378-3753,13 care sunt inregistrarile contabile pentru evidentierea tva ? Am trecut de la neplatitor la platitor tva

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#44 Mesaj de balazse »

Depinde ce doresti. Doresti sa majorezi preturile cu 24% de TVA sau nu?
Daca ai un stoc ca si platitor de TVA de 27.633,13 lei, pentru aceasta ai avea un TVA neexigibil de 5.348,35 lei, iar adaosul tau este doar de 3.753,13.
Asta inseamna ca ar trebui sa maresti pretul ca sa ajungi la o valoare a stocului de minim 29.228,35 lei, iar in acest caz adaosul comercial ar fi zero.

vladescue
Mesaje: 37
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Trecere de la platitor TVA la neplatitor.

#45 Mesaj de vladescue »

Stocul de 27633.13 este ca neplatitor tva..nu doresc sa majorez pretul cu 24% tva...

Scrie răspuns