PANA LA URMA SE ROTUNJESTE SAU NU COMISIONUL DE 0.75%

Mesaj
Autor
baciul
Mesaje: 170
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

PANA LA URMA SE ROTUNJESTE SAU NU COMISIONUL DE 0.75%

#1 Mesaj de baciul »

SALUTARE PRIETENI

AM INTAMPINAT MICI PROBLEME LA FINANTE ARGES UNDE NU VOR SA PRIMEASCA OP-URI CU COMISIONUL ITM CU ZECIMALE SPUNAND CA TREBUIE ROTUNJITE.
ACELASI LUCRU SI LA ITM ARGES DACA INTREBI RASPUNSUL ESTE "SE ROTUNJESTE LA LEU"
AM INTELES CA NU ESTE OBLIGATIE BUGETARA DAR PROGRAMUL CALCULEAZA CU ZECIMALE , CUM PROCEDAM IN CONTINUARE?

MAI VREAU SI ALTE PARERI

TOATA STIMA

BACIUL

Avatar utilizator
maryo
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: .... la capatul tarii

#2 Mesaj de maryo »

... logic ar fi sa nu ... intrucit nu e venit bugetar ... dar ... :lol:
"Numai 2 lucruri sunt infinite: universul shi prostia omeneask ! Shi pentru univers nu bag mana-n foc ..." Albert Einstein

vatamaniuca938
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de vatamaniuca938 »

Oameni buni, spuneti-mi si mie, cine a fost sa depuna statele la ITMB, cu comision fara rotunjiri????Se primesc sau nu, pana la urma? Ca vad ca nu s-a ajuns la nici o concluzie. :wink:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Eu, am depus cu zecimale fara nici o problema.La finante mi-au primit OP-urile tot fara probleme (la cei cu cont in Trezorerie) mi-au facut si FV cu zecimale, asa ca... Da' ma rog. Asta e la mine in Bihor, ca in alta parte dupa cum da Domnu' :lol:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vatamaniuca938
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de vatamaniuca938 »

Dar din Bucuresti, nimeni nu depune luna asta statele? :lol:
Cum treceti in stat comisionul, ca in program, cu zecimale? :?:

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#6 Mesaj de Doriana »

putin off topic, dar tot despre ITM.....
contractele de munca completate pe calculator si listate pe 3 coli a4, trebuie semnate(stampilate) pe toate foile, sau e suficient pe ultima.... :?:
ma refer la contractele de munca in word descarcate de pe site itm si completate apoi listate la imprimanta .... :roll:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#7 Mesaj de septimiuv »

vatamaniuca938 scrie:Dar din Bucuresti, nimeni nu depune luna asta statele? :lol:
Cum treceti in stat comisionul, ca in program, cu zecimale? :?:
cred ca am facut sute de state cu zecimale la comision si au fost primite
poate nu au fost atenti la suma :shock:

guser318
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de guser318 »

La casieria ITM Sibiu era un anunt in care se spunea ca respectivul comision ITM se achita rotunjit. Despre cum se calculeaza in ctb nu se specifica nimic asa ca am depus statele de plata cu comisionul avand 2 zecimale, asa cum il calculeaza programul.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#9 Mesaj de floreaf »

M-am saturat de sistemul din tara asta :twisted: .Ma duc sa depun statele de salarii la DM si i-mi cere sa scriu baza de calcul pt.comisionul ITM :lol: .Noroc ca merge si cu pixul.Este ceva nou sau am scapat eu ceva de pe forum?Daca-i nou se poate face sa se listeze?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#10 Mesaj de septimiuv »

baza de calcul nu e fondul de salarii ?
care apare pe stat ? :shock:

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#11 Mesaj de floreaf »

