Stocuri pe minus

Mesaj
Autor
stoiane91
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 23, 2013 4:17 pm

Stocuri pe minus

#1 Mesaj de stoiane91 »

Cine ma poate lamuri de ce la unele produse care eu le-am facut bon de consum imediat cum au fost inregistrate, imi apare cand dau "Situatie stocuri" cu rosu si pe minus. si am verificat in cursul lunilor anterioare si desi am inregistrat in acelasi mod orice produs, la unele imi apare cu minus.....

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Stocuri pe minus

#2 Mesaj de herganiec »

verifica fisa articol. vezi ce e in plus sau cum sunt descarcate articolele.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stoiane91
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 23, 2013 4:17 pm

Re: Stocuri pe minus

#3 Mesaj de stoiane91 »

ok. am verificat fisa articol si am observat doua articole inreg. dublu,dar cum fac la carburant de unde sa stiu de unde vine greseala????

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Stocuri pe minus

#4 Mesaj de herganiec »

mergeti la Administrare. intetinere bd, verificare si executati fazele de sus pana jos.
vedeti ce erori va mai apar.
verificati iarasi fisa la articolele cu probleme.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stoiane91
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 23, 2013 4:17 pm

Re: Stocuri pe minus

#5 Mesaj de stoiane91 »

Super tare, chiar nu stiam de acel mod de verificare. Ms.mult.
Problema era pe luna noiembrie,asa am sters toate intrarile si bon consum si reiau.
Dar cu aceasta ocazie, am verificat amanuntit lista stocuri si la unele materiale sau carburant desi au fost date pe consum, le regasesc la stoc final si bineinteles sold final;am vericat rubrica "bon consum" si pe respectiva data imi apare consum, chiar si validat.De ce oare???

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Stocuri pe minus

#6 Mesaj de herganiec »

devalideaza bonurile respective si valideaza din nou. verifica fisa sa vezi daca e ok.
o fi fost vreo eroare si de la program.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Stocuri pe minus

#7 Mesaj de balazse »

O alta posibilitate de reglare exista si la "operatii" -> "alte operatii cu stocuri" -> "reglari descarcare" -> buton "reglare automata la toate articolele".
Inainte de rulare ar fi bine sa faci o salvare de baza de date.

stoiane91
Mesaje: 26
Membru din: Mar Iul 23, 2013 4:17 pm

Re: Stocuri pe minus

#8 Mesaj de stoiane91 »

Mii de scuze ca insist, dar chiar vreau sa inteleg ce se intampla....Multumesc mult pt. amabilitatea de a-mi raspunde.
Deci pana la urma am devalidat/ revalidat intrarile,apoi bonul consum si asa a functionat. practic am zero la stocuri, e ok.Dar am urmarit reg. jurnal inainte si dupa modificare si nu s-a scimbat cu nimic;sa inteleg ca era deja data pe consum doar ca printr-o eroare regaseam la stocuri????Incerc sa pricep unde este eroarea, deoarece am devalidat luna oct. ca nu s-a inchis trimestrul, dar ce fac cu lunile din trimestrele anterioare, unde si acolo am gasit stocuri,desi am dat pe consum.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Stocuri pe minus

#9 Mesaj de herganiec »

FACI un inventar si reglezi tot atunci.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns