PENSIE ANTICIPATA

Mesaj
Autor
amalineig282
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 14, 2008 12:00 am

PENSIE ANTICIPATA

#1 Mesaj de amalineig282 »

Va rog sa ma ajutati intr o poroblema :am un angajat care a facut o cerere la firma ptr a i se aproba pensie anticipata eu ca si angajator ce trebuie sa fac cu ce articol ii aprob cererea sau astept decizia ptr a desface cm ?Ce documente trebuie sa i intocmesc de la unitate ptr casa de pensii ?VA MULTUMESC ANTICIPAT

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#2 Mesaj de teodorg133 »

1. La societate face o cerere (alta decit cea care i s-a dat la casa de pensii), prin care solicita intocmirea dosarului pentru pensionare anticipata, incepind cu data de............. (data cu care si-a propus tata sa iasa la pensie)
2. In baza acestei cereri, societatea inchide provizoriu carnetul de munca, cu explicatia "solicitat pensionare anticipata", timp in care salariatul continua activitatea. Daca societatea tine cartile de munca la ITM, atunci persoana imputernicita in relatia societate-ITM, va duce o copie a cererii la ITM si acestia vor face inscrierea si vor preda carnetul acesteia.
3. Formularul de cerere tipizat de la casa de pensii se completeaza cu aceeasi data pe care a cerut si la angajator ca vrea sa iasa la pensie si se pune in dosar pe linga toate actele cerute.
4. Dosarul se depune de catre salariat la casa de pensii.
5. Incetarea efectiva a contractului de munca se va face incepind cu data cind a fost comunicata de catre casa de pensii decizia de pensionare (art. 56, lt. b - Codul muncii).
6. Daca salariatul nu mai vrea sa presteze activitate in timpul cit asteapta decizia de pensionare, atunci in cererea catre angajator nu mai trece "solicit intocmirea dosarului de pensionare" ci va solicita incetarea contractului de munca. In acest caz carnetul de munca va fi inchis cu alt articol.
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

amalineig282
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 14, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de amalineig282 »

Dar conform carui articol pot face dispozitia catre ITM?

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#4 Mesaj de petriself »

DECIZIA de desfacere a contr.individual de munca se desface in baza art. 55 b din Coduyl Muncii.
Aceasta Decizie se intocmeste dupa ce salariatul respectiv si-a depus la firma, cererea prin care solicita intocmirea dosarului de pensionare anticipata.
Am avut un caz in luna septembrie.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#5 Mesaj de balazse »

Scuze ca ma bag, dar acel angajat pe langa faptul ca intra in anticipat nu vrea sa lucreze in continuare (pentru a mari punctele)?

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#6 Mesaj de petriself »

Poate lucra pana maxim cand vine decizia de pensionare de la ITM.
Pensionarii care cer pensioanre anticipata, sau anticipata partial NU mai au drept de munca (ca angajati sau pers.fizice autorizate) numai la implinirea varstei de pensionare pentru limita de varsta.

balintk
Mesaje: 182
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

#7 Mesaj de balintk »

Eu asa stiu ca contractul individual de munca poate inceta de la data cand a primit decizia de pensionare. Nu la data depunerii documentatiei la casa de pensii . In carnetul de munca va fi trecut ca se propune pentru pensionare de limita de varsta si vechime depusa, sau pensionare anticipata, sau se propune in pensie de invaliditate conform deciziei medicului....

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#8 Mesaj de petriself »

Si eu ce spuneam. Poate face cererea pt. pensionare anticipata, sau pensionare anticipata partiala, si apoi oricand doreste poate cere sa i se desfaca contractul de munca. Nu-l poate obliga nimeni sa mai munceasca daca nu mai vrea. Poate astepta si pana ii vine Decizia de pensionare de la Casa de pensii. Oricum banii de pensie ii primeste de la data Deciziei de desfacere a contr. de munca de catre societate.
In Carnetul de munca se trece "Propus pt. pensionare pt...limita de varsta, pensie anticipata, pensie anticipata partiala, de boala, etc.
Eu am raspuns la intrebarea care s-a pus : Daca mai poate lucra, ca angajat, pt. marirea punctajului la pensie.
Nu, nu mai poate fi angajat pe perioada pensiei anticipate, numai la implinirea varstei standard de pensionare si atunci pensia anticipata (partiala), devine pensie pt.limita de varsta si se recalculeaza (Atentie, trebuie depusa cerere). Dupa aceea se poate angaja si lucra....pana la moarte.

balintk
Mesaje: 182
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

#9 Mesaj de balintk »

Iarta-ma Petriself, dar am raspuns referitor la :
DECIZIA de desfacere a contr.individual de munca se desface in baza art. 55 b din Coduyl Muncii. Aceasta Decizie se intocmeste dupa ce salariatul respectiv si-a depus la firma, cererea prin care solicita intocmirea dosarului de pensionare anticipata.
Conform Codului Muncii art.56, lit.d contractul individual de munca inceteaza de drept, la data comunicarii deciziei de pensionare pt .....anticipata, anticipata partiala etc. Deci in cazul in care poate lucra ( pensie de invaliditate sau limita de varsta) in continuare se incheie un nou contract de munca. Deci decizia se intocmeste la primirea deciziei de pensionare, nu cand salariatul depune cererea pentru intocmirea dosarului. In cazul art.55, b se suspenda ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea. In acest caz pe firma nu-i mai intereseaza daca obtine pensia sau nu.
Eu asemenea cazuri am avut.

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#10 Mesaj de petriself »

Poate lucra pana maxim cand vine decizia de pensionare de la ITM.

Asa este si am si spus-o : poate lucra PANA MAXIM cand vine decizia de pensionare.
Dar era vorba ce face salariatul daca nu mai vrea sa lucreze pana soseste decizia (si asta dureaza cam 3 luni). La asta m-am referit.
Citeste toate postarile. E adevarat ca sunt mai multe intrebari si destul de ambigue.

balintk
Mesaje: 182
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

#11 Mesaj de balintk »

Ai dreptate intr-adevar nu le-am citit pe toate numai ultimele postari. Scuze inca odata.

Scrie răspuns