butelie aragaz

Mesaj
Autor
ungureanuc
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg.Mures
Contact:

butelie aragaz

#1 Mesaj de ungureanuc »

Am cumparat de la Petrom o butelie aragaz.
Pe factura este asa:
1. Certificat LPG 1 buc PU=84,03, TVA=15,97
2. Butelie aragaz 12,5 kg 1buc PU=32,77, TVA=6,23
Anexat am un Certificat de depozit si pentru folosirea buteliilor LPG Petrom SA in care este specificat ca:
-"Petrom este proprietar unic si exclusiv al acestor butelii"
-"consumatorul final poate folosi aceste butelii pe durata contractului, specificata prin prezenta - 30 de ani"
-"in schimbul dreptului de folosire a buteliilor Petrom, consumatorul va plati o taxa. TAxa de depozit va fi returnata consumatorilor dupa expirarea contractului"

In ce cont inregistrez cheltuiala cu acest "Certificat LPG" ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Taxa de depozit o poti foarte bine asimila unei garantii care ramane la dispozitia furnizorului pe perioada contractului.
Si atunci:
2678 = 401 pentru 84,03 lei
TVA-ul isi vede de treaba lui.
Nu pot sa cred ca la fiecare livrare apare aceasta taxa.
In situatia in care aceasta taxa apare la fiecare livrare atunci se duce in costul de achizitie al produslui pentru ca este in legatura cu marfa cumparata.
E la latitudinea ta.
In niciun caz nu este cheltuiala.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ungureanuc
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg.Mures
Contact:

#3 Mesaj de ungureanuc »

Multumesc, asa am sa fac, este intr-adevar ca o garantie.
Eu pot sa returnez butelia, cu certificatul respectiv, si primesc banii inapoi
Plata s-a facut cu doua bonuri fiscale, unul pentru certificat si unul pentru incarcare.

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de iarovoim »

Certificatul acela reprezinta de fapt garantia pentru butelie , in sensul recipientului in care este depozitat gazul lichefiat. Ca Petrom il trece pe facturi ca fiind certificat, este problema lor, insa ei se asigura in acest fel ca tie iti vand doar incarcatura din recipient. In momentul in care vei restitui butelia goala , inpreuna cu acel certificat iti va fi scazut valoarea din factura urmatoare de achizitie a incarcaturii propriu-zise. De fapt Petrom iti vinde tie doar incarcatua de aragaz (GPL) pentru ca apoi sa returnezi butelia. In caz ca nu returnezi butelia goala, atunci Petrom-ul nu iti mai restituie contravaloarea recipientului in care se afla gazul. E ca o masura de precautie din partea lor. LA tine in contabilitate poti sa o treci pe 303 ca fiind obiect de inventar, deoarece este vb despre butelia propriu-zisa (aceea din metal). Incarcatura este cea de-a doua parte din factura (12,5kg)!

"Petrom este proprietar unic si exclusiv al acestor butelii"
-"consumatorul final poate folosi aceste butelii pe durata contractului, specificata prin prezenta - 30 de ani"
-"in schimbul dreptului de folosire a buteliilor Petrom, consumatorul va plati o taxa. Taxa de depozit va fi returnata consumatorilor dupa expirarea contractului"

Taxa de depozit este o suma de bani data Petromului in baza unei chitante atasata la un contract de distibuite butelii! Acea taxa va fi restituita catre dvs. la expirarea contractului. Insa acea taxa nu apare pe factura de butelii!
Citeste cu atentie contractul... incheiat cu Petrom!
Acea taxa de depozit o poti inregistra pe debitori diversi cu valoarea inscrisa pe chitanta emisa de Petrom! In debitori diversi acea suma va ramane in acelasi stadiu pana la finalizarea contractului incheiat cu Petrom. Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa exprim in cele cateva randuri de explicatii pe acest subiect!

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de iarovoim »

ungureanuc scrie:Multumesc, asa am sa fac, este intr-adevar ca o garantie.
Eu pot sa returnez butelia, cu certificatul respectiv, si primesc banii inapoi
Plata s-a facut cu doua bonuri fiscale, unul pentru certificat si unul pentru incarcare.
Da, pentru ca Petromul tine evidenta separat a buteliilor (recipiente din metal) si a incarcaturilor de GPL (gazul din recipiente)!
Da poti sa restutui butelia inapoi.... si vei primi banii pe baza certificatului c care ai cumparat butelia! Insa dac se intampla sa nu mai restitui butelia atunci Petromul este acoperit! Are banii ce reprezinta c-val. recipientului!!!!

ungureanuc
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg.Mures
Contact:

#6 Mesaj de ungureanuc »

multumesc

Scrie răspuns