inregistrare bonuri de casa

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
grecc
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 27, 2010 12:00 am

inregistrare bonuri de casa

#1 Mesaj de grecc »

am achizitionat o casa de marcat si, dupa multa bataie de cap, am reusit s-o punem in functiune. Am tot cautat pe forum, dar ori nu stiu sa caut, ori nu s-a scris, ori nu ma pricep atat de bine la Saga. Din doua, una! :lol:
Introduc client fictiv "incasari din vanzari" si dau contul 5311.
La tip document trec B, de la bon fiscal.
Introduc marfurile vandute, salvez, validez, printez bonul...
Mi se inregistreaza automat in casa de marcat.
La finele zile scot raportul Z!
Intrebarile mele sunt : facem corect operatiunile? mai inregistrez raportul Z in registrul de casa?
daca nu e bine, va rog ajutati-ne, sau dati-mi un link unde sa ma documentez mai bine. Recunosc ca din Help nu am reusit sa inteleg totul. Cred ca la ora asta nu-mi functioneaza "procesorul" numit cap. :roll:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare bonuri de casa

#2 Mesaj de septimiuv »

daca ai client caruia i-ai pus cont 5311 si validezi inregistrarea nota contabila este 5311=707 si 5311=4427
booooooooooon, pe cale de consecinta nu o sa mai faci nici o inregistrare in registrul de casa deoarece nota este deja facuta

tmt
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 05, 2009 12:00 am

Re: inregistrare bonuri de casa

#3 Mesaj de tmt »

Multumesc, Septimiu. inregistrarile in registru de casa le-am vazut si eu, ma gandeam ca exista, insa, vreo posibilitate de a scadea marfa, pe masura vanzarii, dar in registru sa se faca o singura inregistrare de tip 5311=707 si 5311=4427 pe baza totalurilor din Z. Daca am 100 de bonuri inregistrate pe casa, vor apare toate 100 si in registrul de casa...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare bonuri de casa

#4 Mesaj de herganiec »

ce doresti nu se poate.
daca ati introduce doar raportul Z zilnic, ar fi o singura nota introdusa in iesiri ca vanzari casa si gata.

dar e normal sa apara fiecare operatie efectuata prin casa separat, asa cum ati introdus-o in iesiri si listata pe casa de marcat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

bizgua283
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 05, 2010 12:00 am

Re: inregistrare bonuri de casa

#5 Mesaj de bizgua283 »

nu stiu cum daca este corect cum am inregistrat bonurile de casa emise de mine pentru ca nu imi apar in registrul de vanzari si astfel contul 704 nu este egal cu totalul din jurnalele de vanzari.Eu le-am inregistrat in casa si anume 5311=704 ca si incasari. Nu le-am inregistrat in iesiri pentru ca nu am nume client. Unde este corect sa le inregistrez?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: inregistrare bonuri de casa

#6 Mesaj de fagarasa176 »

bizgua283 scrie: Nu le-am inregistrat in iesiri pentru ca nu am nume client.
Creezi un client numit Clienti PF sau cum vrea muschiu lu matale :wink:
Corect este prin iesiri la tip alegi "B-bon casa" altfel nu apar in jurnalul de vanzari
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

tanaseb
Mesaje: 23
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: inregistrare bonuri de casa

#7 Mesaj de tanaseb »

Buna ziua! Am o intrebare legat de iesiri de tip"B- Bon de casa". Eu am creat un client " incasare numerar"( care normal ca nu are trecut CUI) in care trec iesirile fara factura, fara cui, care se duc in 5311. Cand vreau sa fac declaratia 394, singurul client incadrat cu rosu este acesta, iar la generare declaratie spune " cui incorect" , deci nu se genereaza nicio declaratie. Ce fac? Precizez ca incerc sa fac declaratia 394 pe luna octombrie 2016. Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare bonuri de casa

#8 Mesaj de balazse »

Ca si partener nici nu trebuie sa apara in D.394, ca urmare scoti bifa inainte de a gemera declaratia.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare bonuri de casa

#9 Mesaj de tomac »

Nici nu e bifat automat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionescui187
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 16, 2015 3:33 pm

Re: inregistrare bonuri de casa

#10 Mesaj de ionescui187 »

Buna ziua, am preluat o firma cu vanzari prin casa de marcat, "abandonata" de fostul contabil in septembrie 2022. Vanzarile au fost inregistrate cu 4111 =707 4111 = 4427 , incasarea prin 5311/5125 = 4111. Z-ul contine valoarea incasarilor numerar si card, dar nu si numarul de bonuri pentru fiecare tip de incasare. Ma gandesc sa continui tot asa, macar pana la sfarsitul anului.. Am cautat informatii, dar parerile sunt diverse, incomplet argumentate si nu am reusit sa ma lamuresc daca e o abordare corecta. Ce parere aveti?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare bonuri de casa

#11 Mesaj de tomac »

Că a făcut bine fostul contabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns