inregistrare marfa din dezmembrari auto

Mesaj
Autor
dogarus813
Mesaje: 77
Membru din: Mar Oct 31, 2006 1:00 am
Localitate: constanta
Contact:

inregistrare marfa din dezmembrari auto

#1 Mesaj de dogarus813 »

SC, neplatitoare de tva, cu obiect de activitate dezmembrari auto, in urma procesului verbal de dezmembrare rezulta piese care se transforma in marfa. Dupa parerea mea, nebagand mana in foc ca e si buna, articolele contabile ar fi cam asa:

-achizitie autoturism avariat: 3024 = 401(462)
-plata furnizor: 401(462) = 5311
-dezmembrare autoturism: 6024 = 3024
-inregistrare piese rezultate, la marfa: 371 = 7588 si 378
s.a.m.d....vanzare marfa, descarcare de gestiune....

Intrebarile mele sunt: acest 7588 este impozabil ? Si implicit urmatoarea intrebare e:Acest 7588 se ia in calcul la cifra de afaceri? :oops:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#2 Mesaj de tomac »

Da, este impozabil, dar nu produce profit. El practic anulează suma înregistrată prin 6024.
Nu intră în calculul cifrei de afaceri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dogarus813
Mesaje: 77
Membru din: Mar Oct 31, 2006 1:00 am
Localitate: constanta
Contact:

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#3 Mesaj de dogarus813 »

multam tomac

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#4 Mesaj de augustl »

buna ziua,

dl. Tomac sau oricine altcineva, de ce nu ma lasa saga la introducerea marfurilor rezultate din dezmembrare sa selectez contul 7588? imi selecteaza direct contul 607 si pentru intrarile in gestiune si pentru iesiri, iar daca selectez contul 7588 nu genereaza nicio nota contabila?


va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#5 Mesaj de balazse »

Totusi pentru ce tip de articol vrei sa faci dezmembrare? Nu cumva de marfa?

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#6 Mesaj de augustl »

ba da, articolele rezultate sunt marfuri....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#7 Mesaj de balazse »

In acest caz se procedeaza corect, adica te descarci de o marfa.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#8 Mesaj de augustl »

va rog sa nu va suparati pe mine ca tot insist, dar am nevoie de confirmarea ca efectuez corect inregistrarile contabile in cazul dezmembrarii unei masini. Gestiunea selectata este cea cantitativ-valorica la pret de achizitie:

1. achizitie masina in vederea dezmembrarii
3028 = 401 si 4426 /462
2. dezmembrare masina
6028 = 3028
3.receptie piese/marfuri din dezmembrare, cf. procesului-verbal
371 = 607 (de ex. daca pretul de vanzare pt. o buc. e de 100 lei, receptia o fac la pret de 80.65 lei, adica scad tva-ul)
4. vanzare marfa
4111 = %
707
4427
5. scaderea din gestiune a marfurilor vandute
607 = 371 la pretul de inregistrare

este corecta monografia contabila?

si as mai vrea sa precizez ca in urma dezmembrarii imi rezulta un profit impozabil, deoarece eu achizitionez masina cu o suma inferioara sumei care-mi rezulta din receptia componentelor rezultate in urma dezmembrarii acesteia, si se mai pune si problema tva-ului de plata care este f. mare, in conditiile in care achizitiile cele mai multe se fac de la persoane fizice....

va multumesc din suflet si astept pareri!

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#9 Mesaj de augustl »

asa vea nevoie de o parere, mai ales in ceea ce priveste pretul "de achizitie" sau pretul cu care imi incarc gestiunea cu marfurile din dezmembrare!

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#10 Mesaj de augustl »

chiar nimeni nu ma poate ajuta cu un sfat?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#11 Mesaj de pinteae »

1. DA, dar ai putea sa folosesti analitice la 371. Asa vei avea un analitic pentru masini de dezmembrat (371.x) si un analitic pentru piese din dezmembrari (371.y);
2. DA, dar daca folosesti analitic al ct. 371, art. contabil va fi 607.x = 371.x;
3. NU, corect este 371.y = 7588, deoarece daca creditezi un cont de cheltuiala, o sa ai probleme la intocmirea D101 si a Contului de profit si pierdere;
4. DA;
5. DA.

In ceea ce priveste profitul si TVA, nu cred ca ar fi vreo problema. Este firesc sa fie asa.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#12 Mesaj de augustl »

va multumesc din suflet!

pentru incarcarea gestiunii cu marfa rezulta din dezmembrare, folosesc contul 607, deoarece nu-mi permite prgramul ca folosesc 7588, in sensul ca, daca schimb contul, pe care programul il pune automat, nu mi se vede nota contabila.......dar pretul marfurilor cu care ma incarc este corect gandit, adica pretul cu care as vinde marfa respectiva, mai putin tva-ul aferent?

multumesc inca o data!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#13 Mesaj de pinteae »

Dupa parerea mea, operatiunea de dezmembrare trebuie sa o treci printr-un cont intermediar de 378, pentru partea ce urmeaza sa o valorifici, fara sa generezi o cheltuiala. La descarcarea de gestiune descarci si contul 378. Cheltuiala o inregistrezi doar cu acele componente care nu pot fi valorificate ca marfa ci doar ca deseuri.

butnari285
Mesaje: 52
Membru din: Vin Mar 22, 2013 9:35 am

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#14 Mesaj de butnari285 »

Chiar nu mai stiu cum sa le gandesc!
Am un service auto. Piesele auto ce le cumpar le receptionez ca marfa (pe gestiuni global valorice) si le vand clientilor cu masini stricate. Bun! Pana aici a fost usor. Dar vine seful, isi deschide o noua activitate pe aceasta firma, si anume de dezmembrari. De aici incolo mi s-a taiat filmul. Mi-a adus ieri o factura cu 4 Logane pe ea, (pentru dezmembrari). Nu stiu cum sa inregistrez factura, pe ce conturi si cum sa o dezmembrez (contabiliceste). Si intrebarile legate de acest subiect sunt multe...:
1.Modul de a introduce factura asta in Saga - de fapt asta e simplu doar ca nu stiu A) pe cont de 371?Eu am analitice la 371 de la 1 la 5. B)pe ce gestiune?
2.Trebuie sa creez o gestiune noua de tip cantitativ valoric? sau 2 gestiuni - intr-una receptionez masinile ce urmeaza a fi dezmembrate iar in cealalta dezmembrez masina in parti componente care de fapt sunt marfuri ce urmeaza a fi vandute)
3.Cum dezmembrez aceste masini?
4.Am chiar situatia in care am vandut deja o usa dintr-un Logan deasta si nu stiu cum sa inregistrez. Am cumparat un Logan cu 650 lei(cu tot cu TVA) si usa am vandut-o cu 350 lei.

Chiar nu stiu! Ma puteti ajuta va rog cel mai frumos cu putinta! :roll:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare marfa din dezmembrari auto

#15 Mesaj de tomac »

1. Gestiune e cea dorită de dvs. Nu contează că e una existentă sau vă creați una
2. Poate fi o singură gestiune
3. În baza unui act de dezmembrare. În SAGA folosiți ecranul "Dezmembrări".
4. Nu știți pentru că nu ați făcut ceea ce scrie la punctul 3. În mod normal operațiunea de dezmembrare se face cu un act în spate. Și i se dă o valoare piesei ce rezultă din dezmebrare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns