deductibilitate auto

Mesaj
Autor
bratus599
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 13, 2013 10:10 am

deductibilitate auto

#1 Mesaj de bratus599 »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmat probl:
Am un salariat care s-a deplasat cu masina proprie in interes de serviciu, mi-a adus un BF cu CUI-ul firmei.
In ce conditii imi deduc aceste combustibil si TVA?
Daca fac un contract de comodat intre firma si salariat pe masina acestuia pot sa-mi deduc 50%,avand in vedere ca masina este a salariatului si o foloseste in interes personal?

Multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: deductibilitate auto

#2 Mesaj de paturcai »

Pentru deducerea cheltuielii si a TVA va trebuie sa aveti foaie de parcurs si de Decont de cheltuieli
Pe de cealalta parte decontarea catre salariat se considera venit in natura si se asmilieza veniturilor salariale asupra acelor venituri aplicandu-se toate contributiile.

Ca sa scapati de acest stres dati omului integral banii, si includeti TVA in pretul de achizitie. (adica faceti inregistrarea integrala a bonului pe 604)
Faceti decont de cheltuieli.
Chestia cu recuperarea TVA in astfel de situatii este riscanta.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

georgescum166
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 16, 2009 12:00 am

Re: deductibilitate auto

#3 Mesaj de georgescum166 »

eu as vedea si varianta cu ordinul de deplasare in baza caruia sa i se deconteze 7,5 litri combustibil/100 km.
de vazut art 13 si art 16 din hotararea 1860/2006 privind drepturile şi obligaţiile personalului autorităţilor şi instituţiilor publice pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, precum şi în cazul deplasării, în cadrul localităţii, în interesul serviciului.

bratus599
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 13, 2013 10:10 am

Re: deductibilitate auto

#4 Mesaj de bratus599 »

Multumesc pt raspunsuri

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: deductibilitate auto

#5 Mesaj de balazse »

Pentru PaturcaI
De ce decont de cheltuieli? Discutam de factura simplificata (are CIF-ul beneficiaului pe el). In ceea ce priveste inregistrarea, mai degraba se trece TVA-ul, doar ca se selecteaza "I" (nedeductibil integral) in coloana "nedeductibil".

Pentru GeorgescuM166
Varianta respectiva cu 7,5 litrii este pentru autoritatile si institutiile publice, si nu pentru unitatile private.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: deductibilitate auto

#6 Mesaj de paturcai »

BalazsE daca o luam ca la carte, atunci paguba este dubla: atat TVA cat si baza asupra careia se aplica TVA sunt nedeductibile. (daca alegem "I" - integral)
Este o factura simplificata, nu neg acest lucru, dar folosim aceasta "facilitate" numai in situatii in care nu ne facem rau.
In cazul de fata ne facem rau.
Ce folos ca-i decontez (pe factura simplificata) o suma pe care eu o consider nedeductibila INTEGRAL?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: deductibilitate auto

#7 Mesaj de balazse »

Problema este ca este vorba de o factura simplificata, ca atare trebuie sa tinem cont de acest lucru, daca nu era cu CIF pe el era mai simplu.
Castiga doar faptul ca deconteaza banii angajatului.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: deductibilitate auto

#8 Mesaj de eugen01 »

ehhmmm ... io sunt de acord cu varianta de 7.5. De ce ?
ART. 55 al.4 g)
85. În categoria cheltuielilor de delegare şi detaşare se cuprind cheltuielile cu transportul, cazarea, precum şi indemnizaţia de delegare şi de detaşare în ţară şi în străinătate, stabilite în condiţiile prevăzute de lege sau în contractul de muncă aplicabil.
(adica prin stabilite de lege, cele care se prevad ppentru institutiile publice, in lipsa altor reglementari)

Adica, fara inregistrarea BF-ului, e de ajuns ordinul de deplasare etc ... (hartzogaraia, si calculele aferente).De ce ? Omul a facut un plin, o parte e a societatii (aia 7.5 l/100 km) iar diferenta ii ramane lui.

Omeneste vorbind, sunt de acord cu cele spuse Paturcai.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: deductibilitate auto

#9 Mesaj de paturcai »

Factura simplificata NU ESTE cuprinsa in nicio baza de date (cel putin nu acum).
Legea Contabilitatii ne OBLIGA sa inregistram TOATE documentele care au legatura cu entitatea.
Chiar daca la prima vedere putem sa nu inregistram o achizitie interna (Statul nu se supara pentru ca nu inregistram, cu atat mai putin are batai de cap cu rambursarea de TVA de exemplu) Legea COntabilitatii ne obliga sa facem acest lucru.
Daca factura sdimplificata era cuprinsa intr-o baza de date (pentru verificare incrucisata) prin intermediul lui 394 atunci nu comentam.
Ajut omul.
Corect: el a facut-o pentru mine din proprii bani si trebuie sa restitui banii.
De cealalta parte eu ca entitate pierd: amblele sume (baza+tva) sunt nedeductibile fiscal din cauza TVA-ul care este integral nedeductibil.

