Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

Mesaj
Autor
cozosc
Mesaje: 77
Membru din: Vin Feb 12, 2010 12:00 am

Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#1 Mesaj de cozosc »

Am urmatoarea problema si nu stiu cum sa fac sa se faca automat corect. Precizez ca sunt puse toate bifele care tin de lucrul cu valuta si preluare curs BNR.
La plati sau incasari in valuta cand se deschide lista de unde se selecteaza facturile, apare un curs valutar care nu este nici cel al zilei, nici cel de reevaluare (asta apare corect in linia totalizatoare a tranzactiei) si nici vreun curs care sa fi fost in plaja de 1-2 luni in jurul tranzactiei. Daca sunt mai multe tranzactii in aceeasi zi, cursul asta gresit se schimba la fiecare tranzactie si scade astfel incat la un moment dat poate sa fie si 3 si ceva pentru 1 Euro. Daca l-as lasa asa ca sa se regleze la reevaluarea de sfarsit de luna, as avea denaturate rulajele pe 665/765 in mod nejustificat (vorbim de sume maricele in valuta). Acum, modific manual cursul care intra automat dar ma interesaza daca si la voi este la fel si daca exista o solutie care sa functioneze fara modificari manuale (ma enerveaza ideea pentru ca este generatoare de greseli si vreau sa evit)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#2 Mesaj de septimiuv »

foloseste cate un numar de document distinct pentru fiecare operatie din zi

cozosc
Mesaje: 77
Membru din: Vin Feb 12, 2010 12:00 am

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#3 Mesaj de cozosc »

septimiuv scrie:foloseste cate un numar de document distinct pentru fiecare operatie din zi
Multumesc mult Septimiu. Incerc mai tarziu si revin cu rezultatul.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#4 Mesaj de balazse »

Pentru SeptimiuV
Oare n-ar fi mai bine daca s-ar lua in calcul "nr crt" din ziua respectiva? Astfel n-ar mai trebui sa facem artificii.
O alta problema este ca nici unde in manual nu este trecut aceasta procedura, ci fiecare utilizator trebuie sa simte pe proprie piele acest bug si sa faca cercetari pentru rezolvare.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#5 Mesaj de septimiuv »

balazse scrie: Oare n-ar fi mai bine daca s-ar lua in calcul "nr crt" din ziua respectiva? Astfel n-ar mai trebui sa facem artificii.
unde vezi tu nr crt in jurnalul de banca?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#6 Mesaj de balazse »

Aici:
Imagine

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#7 Mesaj de ferenta »

BalazsE, era vorba de jurnalul de bancă în valută!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#8 Mesaj de septimiuv »

balazse scrie:Aici:
Imagine
aia e o numerotare pe care o face saga in momentul in care accesezi coloana respective, nu o face inainte

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#9 Mesaj de balazse »

Pentru FerentA
Stiu, dar in graba am postat cel de la "jurnal banca", dar estenta este aceasi. :P

Pentru SeptimiuV
Multumesc de informare.
O alta solutie posibila ar fi sa se foloseasca coloana "id_nota". Ce zici?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#10 Mesaj de tomac »

Ce să zică. Ai impresia că Septimiu e programator? Tu de ce zici că s-ar putea folosi id_nota? Știi la ce servește și cum se folosește în program? De ce crezi că acel câmp, care nici măcar nu e vizibil în interfața de utilizator, ar fi de folos în chestiunea asta?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#11 Mesaj de balazse »

