ajutor!!! pontaj nonstop

Mesaj
Autor
aldeam74
Mesaje: 16
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:00 am

ajutor!!! pontaj nonstop

#1 Mesaj de aldeam74 »

Va rog f.f. mult stie cineva? Am de facut pontajul pentru 4 vanzatoare la un magazin nonstop si nu ma descurc cu orele de noapte, orele suplimentare , zile libere?; nu stiu cum sa le incadrez ca sa fie legal si sa nu am probleme la vreun control. As vrea un exemplu pe o luna sau daca are cineve in excel un grafic ? Cum sa completez apoi pontajul in Saga?

aldeam74
Mesaje: 16
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:00 am

#2 Mesaj de aldeam74 »

Chiar nimeni nu ma poate ajuta?
Daca lucreaza de noapte si sambata si dumineca are dreptul si la spor ore noapte si spor ore suplimentare?
Fetele s-au hotarat sa lucreze trei schimburi trei saptamani si a patra saptamana au liber , pe rand bine inteles . Este corect?
Nu gasesc nici o legislatie clara in privinta asta.
Poate ma ajuta cineva care are o activitate similara.

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de mandeala464 »

Din punct de vedere legal pt program non stop angajatii pot lucra 12 cu 24 , 12 cu 48 : adica 12 ore lucreaza, 24 de ore sunt liberi iar urmatoarea tura 12 ore lucreaza si sunt liberi 48 .
Exemplu : intra in tura la 7 dimineata si iese la ora 19 , iar maine intra la ora 19 si iese la ora 7 dimineata , dupa care este liber 48 ore .
Acesta este un sistem legal . Trebuie sa aveti grija ca ore de noapte sunt considerate de la ora 22 la 6 ( si trebuiesc platite cu spor de noapte ) .

aldeam74
Mesaje: 16
Membru din: Vin Sep 26, 2008 12:00 am

#4 Mesaj de aldeam74 »

Multumesc pentru raspuns , incerc sa fac niste grafice.
Mai am o intrebare:
daca lucreaza de noapte sambata si dumineca primesc si spor de noapte 25% si 100% pentru ore suplimentare pentru ca lucreaza in zile libere?

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#5 Mesaj de bolbai »

Sporul de noapte il dai oricum pt ca e munca de noapte, daca lucreaza sambata si duminica si are apoi 2 zile libere consecutiv, nu inseamna ca sunt ore suplimentare. Trebuie doar sa le dai spor de repaus saptamanal, procent din salariul de incadrare, este stabilit de firma, unde se stabileste si programul inegal de munca.
Ioana B

Scrie răspuns