Asta nu inseamna ca dau solutii impotriva legilor sau nu tin cont de ele.
Tocmai pentru ca tin cont de partea contabila (Este obligatie inregistrare in contabilitate a documentelor) vad asa.
Fiscal, ai dreptate. Nici macar nu comentez.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: deductibilitate auto

#10 Mesaj de balazse »

Pentru EugeN01
Daca ar fi asa de simplu cu acei 7,5 litri, adica sa le incluzi la "cheltuielile cu transportul" atunci nimeni n-ar mai face contract de inchiriere sau comodat, ci s-ar folosii de masina proprie. Totusi in acest caz nu cred ca se refera la acest tip de cheltuieli de transport.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: deductibilitate auto

#11 Mesaj de eugen01 »

Paturcai> Strict pentru pardalnica de spetza de 7,5/100 km ... omu' putea sa bage juma' de rezervor sau sa-si faca plinul ... in acest caz am considerat ca nu se justifica inregistrarea BF-ului.
Mai departe fireste ... daca se aduce factura (nu zic fiscala!) intr-adevar, normele contabile/fiscale ne obliga sa o inregistram...si sa rationam ce e deductibil si ce nu, conform rationamentelor spuse de tine. (duamne!! ... sa apuc si eu ziua sa te contrazic la/cu ceva !!) :)
Balazse>
Nu e convenabil de loc chiar.
(Consumul unei masini, nu e ala din cartea tehnica, basca cheltuielile aferente , uzura etc...)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: deductibilitate auto

#12 Mesaj de paturcai »

Parladlnica de speta nu se poate "dovedi".
Am dreptul - ca organ de control - sa tin cu Statul si nu cu contribuabilul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

georgescum166
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 16, 2009 12:00 am

Re: deductibilitate auto

#13 Mesaj de georgescum166 »

pentru balazse:
ati facut precizarea ca decontarea a 7.5l/100 km se aplica doar instit publice?
nu vad de ce s-ar aplica doar instit publice?pierd eu ceva din vedere?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: deductibilitate auto

#14 Mesaj de balazse »

Cod fiscal scrie:ART. 55 Definirea veniturilor din salarii
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
g) indemnizaţiile şi orice alte sume de aceeaşi natură, primite de salariaţi, pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice, precum şi cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport şi cazare;
HG.1860/2006 scrie:Articolul 16
Deplasarea cu autoturismul proprietate personală se poate face numai cu aprobarea prealabilă a ordonatorului de credite, atât pentru posesorul autoturismului, cât şi pentru persoanele din cadrul aceleiaşi autorităţi sau instituţii publice care se deplasează împreună cu acesta. În acest caz, posesorul autoturismului va primi contravaloarea a 7,5 litri carburant la 100 km parcurşi pe distanţa cea mai scurtă.
Problema este ca in cod fiscal doar pentru indemnizatie face referire la "personalul din istitutiile publice" la restul cheltuielile deja nu.
Sincer sa fiu, nu prea va cum prin Codul fiscal sa nu permita deplasarea cu avionul la clasa business, doar ca in HG.1860/2006 este prevazut "cu avionul, pe orice distanţă, clasa economică".

Nu zic ca am 100% dreptata, doar ca eu asa vad problema.
Dar hai sa dezbatem. Unde s-ar putea integra sa fie deductibil?

georgescum166
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 16, 2009 12:00 am

Re: deductibilitate auto

#15 Mesaj de georgescum166 »

inteleg foarte bine si pozitia dvs. , insa din numele acestei HG 1860/2006...nu prea reiese ca s-ar aplica si privatilor...si totusi se aplica.
daca sunt definite ca si cheltuieli de transport posibilitatile prevazute la art 13...nu vreau sa cred ca eu ca privat pot sa merg cu trenul ..dar nu pot sa merg cu auto propriu.
Dpdv al cheltuielii deductibile eu zic asa: este cheltuiala in scopul realizarii de venit? Da.
am documente justificative: Da- fac ordinde deplasare, trec numarul de km, ordinul de deplasare imi este vizat, am trecut in el scopul deplasarii iar salariatul imi aduce un bon de combustibil.fac calculul minune si imi reiese ca ii datorez 50 lei .
Iar inregistrarea in acest sens o vad 625=542.
as vrea sa spun ca "restul e istorie"...dar...doar un control va putea aprecia logica ..sau nu. (si tare sunt curioasa)

Scrie răspuns