TRANSFER DATE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

TRANSFER DATE

#1 Mesaj de stane706 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat:preiau contabilitatea unei firme cu 01.11.2014 care a lucrat pana acum cu programul gratuit.Eu am abonament si vreau sa stiu daca pot transfera datele acelei firme in calculatorul meu pt.a avea tot istoricul pe 2014(ma gandesc la decl.205,392,la bilant...).Daca se poate ,cum procedez?
Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TRANSFER DATE

#2 Mesaj de balazse »

Ceri o salvare de baza de date, dupa care faci o restaurare.
Dupa restaurare cel mai bine este sa rulezi o actualizare a programului.

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: TRANSFER DATE

#3 Mesaj de stane706 »

Sa inteleg ca nu sunt probleme la transfer date de pe o varianta Free pe una actualizata?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TRANSFER DATE

#4 Mesaj de balazse »

In mod normal n-ar trebui sa existe probleme, dar este important sa rulezi din nou actualizarea, sa se realizeze actualizarea bazei noi de date.

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: TRANSFER DATE

#5 Mesaj de stane706 »

Multumesc,sper sa ma descurc!

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: TRANSFER DATE

#6 Mesaj de stane706 »

Buna ziua,
Revin la problema mea.
Am transferat baza de date si este ok,dar mai departe evid.primara se va lucra de altcineva pe un alt calculator tot in Saga si ma intereseaza daca la fiecare sfarsit de luna eu pot transfera doar datele aferente acelei luni,fara sa mai transfer baza de date initiala.Cum pot selecta si apoi salva doar ce s-a lucrat intr-o luna si acele data sa le transfer la mine?
Multumesc,

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: TRANSFER DATE

#7 Mesaj de herganiec »

luati arhiva de la persoana respectiva.
apoi din calcualtorul dvs, mergeti si faceti <Import> de date din arhiva primita de la punctul de lucru.
selectati perioada ex. 01.11.2014-20.11.2014 (sau ce perioada doriti) si apoi validati si veti avea transferate
datele.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: TRANSFER DATE

#8 Mesaj de stane706 »

Imi puteti spune pasii ,din ce meniu fac importul,nu prea ma pricep...,si cand salvez arhiva din celalalt calculator imi salveaza toata baza de date de acolo?
Multumesc de rabdare!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: TRANSFER DATE

#9 Mesaj de herganiec »

1.salvare stiti sa faceti pe un stik ? (presupun ca da)
2. cu arhiva pe stik il introduceti in calculatorul dvs(va primi o litera de ex.F:).
3. mergeti la in firma respectiva, faceti o salvare de siguranta (Administrare-->inretinere BD-->Salvare)
4.apoi la Diverse, import Date, apasati adaugare--> se deschide o fereastra sa alegeti arhiva si cautati stikul (ex.F:) intrati acolo si alegeti arhiva de forma 28-11-2014_0.zip
5. comp[letati perioada de import acolo (Data de inceput si data sfarsit)--> SALVARE.
6. programul face importul datelor (se vad in tabelul din partea dreapta)
7. Validati si iesiti si verificati intrari iesiri.. etc.. ar trebui sa fie importate.
Succese!

PS. cititi Ajutor-->manual utilizare acolo scrie in detaliu multe multe..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: TRANSFER DATE

#10 Mesaj de stane706 »

Multumesc mult,sper sa ma descurc!
O ZI BUNA!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TRANSFER DATE

#11 Mesaj de balazse »

Pentru StanE706
Cumva cele doua calculatoare nu se pot lega in retea sau se afla in locatii diferite?

stane706
Mesaje: 209
Membru din: Mie Feb 02, 2011 12:00 am

Re: TRANSFER DATE

#12 Mesaj de stane706 »

Se afla in locatii diferite,asa ca o sa salvez si o sa-mi transfer arhiva din care o sa selectez doar perioada care ma intereseaza.
Mai am o problema pe care trebuie sa o corectez:unde pot completa numele gestionarului primitor? Cand transfer marfa din gest.cant.val.la o alta gest.global val.,pe nota de rec.la gest.global val.vreau sa-mi apara numele gestionarului primitor.De unde se poate completa,pt.ca la config.gest.ma lasa sa completez gestionarul doar la gest.cantit.val.
Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: TRANSFER DATE

#13 Mesaj de herganiec »

scrieti de mana.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns