Depozit si magazin, casa de marcat

Mesaj
Autor
davidf4
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 17, 2007 12:00 am

Depozit si magazin, casa de marcat

#1 Mesaj de davidf4 »

Va rog sa ma indrumati la urmatoarea problema: un client are o firma de produse IT si vinde atat catre PF cat si PJ. Pana acum a folosit alt program de gestiune, iar in saga aveam doar cifre (pt magazin global valoric, pentru depozit cantitativ-valoric), insa acum doreste ca sa folosim saga, iar casa de marcat sa fie atasata programului. Este gresit daca hotaram sa tinem evidenta cantitativ-valorica cu magazin cu tot? Sau sa facem 2: una depozit, alta magazin, iar apoi transfer intre cele 2 gestiuni? Ma gandesc ca varianta cu 2 gestiuni e cam aiurea...sa astepte clientul in fata mea, sa fac bonul de transfer... Nu pot avea 1 singura gestiune si de acolo ce vand catre PF, se face pe bon fiscal cu casa de marcat, ce vand catre PJ cu factura si chitanta? Cum sa procedez? Reumplerile presupun ca le fac pe nedefinit si scot bon fiscal ... Cum sa procedez? Multumesc frumos!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Depozit si magazin, casa de marcat

#2 Mesaj de herganiec »

inregistrezi in magazin direct cantitativ-valoric la pret devanzare.
legi casa de marcat la calcultor si listezi bonul fiscal direct din program(si factura pt PJ).
pt reumpere cred ca mai degraba pe <nedefinit> si incasezi pe servicii.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Depozit si magazin, casa de marcat

#3 Mesaj de balazse »

Eu as propune utilizarea extensiei "MarketLine" (care il poti descarca de aici http://www.sagasoft.ro/detalii_MarketLine.php), adica sa emiti de acolo bonurile si doar Z-ul sa-l importi in program.

davidf4
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 17, 2007 12:00 am

Re: Depozit si magazin, casa de marcat

#4 Mesaj de davidf4 »

Multumesc ! Insa, herganiec, toate intrarile vor fi facute in depozit la pret de achizitie (asa vrea administratorul, pt ca pretul se schimba des in functie de cursul euro), pt ca la momentul receptiei, nu se cunoaste cine va fi cumparatorul...daca apoi vine o pf si vrea un cartus de ex, va trebui sa fac transfer, nu?
Si la transfer, vad ca nu imi ia pretul de achizitie...am creat un furnizor/client denumit "transfer", cont 482 si pe aviz fac inregistrarile...e corect? Si nu mai am treaba cu 378,4428.. nu? Cu reumplerile, de acord, mergem pe nedefinit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Depozit si magazin, casa de marcat

#5 Mesaj de balazse »

Poti crea un depozit cantitativ-valoric numit "magazin" unde bifezi la ca sa fie o evidenta la pret de vanzare. Transferul il faci prin "operatii" -> "transferuri", important este ca la "articole" sa fie completat pretul de vanzare si atunci si transferul se realizeaza la acel pret, dupa care din "iesiri" sau "MarketLine" faci vanzare la pret de vanzare.
O sa ai treaba cu 378 si 4428 daca vei face vanzarea din magazin care este cu amanuntul.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Depozit si magazin, casa de marcat

#6 Mesaj de herganiec »

@davidf4 mai degraba ai mai multe transferuri de facut din depozit in magazin, decat daca ai inregistra cu adaos marfa si faci pv de modificare de pret din momentul cand vreti sa mariti pretul.
cared ca ai avea mai putine PV de facut decat atatea transferuri...
Puteti stabili un % de adaos maxim (de ex. 40% chiar daca folosesti mai putin) cu care poti incarca NIR.
Apoi cand vindeti cu 40% adaos lasati asa, cand doriti sa vindeti cu mai putin adaos lasati articolul respectiv cu acelasi pret si acordati automat discount cu suma care doriti sa o acordati. si nu mai e nevoie de PV de modificare de pet decat la MARIREA de preturi.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

davidf827
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: Depozit si magazin, casa de marcat

#7 Mesaj de davidf827 »

Apropos de transfer...daca merg pe aceasta metoda, ar trebui ca articolele sa le dublez ca si denumire...de ex.un cartus HP1100, sa zic ca la intrare am facut NIR la pret de achizitie si el a fost configurat "marfa in depozit, adica 371.1", iar daca fac transfer trebuie sa-l creez iar si sa-i dau tipul "marfa in magazin, analitic 371.2", corect? Insa pentru noi, avand in vedere multituninea de articole ar fi cam dificil...
Si totusi, daca merg pe cantitativ valoric la pret de achizitie cu toata marfa, avand in vedere ca dpdv fiscal nu e problema, venitul e 707, ch.607, deci adaosul diferenta...m-ar amenda cineva? Ma gandesc la magazinele mari, gen Altex, Emag...credeti ca ei fac transferuri intre gestiuni tot timpul? Cred ca tot cantitativ valoric isi tin evidenta, ca la global ar iesi o varza...zic si eu...voi ce parere aveti ?
Multumesc anticipat de ajutor !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Depozit si magazin, casa de marcat

#8 Mesaj de balazse »

Nu vei lucra analitic, ca urmare nu vei crea un nou tip de articol.
Creezi o gestiune noua unde ai bifat "la pret de vanzare" si atat, articolele nu se dubleaza in acest caz.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Depozit si magazin, casa de marcat

#9 Mesaj de andreis491 »

Trebuie sa tineti cont si de faptul ca in aceeasi structura (spatiu) de vanzare nu se pot exercata concomitent ambele activitati: cea de comert cu amanuntul si cea de comert en gros (cu ridicata).

Aceasta interdictie este prevazuta in OG 99 din 29 august 2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata - republicata - cu modificarile si completarile ulterioare, la CAPITOLUL VII: Sanctiuni, art. 73 punctul 22:
"Art. 73
Constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa constituie infractiuni, si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
22. exercatarea de activitati de comert cu ridicata si comert cu amanuntul in aceeasi structura de vanzare, respectiv suprafata de vanzare, cu amenda de la 2.000 lei la 10.000 lei si cu interzicerea uneia dintre cele doua activitati;"

Scrie răspuns