factura facebook

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
opreal329
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 28, 2008 12:00 am

factura facebook

#1 Mesaj de opreal329 »

Am primit o factura in lei de la facebook pentru reclama , fara tva cu VAT IE9692928F , nu stiu daca trebuie declarata in 390 , daca o inregistrez la intrari in valuta sau la intrari in lei fara tva . Va rog sa ma ajutati cu un sfat . Multumesc.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: factura facebook

#2 Mesaj de apetrem »

La intrari in valuta, se declara in 390.
Marian Apetre

novacescul
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 23, 2012 11:25 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: factura facebook

#3 Mesaj de novacescul »

Marian Apetre daca ai factura in lei atunci de ce trebuie inregistrata la intrari in valuta?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura facebook

#4 Mesaj de balazse »

Cas a fie recunoscut ca si o achititie intracomunitara, adica din afara tarii.
Si la "intrari-valuta" poti alege valuta "RON".

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura facebook

#5 Mesaj de tomac »

Pentru că doar așa o poate trata programul ca fiind AIC.
Citiți în help care sunt condițiile pentru ca o achiziție sau livrare intracomunitară să fie preluată corect în D390
- să fie operată în intrări-valută sau ieșiri valută (dacă e în lei se operează pe valuta RON)
- să fie operată pe un terț a cărei țară în nomenclatorul de furnizori sau clienți este setată corect ca fiind una din UE
- tipul să fie "T - taxare inversă" pentru AIC și " Factură" penru LIC
- în partea de detalii pentru AIC să fie completat procentul și valoare TVA pentru a se putea înregistra auto-lichidarea taxei, iar la LIC să fie zero
- să se utilizeze cont de stocuri sau cheltuieli cu stocuri sau cheltuieli cu servicii pentru AIC, respectiv contul de venituri corespunzător pentru LIC
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

novacescul
Mesaje: 8
Membru din: Mar Oct 23, 2012 11:25 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: factura facebook

#6 Mesaj de novacescul »

tomac scrie:Pentru că doar așa o poate trata programul ca fiind AIC.
Citiți în help care sunt condițiile pentru ca o achiziție sau livrare intracomunitară să fie preluată corect în D390
- să fie operată în intrări-valută sau ieșiri valută (dacă e în lei se operează pe valuta RON)
- să fie operată pe un terț a cărei țară în nomenclatorul de furnizori sau clienți este setată corect ca fiind una din UE
- tipul să fie "T - taxare inversă" pentru AIC și " Factură" penru LIC
- în partea de detalii pentru AIC să fie completat procentul și valoare TVA pentru a se putea înregistra auto-lichidarea taxei, iar la LIC să fie zero
- să se utilizeze cont de stocuri sau cheltuieli cu stocuri sau cheltuieli cu servicii pentru AIC, respectiv contul de venituri corespunzător pentru LIC
Multumesc pentru informatii. Problema mea era daca pun sau nu cota de TVA 24%. Acum am pus cota 24%, am inregistrarea 4426=4427. In Jurnalul de cumparari am achizitia la Cod 15-16, iar in Jurnalul de vanzari nu apare. Apare si in D390. Sper sa fie OK.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura facebook

#7 Mesaj de balazse »

Pentru NovacescuL
Referitor la postare:
tomac scrie: Folosiți butonul "Răspunde" pentru a continua o discuție. Nu folosiți butonul "Citează" decât atunci când e nevoie să citați pe cineva.

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: factura facebook

#8 Mesaj de stefanm86 »

Buna seara,
Este in regula ca pt facturile din "intrari-valuta" cu valuta RON sa se achite din banca in RON? sau trebuie achitate din banca in valuta cu valuta RON?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura facebook

#9 Mesaj de balazse »

Se achitat din baca in RON (5121).

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: factura facebook

#10 Mesaj de stefanm86 »

asa am procedat si eu :) azi am observat ca singurul dezavantaj ar fi ca in momentul in care te pozitionezi pe factura in intrari valuta si apesi butonul detalii din dreapta sus, nu apar platile facute...
multumesc si o seara faina! :)

Scrie răspuns