depasire plafon 65000 euro

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: depasire plafon 65000 euro

#31 Mesaj de balazse »

Pentru BoroghinaG566
Referitor la postare:
tomac scrie: Folosiți butonul "Răspunde" pentru a continua o discuție. Nu folosiți butonul "Citează" decât atunci când e nevoie să citați pe cineva.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: depasire plafon 65000 euro

#32 Mesaj de pinteae »

Pentru boroghinag566:

Nu vei trece la imp.pe profit. Veniturile din diferenta de curs valutar nu intra in categoria veniturilor care definesc categoria de impozitare. Castigul din diferentele de curs valutar se supune impozitarii, dar nu schimba vectorul fiscal (art. 112^7, alin (1) si alin. (1^1)).

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: depasire plafon 65000 euro

#33 Mesaj de balteanuc692 »

Eu zic ca trece. La art. 112^1 se defineste microintreprinderea si veniturile care se iau in calcul (lit. a) si a^1)), adica toate, mai putin cele din consultanta si management in proportie de 80% din veniturile totale si societatile care desfasoara activitati conf. art. 112^2 alin. (6).
La normele pentru art. 112^1 punctul 4 se precizeaza ca veniturile (altele decat cele din consultanta si management) sunt cele care constituie baza impozabila si anume cele de la art. 112^7 si care se iau in calcul pentru stabilirea pragului de 65.000 euro..
Daca mergem la normele metodologice pentru art. 112^7, punctul 14, la lit. a) se precizeaza ce venituri se scad din baza impozabila iar la lit. b) se precizeaza ce venituri se adauga la baza impozabila, aici intrand si diferenta favorabila dintre veniturile si cheltuielile provenite din diferente de curs valutar.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: depasire plafon 65000 euro

#34 Mesaj de pinteae »

In Normele metodologice, date in aplicarea art. 112^1, se precizeaza urmatoarele:
4. Pentru încadrarea în condiţiile privind nivelul veniturilor realizate în anul precedent, prevăzute la art. 112^1 lit. a^1) şi lit. c) din Codul fiscal, se vor lua în calcul aceleaşi venituri care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal, iar cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea aceluiaşi exerciţiu financiar.
Atentie! Baza impozabila este definita la alin. 1) din art. 112^7. Veniturile precizate la alin. 1^1) din acelasi articol nu schimba baza de impunere. Asa cum se precizeaza in continutul aliniatului: "(1^1) Pentru determinarea impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, la baza impozabilă determinată potrivit alin. (1) se adaugă următoarele:" ...

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: depasire plafon 65000 euro

#35 Mesaj de apetrem »

balteanuc692 scrie: ... la lit. b) se precizeaza ce venituri se adauga la baza impozabila, aici intrand si diferenta favorabila dintre veniturile si cheltuielile provenite din diferente de curs valutar.
În plus, dacă citim mai atent, textul nu se refera la orice fel diferente de curs:
"- în trimestrul IV, diferenţa favorabilă dintre veniturile din diferenţe de curs valutar/veniturile financiare înregistrate ca urmare a decontării creanţelor şi datoriilor în lei în funcţie de un curs valutar diferit de cel la care au fost înregistrate iniţial şi cheltuielile din diferenţe de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, înregistrate cumulat de la începutul anului."
Marian Apetre

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: depasire plafon 65000 euro

#36 Mesaj de balteanuc692 »

Deci musai trebuie sa aiba loc o decontare (plata sau incasare) si nu o reevaluare/actualizare a unei datorii/creante. In acest caz, da, nu se ia in calcul la stabilirea plafonului de 65.000 de euro si nu e obligat sa treaca la impozit pe profit. (mai bine zis, e obligat sa ramana micro :))

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: depasire plafon 65000 euro

#37 Mesaj de pinteae »

Indiferent de sursa diferentei de curs valutar, aceasta nu se ia in calcul la plafonul de 65.000 euro.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: depasire plafon 65000 euro

#38 Mesaj de balteanuc692 »

