Completare decl 200

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
morosana
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:17 pm

Completare decl 200

#1 Mesaj de morosana »

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in completarea declaratiei 200 ...Se completeaza si randul 2.4 ,, contributii sociale obligatorii platite "? Si daca da, ce trec ? Suma contributiilor sociale ( cas+sanatate +somaj) platite in 2012 ??

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Completare decl 200

#2 Mesaj de cernatv »

Din instructiunile de completare a D200:
"rd.2.1 Contribuții sociale obligatorii, potrivit legii – se înscrie suma reprezentând
contribuția de asigurări sociale plătită potrivit legii şi plățile anticipate efectuate reprezentând
contribuția de asigurări sociale de sănătate, deduse potrivit legii."

morosana
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:17 pm

Re: Completare decl 200

#3 Mesaj de morosana »

Deci, sa inteleg ca se trece suma contributiilor la pensie si sanatate cumulat ? Dar in formularul 200 editabil nu ma lasa sa trec nici o suma acolo.... nu stiu cum sa procedez ....

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Completare decl 200

#4 Mesaj de cernatv »

Da, cumulat. Cum adica in pdf-ul inteligent nu puteti completa randul 2.1? Poate e blocat la editare, deblocati-l.

morosana
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:17 pm

Re: Completare decl 200

#5 Mesaj de morosana »

Eu ma refer la randul 2.4 din declaratie.... PDF ul este deblocat... Normal ca la randul 2.1 ma lasa sa introduc suma .

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Completare decl 200

#6 Mesaj de nasteaf »

La completarea declaratiei 200 pt.un PFA avocat independent, la pct.2.1-Contributii sociale obligatorii, potrivit legii-, trec contributiile achitate in cursul anului 2014 la sanatate la Finante, dar la Casa Nat.de Pensii nu avocatul nu plateste, deoarece face parte din categoria persoanelor care nu sunt integrate in sistemul public de pensii, ele achitand contributii catre sisteme profesionale proprii de pensii, respectiv la Casa de Asig.a Avocatilor din Romania.Deci adun si sumele achitate pt.pensie la Casa de Asig.a Avocatilor din Romania??
Multumesc

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Completare decl 200

#7 Mesaj de apetrem »

In opinia mea, sunt contribuţii sociale obligatorii, si se incadreaza la art. 48 al 5 lit j.
Odata inscris in barou, avocatul este obligat să contribuie la constituirea fondului Casei de Asigurări a Avocaţilor, conform OUG 221/2000.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Completare decl 200

#8 Mesaj de balazse »

Sincer sa fiu, mi se pare total aiurea acel rand din D.200.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Completare decl 200

#9 Mesaj de ferenta »

Ţie da, dar lor nu! :mrgreen: Cu siguranţă rândul ăsta o fi vreo cifră de control privind contribuţiile sociale declarate şi cele achitate.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Completare decl 200

#10 Mesaj de balazse »

Sa fim seriosi, nu sunt in stare sa rezolve problema cu transferul CASS de la Casele de Sanatate, nici pana in ziua de azi, iar despre deciziile finale pentru CASS sa nici nu mai discutam. Asta este daca faci modificarea in cursul anului si nu de la inceput (gandit cu curul).

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Completare decl 200

#11 Mesaj de nasteaf »

Multumesc frumos pt.raspuns.
Si mie mi se pare corect sa fie incluse in contributiile sociale obligatorii.
Este necesar sa le trecem in Decl.200 in vederea stabilirii bazei lunare de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e)
Extras din Codul Fiscal: ART. 296^22 Baza de calcul
(2) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale, sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la cele 12 luni ale anului, şi nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Completare decl 200

#12 Mesaj de nasteaf »

Am fost azi la Finante si mi-au zis ca contributia la pensii la un notar achitata la Casa de Pensii din cadrul Camerei Notarilor Publici nu este o cheltuiala deductibila si nici nu se trece deloc in Decl.200 la Rd.2.1.Este deductibila zice numai contrib.la pensii achitata la bg.stat si numai aceasta contributie+contrib.sanatate notar achitata tot la bg.stat se trece la Rd.2.1.
Voi ce parere aveti???

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Completare decl 200

#13 Mesaj de balazse »

Si n-ai intrebat ca unde scrie exact in Cod Fiscal ca "este deductibila .. numai contrib.la pensii achitata la bg.stat"?
Macar ti-a mentionat vreu articol din Codul Fiscal sau doar ai acceptat sa iti zica "nu este deductibil"?

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Completare decl 200

#14 Mesaj de nasteaf »

Da, a citit din Codul Fiscal astfel:
Art.48 al.(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
j) cheltuielile reprezentând contribuţii sociale obligatorii pentru salariaţi şi contribuabili, inclusiv cele pentru asigurarea de accidente de muncă şi boli profesionale, potrivit legii;
ART. 296^2 Sfera contribuţiilor sociale
În sensul prezentului titlu, contribuţiile sociale definite la art. 2 alin. (2) sunt contribuţii sociale obligatorii.
ART. 2 Impozitele, taxele şi contribuţiile sociale reglementate de Codul fiscal
(2) Contribuțiile sociale reglementate prin prezentul cod sunt următoarele:
a) contribuțiile de asigurări sociale datorate bugetului asigurărilor sociale de stat;
b) contribuțiile de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate;
c) contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate datorată de angajator bugetului Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate;
d) contribuțiile asigurărilor pentru șomaj datorate bugetului asigurărilor pentru șomaj;
e) contribuția de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale datorată de angajator bugetului asigurărilor sociale de stat;
f) contribuția la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale, datorată de persoanele fizice și juridice care au calitatea de angajator potrivit art. 4 din Legea nr. 200/2006 privind constituirea și utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale, cu modificările ulterioare.
Deci zice ca numai contributiile sociale obligatorii prevazute mai sus sunt deductibile, restul nu.
Voi ce parere aveti???

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Completare decl 200

#15 Mesaj de balazse »

Atunci cred ca intra la:
ART. 48.
...
(4) Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
a) să fie efectuate în cadrul activităţilor desfăşurate în scopul realizării venitului, justificate prin documente;
Si nu le mai declari la 2.1.
Din cate stiu acele cheltuieli trebuie sa le achiziti obligatoriu daca vrei sa iti exerciti profesia. Sincer sa fiu, nu prea cred ca exista un notar/avocat care sa nu fii dedus acele cheltuieli.

Scrie răspuns