Ba da insa vor sa fie scris,,Baza calcul comision ITM"in zota cu contributii soc..Insa nu stiu daca coincide cu fondul de salarii deoarece la CM ingrijire copil nu se ia comision.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#12 Mesaj de septimiuv »

concediul ingrijire copil nu apare la fondul de salarii :D
p.s. si ma-i da-i in mamele lor ... auzi, vor sa scrie acum si "baza de calcul a comisionului"
pai ar trebui sa scrie baza de calcul pt fiecare obligatie bugetara atunci...
astia sunt chiar retardati... nu sunt in stare sa afle pe un stat baza de calcul a comisionului ??? care este de fapt palta lor ? :evil:
mi-au venit dracii ?... incredibil stimati telespectatori :evil:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#13 Mesaj de tomac »

Ăia sunt chiar tîmpiţi! În mod normal pe statul de plată nici nu ar trebui să apară acel centralizator al obligaţiilor pe care le are firma de achitat.
Dă-i încolo. Da' altceva ce mai cer? Să fie tipărită baza de calcul şi comisionul cu caractere de 20 bold şi să fie tipărită şi formula de calcul, sau să te duci de acasă cu un calculator de birou să fie siguri că funcţionează corect şi le calculează bine comisionul :twisted: ?
Am înţeles în schimb de ce unii cer ca acel comision ITM să fie fără zecimale: se prevalează de art.3 din OUG 47/2005:
Art. 1. - Începând cu data de 1 iulie 2005, ca urmare a denominarii monedei nationale, veniturile din salarii, precum si cele asimilate salariilor, pensiile si alte drepturi de asigurari sociale, indiferent de sursa de finantare, indemnizatiile si alte drepturi prevazute de legi speciale, indemnizatiile de somaj, ajutoarele si prestatiile sociale, inclusiv alte drepturi de natura celor mentionate mai sus, acordate potrivit legii, se stabilesc în moneda noua, leu nou, denumita în continuare leu.
Art. 2. - Operatiunea de conversie în moneda noua a drepturilor prevazute la art. 1, existente la data de 30 iunie 2005, se va face prin împartirea sumelor în moneda veche la 10.000 lei.
Art. 3. - (1) Sumele rezultate potrivit prevederilor art. 2, precum si drepturile si obligatiile care se calculeaza, potrivit legii, prin raportare la aceste sume se rotunjesc la un leu pentru fractiunile de peste 50 de bani inclusiv si se neglijeaza fractiunile de pâna la 49 de bani inclusiv.
(2) În cazul retinerilor de orice tip din veniturile prevazute la art. 1, se aplica prevederile alin. (1).

La art.3 spune doar de "obligaţii" indiferent că sunt bugetare sau nu. Ideea e că doar obligaţiile bugetare se rotunjesc la leu chiar dacă sunt mai mici de 0,5 lei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#14 Mesaj de floreaf »

Sincer regret faptul ca avem in tara oameni foarte intepleti in ale informaticii ,si cel putin s-au investit in ultimii ani milioane sau chiar miliarde de dolari in informatizare si nu se poate creea un program informatic simplu si accesibil tuturor.Deja statul la cozi pt.depunerea declaratiilor si mai ales a pentru acelasi scop in mai multe locuri,i-mi provoaca un desgust,mai ales cand aud oamenii umbland pe la cozi si spun,,am fost aici dupa d-ul(d-na0.Platim bani grei pe tot felul de formulare si registre fiscale cu tot felul de regimuri speciale si ele se gasesc la anumite colturi de strada ,in cazul in care in UE exista o simplitate de neimaginat facturi,,En voice" tiparite pe o coala de hartie ,si fraudele sunt mult mai mici.D-lor nu intelegeti odata ca un sistem cu cat este mai intortocheat si cu cat se cer mai multe lucruri si de-al dracului ,,romanul'' fura mai mult. :wink:

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#15 Mesaj de Doriana »

cred ca e in functie de buna sau proasta dispozitie a celui de la ghiseu din ziua aia.... din pacate.... :evil:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Închis