D 094 / rectificativa (?!)

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D 094 / rectificativa (?!)

#16 Mesaj de tomac »

pomparaus scrie:ca stim cu totii ca CA este alcatuita din total cls.7.
Îmi pare rău. EU nu știu așa ceva. Ca urmare vă rog să mă excludeți din categoria celor ce știu asta. Și cred că mai știu vreo câțiva colegi ce se exclud dintre cei ce știu așa ceva.

Poate nu mă credeți, dar eu știu de ce ia SAGA 419 în considerare și nu este defel din motivul indicat de dumnevoastră.

Pe aceiași logică, un avans achitat ajunge pe cheltuieli direct la plata lui sau în stocuri?

@ferenta
Dacă e numai încasare nu e luată în considerare. Se iau în considerare doar avansurile facturate. Adică operațiunile impozabile. Simpla încasare nu duce la o operațiune impozabilă deși ar trebui în unele cazuri
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D 094 / rectificativa (?!)

#17 Mesaj de pomparaus »

Cand ziceam de total venituri care intra in cifra de afaceri ma refeream strict cls.7 care intra in CA : iertare mariile-voastre trebuia sa subliniez "mai putin ct.711". Deseori am impresia ca voi de fapt duceti o lupta cu cei care incearca sa ajute pe cei care cer ajutor! Daca asta va face sa va simtiti bine, ok.
De fapt s-a plecat de la utilizatorul @stanciuc195 care ne-a zis ca a generat cu programul Saga D.094 care i-a preluat in CA ce are in 419. Deci Saga vede ce e in DB ct.419 venitul care trebuie sa intre in CA. Asa ca nu e nevoie sa simulez eu o declaratie 094 ca a fost intocmita, si culmea cu eroare.
- Noapte buna va doresc!
Ultima oară modificat Vin Iul 16, 2021 9:42 am de către pomparaus, modificat 1 dată în total.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: D 094 / rectificativa (?!)

#18 Mesaj de ferenta »

Noapte bună! :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D 094 / rectificativa (?!)

#19 Mesaj de balazse »

Pentru PomparauS
La cele postate de StanciuC195 ii preia in 094 ca s-a facut inregistrarea:
4111=%___=4111
_____419
_____4427
Ultima oară modificat Dum Ian 25, 2015 11:09 pm de către balazse, modificat de 2 ori în total.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: D 094 / rectificativa (?!)

#20 Mesaj de eugen01 »

pomparaus>
Personal apreciez interventiile dvs pe forum , aici in acest topic insa ...ati facut o eroare si anume:
"Si vreau sa-ti spun ca nici-un reprezentant de la controalele avute, nu au zis ca e incorect"
:roll: :wink:

In spiritul forumului, ar fi trebuit sa aduceti argumente din normele contabile (fie CodFiscal fie omfp-uri).
Revenind la monografii contabile cu diverse explicatii mai gasim si pe aici pe forum, (selectiv):
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... s+servicii
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ii#p158077
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ii#p114093

(subiectiv vorbind cei drept il apreciez pe Razvan, pentru multele raspunsuri pe care le-a dat in spetze de tva)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D 094 / rectificativa (?!)

#21 Mesaj de tomac »

@pomparaus
Eu nu mă lupt cu nimeni aici. Dacă asta e impresia dvs, nu am ce face. E problema dvs. Dar eu nu v-am caracterizat niciodată, nici pe dvs și pe nici un alt coleg de forum. Dumnevoastră o faceți. Vă permiteți să ne faceți pe mine și pe ferenta cârcotași pentru că am făcut o observație la o postare evident incorectă
Sunt cârcotaș dacă vă atrag atenția că răspunsurile date de către dvs sunt incorecte? Nu cred.
Și dacă ați sublinia "mai puțin 711" răspunsul este la fel de incorect. Nici măcar CA contabilă nu e compusă din total clasa 7 sau "mai puțin 711". Nu vorbesc de cifra de afaceri din punct de vedere al TVA care e definită explicit de codul fiscal și care nu este același lucru cu cifra de afaceri contabilă.
Utilizatorului nu i-a preluat din 419 sumele pentru că, probabil, nu a emis factură pentru avansuri. operând doar la bancă prin 419. Contul 419 e cont de pasiv, iar sumele dacă se iau se iau din credit nu din debit. Există o logică a planului de conturi pe care am explicat-o mai demult pe forum.