Ma gandesc ca nu este programator, dar poate detine mai multe informatii decat eu.
La un export in excel am observat ca pentru fiecare inregistrare se genereaza acel "id_nota" si m-am gandit ca poate s-ar putea introduce o formula care sa ia in calcul acel cod si astfel poate s-ar putea rezolva problema.
Adica daca acel camp nu este egal cu restul sa calculeze doar pentru inregistrarea curenta diferenta de curs, iar restul diferentelor de curs sa nu fie luat in calcul.
Sincer eu incerc sa gasesc o solutie fara ca sa tot scriem diverse numerotari pentru plati/incasari in valuta. Nu de alta, dar suntem cativa care ne-am lovit de problema si stim cum sa procedam, dar sunt alti utilizatori incepatori care nu stiu de acest bug si atunci ar fi optim sa-l remediem.
Daca sunt prea insistent in acest sens imi cer scuze.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#12 Mesaj de septimiuv »

fiecare operatie din contabilitate trebuie sa aiba numar de inregistrare care e unic
deci, pe cale de consecinta, dacă se respectă normele contabile si fiecarei plati/incasari ii introducem documentul, nu e problema

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#13 Mesaj de balazse »

Sunt total de acord cu cele mentionate, dar problema tot nu se rezolva.
Marea majoritate dintre utilizatori (cel putin pe care i-am vazut eu utilizand programul) trec doar "ext.6" sau "ext" si atat (in unele cazuri chiar nimic), deoarece fiecare vrea sa treaca cat mai repede de inregistrari.
Problema este ca ar trebui gasit o solutie care sa rezolve si problemele din partea practica. Stiu ca nu este delor usor si apreciez efortul echipei Saga pentru a rezolva problemele (mie mi-au rezolvat deja multe si le si multumesc), dar trebuie gasit o solutie mai ales ca se cunoaste aceasta de ceva timp. De exemplu, nici unde nu este trecut o atentionare despre aceasta problema, nu de parca majoritatea utilizatorilor ar citii manualul de utilizare asa amanuntit si ar afla.

Referitor la nr de inregistrare unic. Nu prea este posibil, deoarece poti avea facturi de la zeci de firme care au nr doc "1" (sau chiar daca treci seria si atunci poti sa ai cateve facturi sa fie dientic ca si serie si nr, ii drept ca nu neaparat in acelasi interval) si atunci ce facem cu normele?
Iar daca tot ar trebui sa existe un nr unic, n-ar trebui ca si programul sa ni-l ofere pentru fiecare inregistrare (doar ca si idee)?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#14 Mesaj de tomac »

balazse scrie:Iar daca tot ar trebui sa existe un nr unic, n-ar trebui ca si programul sa ni-l ofere pentru fiecare inregistrare (doar ca si idee)?
Cum? Pe ce criterii? De ce l-ar oferi, când fiecare operație are în spate un document și fiecare document ar trebui să aibă un număr ce să-l identifice?
Pe de altă parte ce te oprește să scrii 1,2,3,etc la număr document dacă tot nu vrei să pui numărul efectiv al documentului?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Curs valutar gresit la plati/incasari valuta

#15 Mesaj de balazse »

Era doar o simpla intrebare in urma postarii de SeptimiuV referitor la acel numar unic la inregistrare care este unic, iar cum inregistrarea il facem in program eram curios daca nu cumva programul ar trebui sa ne ofere acel numar. :wink:
Daca ar oferii acel nr atunci s-ar putea introduce o corelatie care ar rezolva problema mentionata mai sus. La un moment dat un fost utilizator la unui alt program de contabilitate a mentionat de aceasta optiune (acolo pentru fiecare inregistrare se oferea un numar unic) si de aceea m-am gandit ca poate acum s-ar putea.

Pe de alta parte pe mine nu ma opreste nimeni sa introduc cum ai mentionat, deoarece eu personal cunosc problema, dar asa cum am mentionat mai sus aici nu este vorba despre mine, ci despre acei utilizatori care recent au trecut la utilizarea programului Saga sau alti utilizatori care nu neaparat citesc formul si se lovesc de aceasta problema.
Din cand in cand mai ajut la implementarea programului si atunci vad anumite lucruri care pentru utilizatori intampina probleme, de aceea vin cu atatea sugestii. De altfel, cam sunt anumite lucruri care trebuiesc sa le tin minte pentru a putea spune cum sa procedeze, iar acest bug este unul destul de important si daca s-ar rezolva n-ar mai trebui sa-l retin.

Scrie răspuns