La pct. 4 din norme se precizeaza ca veniturile care se iau in considerare pentru prag sunt veniturile care constituie baza impozabila de la art. 112^7 in totalitatea lui, nu doar de la litera a). Iar baza impozabila rezulta din total venituri minus unele venituri (lit. a)) plus alte venituri (lit. b)), unde sunt incluse si aceste diferente.
Nu poti sa zici ca baza impozabila e doar de la lit. a) pentru ca nu are sens, nu iese socoteala.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: depasire plafon 65000 euro

#39 Mesaj de pinteae »

Citeste cu atentie art. 112^7. Coroboreaza-l cu prevederile din norme. Dupa aceia, sigur o sa-mi dai dreptate.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: depasire plafon 65000 euro

#40 Mesaj de apetrem »

De acord balteanuc692, referirea se face catre art. 112^7 in totalitatea lui.
Marian Apetre

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: depasire plafon 65000 euro

#41 Mesaj de pinteae »

Sunt de acord ca fiecare sa aiba propria opinie. Opinia mea se bazeaza pe faptul ca din continutul art. 112^7, doar alin 1) defineste baza de impunere. Alin. 1^1) vine cu completari doar in vederea impozitarii. Poate nu ar strica sa dam cateva telefoane pe la metodologie. Eu am dat, iar punctul lor de vedere coincide cu al meu. Dar fiecare dintre noi are contract individual cu clientul, drept pentru care trebuie sa se documenteze. Doar asa vom putea presta servicii de calitate. Spor!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: depasire plafon 65000 euro

#42 Mesaj de balteanuc692 »

Asta cu sunatu` la metodologie, la solutii fiscale, la unde vreti voi... e cu dus si intors. Nu stiu daca ati vazut la tv faza cu banca de celule stem.. Acum 3 ani le-au dat in scris cei de la anaf ca operatiunea de stocare a celulelor stem nu intra in sfera de aplicare a tva fiind considerat serviciu medical iar acum au reconsiderat si au spus ca nu e serviciu medical, fapt care a dus la obligativitatea de a colecta tva pentru toate operatiunile facute si calcul accesorii la ele. La interviul de la tv, cea de la anaf (care scrisese cu 3 ani in urma ce scrisese) a zis ca ce a scris ea atunci nu poate fi luata drept lege. Te doare mintea... dar asta e...

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: depasire plafon 65000 euro

#43 Mesaj de pinteae »

Sunt de acord cu tine ca nu trebuie sa asculti orbeste de ceea ce zic cei de la metodologie, dar sa nu uitam de faptul ca pe forum, majoritatea incaseaza bani din solutiile date clientilor. Asa ca ar fi bina sa mai puna mana pe lege, sa o studieze si sa-si asume consecintele solutiilor date. Ceea ce am spus, se doreste a fi un apel la studiu. Nu poti face contabilitate si fiscalitate cu solutiile date pe forum. Cu cea mai mare placere imi ajut colegii, dar sa se ajute si ei. Daca vin cu o opinie, la o tema data, in ceea mai mare parte este exprimata in urma unei analize destul de minutioase a legii.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: depasire plafon 65000 euro

#44 Mesaj de tomac »

Baza de impunere http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Le ... htm#n112e7
Textul din norme - punctul 14 e foarte clar. Definește componența bazei de impunere ca fiind din două elemente. Formularea de la art.112^7 alin.1^1 poate e nefericită, dar peste tot unde se vorbește de baza de impunere se face referire la întreg art.112^7 (nu doar la un alineat al lui). În acest context norma contrazice textul legii în opinia ta, iar în a mea și a celorlalți colegi o completează :)
Și eu văd lucrurile la fel ca Marian și Răzvan - baza de impunere este influențată de diferențele de curs.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: depasire plafon 65000 euro

#45 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, o firma platitoare de impozit pe profit in cursul anului 2014 are la 20.12.2014 cifra de afaceri 300.000 lei, daca cursul euro la 31.12.2014 nu va creste mai mult de 4.48-4.49 la 31.12.2014, firma va plati impozit pe profit si in cursul anului 2015, corect? Multumesc!

Scrie răspuns