Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Sâm Oct 25, 2014 5:25 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: factura cu tva-taxare inversa
MesajScris: Mie Ian 09, 2008 5:46 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 41
Am o factura de avans pt un apartament luat pe firma.Din cate stiu se incadreaza la taxare inversa, dar mi s-a emis factura cu tva iar furnizorul nu stie nimic despre aceasta taxare spunandu-mi ca asa a emis toate facturile la mai multe firme.Cum inregistrez totusi factura, imi recuperez tva sau fac taxare inversa, desi furnizorul no o face?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: taxare inversa
MesajScris: Mie Ian 09, 2008 6:16 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 304
in aceeasi situatie sunt si eu, dar am aflat de la o firma de contabilitate ca a fost scoasa taxarea inversa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: taxare inversa
MesajScris: Mie Ian 09, 2008 6:18 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 41
isacm scrie:
in aceeasi situatie sunt si eu, dar am aflat de la o firma de contabilitate ca a fost scoasa taxarea inversa


de la 01.01.2008da, este scoasa taxarea dar factura eu o am pe dec 2007


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 10, 2008 1:56 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 41
chiar nu stie nimeni cum se inregistreaza?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 10, 2008 2:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 11235
Localitate: Beiuş, Bihor
Ce fel de apartament? Nou sau vechi? Cumperi apartamentul sau este un contract prin care cel caruia i s-a achitat avansul il construieste?

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 11, 2008 10:04 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 41
Apartamentul este nou, abia se construieste si eu achit avansul pe baza unui contract la o agentie imobiliara. In acest caz nu este taxare inversa?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 12, 2008 2:39 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 11235
Localitate: Beiuş, Bihor
Nu se aplică taxarea inversă în acest caz. Asta pentru că acea agenţie nu efectuează lucrări de construcţii (caz în care ar fi emis în 2007 factură cu taxare inversă).
Nu este nici o livrare scutită fără drept de deducere pentru că livrările de construcţii noi nu se încadrează la art.141 lit.f
Înregistrezi factura, în intrări pentru aţi genera o notă contabilă astfel:
%=404...Total factură
232........Avansul fără TVA
4426......TVA deductibil

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 14, 2008 10:48 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 41
Ca sa fiu sigura mai intreb ceva: factura este emisa de soc. care construieste, soc. care la randul ei are contract cu o agentie imobiliara.Mie agentia imi da factura pe numele acelei soc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 10:21 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 41
Va rog sa-mi spuneti daca nu este taxare inversa, nici in acest caz


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 15, 2008 11:47 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 11235
Localitate: Beiuş, Bihor
Nu se mai aplică taxarea inversă.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 25, 2008 10:16 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Mesaje: 10
Localitate: cluj napoca
am o factura cu taxare inversa emisa in februarie 2008 de catre o firma a carui obiect de activitate este foraj (?) patronu spune ca ei (CEI CARE FOREAZA 8) )merg in continuare cu taxare inversa..stie cineva cum ar trebui sa o inregistrez? si daca este corect intocmita?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 26, 2008 1:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 11235
Localitate: Beiuş, Bihor
Nu este corecta informatia. Taxare inversa se aplica la livrare de material lemnos, deseuri si de catre cei impotriva carora s-a deschis procedura de insolvabilitate.
Inregistreaza factura ca pe o factura fara TVA.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: factura cu tva-taxare inversa
MesajScris: Vin Noi 19, 2010 7:17 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am
Mesaje: 186
Va rog mult am nevoie si eu de ajutor, de un sfat.
Am un apartament pe firma ( cumparat in 10 rate : 8 rate platite cu taxare inversa si 2 rate platite cu tva conf legii din acea perioada, cumparat direct de la dezvoltator) si acum patronul vrea sa il vanda. Valoarea de vanzare este sub 100.000 euro . El spune ca " ia zis cineva" ca trebuie sa il vanda cu tva 5% dar eu nu gasesc in codul fiscal asa ceva. Eu stiu ca daca aparatamentul era nou putea fi vandut cu tva 5% daca indeplinea conditiile art 141.
Gresesc cumva? Ma puteti ajuta cu articol din codul fiscal cu care sa il conving ca trebuie vandut cu tva 24%?

Va mutumesc mult pt ajutor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: factura cu tva-taxare inversa
MesajScris: Vin Noi 19, 2010 9:26 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Sep 01, 2008 11:00 pm
Mesaje: 6894
Localitate: Bucuresti
1.O discutie de mai demult gasim aici
2.Despre aplicarea cotelor de TVA gasim in CF art.140 alin.3 sau/si NM 23 alin.7


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: factura cu tva-taxare inversa
MesajScris: Vin Noi 19, 2010 10:25 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am
Mesaje: 186
eugen01 scrie:
1.O discutie de mai demult gasim aici
2.Despre aplicarea cotelor de TVA gasim in CF art.140 alin.3 sau/si NM 23 alin.7



conf art 140 alin 3 eu inteleg ca facturez cu tva ...am inteles bine??
scuze dar chiar sunt in ceata...offff...

multumesc mult pt intelegere


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România