FACTURA DE LUCRARI FINISAJE IMOBIL LUXEMBURG

Mesaj
Autor
nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

FACTURA DE LUCRARI FINISAJE IMOBIL LUXEMBURG

#1 Mesaj de nasteaf »

Am emis o factura de lucrari finisaje interioare catre o firma din Luxemburg.
Sunt platitoare de TVA, sunt inreg.in ROI, iar firma din Luxemburg mi-a comunicat un nr.valid de TVA din Luxemburg.
Cum inregistrez in Saga aceasta factura ca sa imi apara corect in Jurnalul de cumparari si in Declaratii???
Mentionez ca la contul 704 am pana in prezent 2 analitice:
704.1-transport
704.2-lucrari constructii (pana acum am avut numai lucrari de constructii in tara).
Am intrebat la noi la Finante si zice ca in Decl. 300 trebuie sa apara numai la rd.3, iar in Decl.390 nu trebuie sa apara, aceste lucrari nefiind impozabile in Romania.Locul prestarii serviciilor de constructii este locul unde este situat bunul imobil in discutie in baza prevederilor articolului 133 alineatul 4 litera a) ,, locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestarile de servicii efectuate in legatura cu bunurile imobile,,.
Multumesc.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: FACTURA DE LUCRARI FINISAJE IMOBIL LUXEMBURG

#2 Mesaj de nasteaf »

Scuze, in Jurnalul de vanzari...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FACTURA DE LUCRARI FINISAJE IMOBIL LUXEMBURG

#3 Mesaj de tomac »

Aveți la livrări o opțiune "E".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: FACTURA DE LUCRARI FINISAJE IMOBIL LUXEMBURG

#4 Mesaj de nasteaf »

Multumesc frumos, da, asa este, chiar nu am observat acest lucru.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: FACTURA DE LUCRARI FINISAJE IMOBIL LUXEMBURG

#5 Mesaj de nasteaf »

Am pus "E" la livrari si in jurnalul de vanzari imi apare cu codul de referinta "12"-Livrari externe cu drept de deducere, am generat Decl. 300 dar apare si la rd.3 si la randul 3.1, iar in Decl.390 apare, desi nu trebuie sa apara.
Iar nu am facut ceva bine???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FACTURA DE LUCRARI FINISAJE IMOBIL LUXEMBURG

#6 Mesaj de tomac »

Verificați țara terțului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: FACTURA DE LUCRARI FINISAJE IMOBIL LUXEMBURG

#7 Mesaj de nasteaf »

Am verificat tara tertului, este pusa corect: LU respectiv Luxemburg.
Si totusi de ce nu apare bine in toate declaratiile si in jurnal??

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FACTURA DE LUCRARI FINISAJE IMOBIL LUXEMBURG

#8 Mesaj de tomac »

În jurnal apare corect. În decont de asemenea îmi apare la rd.3 și 3.1. Se poate modifica manual pe 3.1. În D390 mie nu-mi apare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: FACTURA DE LUCRARI FINISAJE IMOBIL LUXEMBURG

#9 Mesaj de nasteaf »

Mie mi-a aparut in Decl.390 dar am facut intr-adevar modificarea facturii introdusa initial, am pus "E" si nu am sters toata factura si apoi sa o introduc corect.
Am incercat acum si am introdus o factura pe luna 10 cu "E" si apare acum in jurnalul de vanzari cu codul de referinta "12"-Livrari externe cu drept de deducere, am generat Decl.300, apare si la rd.3 si la randul 3.1, iar in Decl.390 acum nu mai apare.
Voi tine cont si voi sterge de la rd.3.1 din Decl.300-dar poate corecteaza in program acest lucru, dar este corect sa apara in Jurnalul de vanzari la codul de referinta "12"-Livrari externe cu drept de deducere??? Apar acum la un loc cu operatiunile introduse cu "S" scutite cu drept de deducere.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: FACTURA DE LUCRARI FINISAJE IMOBIL LUXEMBURG

#10 Mesaj de nasteaf »

Mai am o intrebare acum tot legata de facturare lucrari finisaje imobil Luxemburg.
Firma din Romania s-a inregistrat acum ca platitoare de TVA in Luxemburg pt.lucrarile executate acolo.
Nu stiu cum intocmesc acum factura din Romania pt.acele lucrari de finisaje si cum o inregistrez in contabilitatea din Romania.
Va rog sa a ajutati.
Multumesc.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: FACTURA DE LUCRARI FINISAJE IMOBIL LUXEMBURG

#11 Mesaj de nasteaf »

Revin la intrebarea mea legata de facturare lucrari finisaje imobil Luxemburg.
Va rog sa ma ajutati.
Firma din Romania s-a inregistrat acum ca platitoare de TVA in Luxemburg pt.lucrarile executate acolo.
Am intocmit factura: la "Val.TVA Romania"=am scris neimpozabil in Romania cf.art.133, al.4,lit.a, am adaugat o coloana noua de "Valoare TVA Luxemburg 17%"
am calculat TVA aferent care se va raporta in decontul de TVA din Luxemburg si care se va plati acolo, dar nu stiu cum sa inregistrez in SAGA acest lucru...
Clientul a spus ca-mi plateste si acel TVA din Luxemburg, urmand ca eu sa-l achit la Fiscul din Luxemburg.
Multumesc.

Scrie răspuns