Și nu mi-ați răspuns la întrebare: pe logic dvs orice avans achitat furnizorilor se contabilizează direct pe cheltuieli?

Nu vreau să polemizez inutil și vă rog să vă abțineți de la comentarii personale și de la a caracteriza pe alții. Acest forum se vrea o platformă de dezbatere și nu ar trebui să se supere nimeni atunci când i se atrage atenția că ceea ce scrie este incorect. Și mie mi s-a atras atenția când am greșit și nu a fost un capăt de țară. Dumneavoastră nu acceptați să vă corecteze cineva nici atunci când postați chestiuni evident incorecte.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D 094 / rectificativa (?!)

#22 Mesaj de pomparaus »

Nu ma supar defel cand sunt contrazis, dar depinde de modul cum o faceti : asa ca daca am suparat sau deranjat pe cineva, imi cer scuze. Eu v-am zis (referitor la avansuri clienti) ca asa am fost sfatuiti.
V-as ruga sa faceti comentarii la urmatorul articol :
ART. 156^1
80. (1) În sensul art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal, în orice situaţie, echivalentul în lei al plafonului de 100.000 euro se determină pe baza cursului de schimb comunicat de Banca Naţională a României valabil pentru data de 31 decembrie a anului precedent, inclusiv pentru persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal în cursul anului. La determinarea cifrei de afaceri prevăzute la art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal se cuprind inclusiv facturile emise pentru avansuri încasate sau neîncasate şi alte facturi emise înainte de data livrării/prestării pentru operaţiunile prevăzute la art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: D 094 / rectificativa (?!)

#23 Mesaj de ferenta »

@pomparaus
De ce să mai facem comentarii?Nu mai bine punem direct pe hârtie înregistrările?Că doar contabilii asta au de făcut! :)
Exemplu:
La 31.12.2014 presupunem că avem următoarele date în balanţă:
-rulaj 704 300.000
-rulaj 707 100.000
-rulaj creditor 419 150.000, care a ajuns acolo în momentul facturării unui avans, 4111=419 150.000 şi 4111=4427 36.000, deci nu pe venituri, acolo va ajunge doar în momentul facturii finale, adică livrării efective!
La calculul plafonului de 100.000 euro (curs euro an precedent - 31.12.2013), CA se calculeaza adunand cele trei rulaje creditoare, deci şi 419, indiferent dacă acest avans este incasat sau nu.
Ultima oară modificat Dum Ian 25, 2015 11:33 pm de către ferenta, modificat 1 dată în total.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: D 094 / rectificativa (?!)

#24 Mesaj de ferenta »

@balazse
Înregistrarea contabilă este exact invers!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D 094 / rectificativa (?!)

#25 Mesaj de balazse »

Corectat. Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D 094 / rectificativa (?!)

#26 Mesaj de tomac »

Nu am comentarii. Textul de lege e clar. Dar ceea ce vreau eu să scot în evidență este faptul că mulți contabili se cramponează de conturi atunci când vorbesc de evidențe fiscale. La TVA se vorbește de operațiuni impozabile. Ori astea nu au relevanță, strict din punct de vedere al TVA, unde sunt înregistrate în contabilitate, în ce cont, dacă ele în jurnalul de vânzări și în decont sunt înscrise corect. Evidența contabilă e un și cea fiscală este alta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D 094 / rectificativa (?!)

#27 Mesaj de balazse »

Sunt de acord, dar undeva trebuie sa avem o evidenta contabila care sa ne ajute la cea fiscala.

Scrie răspuns