schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, firma si`a schimbat sediul social din sectorul 2 in sectorul 4, certificatul de inregistrare de la ONRC are noua adresa a firmei din noiembrie 2014, fiind inregistrati doi noi asociati si inlocuit administratorul unic cu o alta persoana noua in firma. In aceasta situatie:
1.a.la ITM trebuie sa duc actele cu modificarile intervenite pentru a muta firma la sectorul 4 si pentru a inlocui administratorul? b. trebuie sa fac o noua cerere pentru a pastra parola, dar pentru a inlocui adresa si administratorul? c. alte modificari mai trebuie la ITM? d. trebuie sa depun o alta declaratie de fond de risc la Casa de Pensii sector 4?
2. La adm.financiara, care sunt pasii, intai merg la vechea adresa ca sa vad daca fisa sintetica e reglata? apoi merg la noua adresa ca sa depun 050 si sa mut dosarul? trebuie sa cumpar si un alt registru unic de control?
Ce mai trebuie sa fac in legatura cu aceasta schimbare de sediu?
3. daca firma platitoare de impozit pe profit va avea la 31.12.2014 o cifra de afaceri mai mare de 291505 lei echivalentul a 65.000 euro, va ramane platitoare de impozit pe profit si in 2015?
Multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

#2 Mesaj de paturcai »

1. Mesajul de eroare „Date angajator modificate. Va rugam sa va prezentati la ghiseu” din momentul incarcarii fisierului .rvs pe on-line semnifica faptul ca operatorul a modificat datele angajatorului sau ca datele angajatorului din Revisalul vechi nu corespund cu datele angajatorului preluate in noua baza de date. In acest caz depunerea trebuie efectuata la ghiseu pentru actualizarea datelor angajatorului pe server. In situatia mentionata mai sus nu este necesara eliberarea unei noi parole. (citat din manualul REVISAL).
Faceti o copie dupa noul certificat de inmatriculare, cu o delegatie si copie CI (ca si cum ati depune Revisal prima data) si mergeti la ITM.
2. Fisa sintetica se va elibera de la sediul nou.
Trebuie achizitionat un nou registru unic de control in termen de 30 de zile.
Depuneti 050 in termen la noua adresa.
3. Daca legislatia nu prevede altfel firma ramane platitor de impozit pe profit

Definitie microintreprindere cf codului fiscal:
- realizeaza venituri, altele decat cele din activitati desfasurate in domeniul bancar, in domeniile asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital sau in domeniile jocurilor de noroc;
- realizeaza venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 80% din veniturile totale;
- au realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 65.000 euro; (art. 112^6 din Codul fiscal, pentru determinarea echivalentului in euro a plafonului de 65.000 euro prevazut pentru microintreprinderi se va folosi cursul de schimb de la inchiderea exercitiului financiar precedent) In cazul de fata daca la 31.12.2014 firma realizeaza sub 65.000 eur la cursul din 31.12.2014 devine micro.
- capitalul social este detinut de persoane, altele decat statul si autoritatile locale,
- nu se afla in dizolvare cu lichidare, inregistrata in registrul comertului sau la instantele judecatoresti.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

#3 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua!

O zi frumoasa tuturor!

Marti,02.12.204,trebuie sa trimit revisal pentru inregistrarea unui cim, pot trimite revisalul cu vechea adresa a firmei si sa schimb doar administratorul, urmand ca in zilele urmatoare sa merg la ITM pentru a modifica sediul social al firmei? sau e mai bine sa aman inregistrarea cim si sa fac mai intai modificarea sediului si a administratorui, ca sa nu am probleme?
Multumesc!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

#4 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, va rog, ma ajuta cineva? nu stiu ce sa fac, inregistrez cim cu datele vechi sau inregistrez cim nou dupa ce modific datele firmei? Multumesc mult!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

#5 Mesaj de balazse »

Scuze, n-ar fi mai simplu sa suni direct de la ITM, dupa care sa ne impartasesti si noua solutia?

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

#6 Mesaj de ciobanum »

Am reusit cu greu sa vorbesc la telefon cu inspectorul ITM, mi`a spus ca nu trebuie sa merg la ITM pentru a face modificarile, sa fac modificarile in Revisal si e ok. Ce parere aveti? Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

#7 Mesaj de balazse »

Faci o salvare de baza de date, dupa care faci modificarea si vezi ce mesaj primesti.
Daca totul este in regula, transmiti si angajarea.
Sa ne zici cum s-a rezolvat. :wink:

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

#8 Mesaj de ciobanum »

Nu inteleg cum si de ce sa fac salavarea bazei de date si cum sa fac modificare? intru pe site itmonline fac modificare de adresa si administrator si data nu am erori, trimit si cim?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

#9 Mesaj de balazse »

Momentan ai o situatie la "registru evidenta salariati", iar daca faci o salvare de baza de date si faci vreo modificare gresita poti sa faci o restaurare de baza de date si ai totul ca la inceput.
Ceea ce ti-am propus este sa faci modificarile angajatorului in meniul "registru evidenta salariati", sa generezi fisierul rvs si sa-l incarci pe site. Dupa incarcare mergi cu bara de deplasare din dreapta in partea de jos si daca ai primit un mesaj cu text albastru inseamna ca nu s-a gasit eroare la fisier, iar daca este cu text rosu inseamna ca exista greseli si poti verifica greselile in meniul "raport preluari".
Daca nu ai greseli si ai primit si recipisa (05-60 min dupa depunere, depinde ce noroc ai) atunci inregistrezi angajarea si transmiti din nou ReviSal-ul.

Online nu ai posibilitatea de a modifica datele angajator, trebuie sa incarci un fisier unde s-a realizat operatiunea de modificare la date angajator.

Sepr ca acum am fost mai clar.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

#10 Mesaj de ciobanum »

Multumesc mult pentru raspuns si detalii. Am trimis ieri noul cim cu modificarile sediului si nu am erori, la accesarea ulterioara a site ITM a aparut si modificarea sediului.
Pe site ITM Bucuresti exista un model de cerere pentru mutarea firmei dintr`un sector la altul, dar observ ca acum se face totul online.
O zi buna!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

#11 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu completarea declaratiei 050 :
- cap. A sediul social, locul de desfasurare a activitatii : adresa firmei din sectorul 4, cea din noul CUI
- cap.B domiciliul fiscal actual: vechea adresa a firmei din sectorul 2
- cap. C adresa unde urmeaza sa se mute noul domiciliu fiscal: adresa din noul CUI, identica cu cea de la cap.A

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: schimbare sediu social firma dintr`un sector in altul

#12 Mesaj de balazse »

Ca si un mic ajutor. La link-ul de mai jos gasesti D.050 in format pdf unde poti completa datele necesaer si sa-l si salvezi (respecta formatul actual emis de ANAF):
https://drive.google.com/file/d/0By0U0w ... sp=sharing

O descriere totala de completare gasesti aici (pag.3-4):
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/f ... 0_2007.pdf

Scrie răspuns