rectificativa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
trifanm500
Mesaje: 83
Membru din: Mar Aug 19, 2008 12:00 am

rectificativa

#1 Mesaj de trifanm500 »

Cum pot sa fac declaratia 300 rectificativa ???? Mi-a scapat o factura pe luna dec.2008 (am primit-o mai tarziu ,dar trebuie sa o introduc) !!!!!!!!!
Multumesc

toaders709
Mesaje: 71
Membru din: Joi Iun 12, 2008 12:00 am
Localitate: BUCURESTI
Contact:

rectificativa tva

#2 Mesaj de toaders709 »

La d 300 nu se depune rectificativa conform CF corectiile se prind in decontul urmator,poate gasesti o solutie si depui un nou decont.Silvia

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de mandeala464 »

La declaratia 300 nu se face rectificativa .

Conf Ordinului 179/2007, erorile materiale din deconturile de TVa pot fi corectatedin initiativa Organului fiscal sau din initiativa contribuabilului.
Corectarea din initiativa Contribuabilului se face printr-o Solicitare de corectare a erorilor materiale depusa la Organul fiscal . Aceasta trebuie sa contina :
1.Adresa catre Adm Finatelor publice , emisa de societate( in 2 ex ) care trebuie sa contina :
- datele de identificare a soc
- nr de inregistrare in registrul de corespondenta a soc
- In continutul adresei se va prezenta pe scurt ce se solicita , pe ce perioada , natura erorii , etc

2. Declaratie data de reprezentantul legal al soc din care sa rezulte ca perioada pt care se solicita corectarea nu a fost supusa inspectiei fiscale, si nici nu este in curs de derulare o insp fiscala ( 1 ex )
- documente necesare justificarii erorilor : jurnale de v , de cump , balante de verificare .
- dceonturi de TVA corecte .
Aceste doc se vor indosaria .

Scrie răspuns