linie de credit

Mesaj
Autor
mineal
Mesaje: 109
Membru din: Mar Mar 18, 2008 12:00 am

linie de credit

#1 Mesaj de mineal »

buna ziua
la firma la care lucrez i sa aprobat o linie de credit in val de 60 000ron( de exemplu)
sefu a scos de cateva ori bani din contul respectiv deschis de banca
cum inreg linia de credit si banii pe care ia scos.
mentionez ca bani nu ia virat in contul firmei ci ia luat numerar.
e bine sa fac :
acordare linie credit:
5121.03= 5191
si ca sa imi intre bani in casirie:
5121.03=5311
la acoradrea liniei de credit sa luat un comision de acordare,contul corespondent este 5198???
va rog spunetimi daca fac bine inregistarile poate gresesc undeva
va multumesc

esanua
Mesaje: 63
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de esanua »

acordare credit 5121 = 5191
ridicare din banca 581 = 5121
5311 = 581
comision acordare 627 = 5121

mineal
Mesaje: 109
Membru din: Mar Mar 18, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de mineal »

merci
dar comisionul cand scoti bani ce cont ii revine cumva 5198 :?:

esanua
Mesaje: 63
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de esanua »

Eu as folosi contul 5198 pt dobanzi atunci cand dobanda o stii si o platesti in luna urmatoare, adica inreg 666 = 5198, iar cand o platesti 5198 = 5121. Comisionul de acordare il poti trece direct pe 627 ( dar poate are altcineva o alta parere).

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Provizioane AMT

#5 Mesaj de stoicat »

O firma are aprobate 2 linii de credit de la Bancpost:credit de consum si credit pentru investitii.
In extrasul de cont credit pentru consum imi apar constituirea de provizioane,,PROV-AMT''atat pe D cat si peC.
Cum inregistrez aceste provizioane ?E ceva nou pentru mine.
Multumesc.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

#6 Mesaj de stoicat »

Va rog .......

Stiu ca bancile,au obligatia constituirii de provizioane specifice de risc cf.Regulamentului BNR privind clasificarea creditelor in una din cele 5 categori,dar....:

1.De ce sunt operate in extrasul de cont credit,al clientului(beneficiarul creditului) atat pe debit cat si pe credit?Sa fie doar avertizare ca se afla in vizorul Centralei Riscurilor Bancare?
Am suma de 1780 lei ,operata pe extrasul de credite cu explicatia ,,constituire provizion''.
2.Aceste prov.se inregistreaza in evid.firmei ?Si daca DA, cum ?
3.Eu stiu ca datorez bancii pt .imprumutul acordat:rambursare la scadenta a creditului,dobanda si comisioane .
Cu banca n-am putut lua legatura ,fiind la 55 km distanta,extasele le-am primit azi.

multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#7 Mesaj de tomac »

Daca banca a inregistrat provizion, societatea nu-l inregistreaza. Societatea inregistreaza constituirea de provizioane proprii si nicidecum cele constituite de terti.
Suma respectiva probabil apare in extras de cont distinct si nicidecum in cel de disponibilitati a firmei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

#8 Mesaj de stoicat »

Multumesc mult pentru raspuns,sincer....,nu credeam c-o sa-l mai primesc.

Operatiunile,cu explicatia ,,constituire provizion ''imi apar in extrasul de cont al liniei de credit acordat pt.,,finantarea necesitatii de capital de lucru curente'' (5191 la soc.),emis pe numele soc.,extras in care apar si acordarile de credit in ct.curent,operatiunile de reglare sold ct. curent,nu in contul curent.

N-am gasit explicatia acestor operatiuni,si-am indraznit sa intreb pe forum,crezand ca s-au lovit si altii de aceasta problema.Dar......
Nici bancile din localitate n-au putut sa-mi dea o explicatie logica la aceste opertatiuni,am fost ieri sa intreb.

Am inchis luna iunie, fara a le inreg.in evid.soc. ,acele op.de constituire provizioane.Urmeaza sa studiez contactele de imprumut ,care nu le am inca,si sa iau legatura cu Bancpost Cluj.

Va multumesc inca odata ,numai bine .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#9 Mesaj de tomac »

Nu are sens sa mergeti la banca. Va rog sa ma credeti. Acele provizioane sunt problema bancii si nu a dumneavoastra.
La linie de credit contabilizati intrarile in contul curent si restituirile din contul curent. Extrasul de cont pentru linia de credit il folositi pentru a compara soldul lui 5191 cu acel extras.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

#10 Mesaj de stoicat »

Multumesc,am inteles,va cred si-o sa va ascult.

Soldurile ct.1621 si 5191 imi corespund cu cele din extrasele eliberate pt.cele 2 linii de creditare.

Multa sanatate.

Scrie răspuns