diferente salarii de inregistrat

Mesaj
Autor
popescua85
Mesaje: 38
Membru din: Joi Mar 15, 2007 12:00 am

diferente salarii de inregistrat

#1 Mesaj de popescua85 »

Cand se schimba salariul minim trebuie sa-l schimbam manual in administrare/configurare salarii? Si cum pot sa inregistrez diferentele de salariu pe lunile oct, nov, dec 2008 in program? Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#2 Mesaj de balazse »

Cand se schimba salariul minim nu trebuie sa modifici la "administrare" -> "configurare salarii", deoarece se face de catre Saga prin actualizare.
Despre ce diferente zici pentru lunile oct, nov, dec 2008?

iosiff
Mesaje: 522
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#3 Mesaj de iosiff »

Nu ati facut majorarile de salariu din Octombrie ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#4 Mesaj de balazse »

Ba da. Am intrat la "fisiere" -> "salariati" si ma modificat la salariatii care trebuia.
Daca n-ai modificat cum ai facut salariile? cum ai depus la itm?

popescua85
Mesaje: 38
Membru din: Joi Mar 15, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de popescua85 »

pfuuuuu...si eu care tot laudam in dreapta si in stanga saga mai ales pt forumul asta....
la mine in administrare fisiere nu este actualizat salariul minim desi am descarcat ultima versiune si cum stiam ca saga actualizeaza lucrurile astea, de-aia am si ratat cresterea sal min din oct, pt ca m-am culcat pe-o ureche...
Partucai, nu vi un minut pe aici?, Tomac, ai emigrat?(de tine chiar am ponetit zilele trcute la servici si o colega care avea si ea saga acasa era de acord ca esti o comoara la casa omului :))) cum bag in program diferentele pe oct, nov, dec?
Itm-ul mi le-a primit si cand a venit un inspector in ian se mira si el cum de le-au primit.....(sac)

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#6 Mesaj de petriself »

Te contrazici singur. Nu ai ce cauta in Administrare -> Configurare salarii, pt. ca se modifica automat prin actualizare salariul minim pe economie.
Trebuia sa mergi in Fisiere -> Salariati si sa modifici salariul brut de incadrare al salariatului sau salariatilor.
De asemenea, trebuia sa verifici statele de plata pe oct., nov., dec. sa vezi ce salarii sunt trecute in state si ti-ai fi dat seama pe loc de diferente.
Dar, inainte trebuia sa depui Decizie colectiva de majorare salar la ITM. Banuiesc ca, nu a fost inregistrata Decizia de majorare salar la ITM, de aceea nu a sesizat inspectoarea de la ghiseu.
Nu stiu despre ce diferente este vorba, dar daca nu ai facut majorarea si nu ai depus Decizie de majorare, trebuie sa faci state de plata rectificative.
Mai da niste amanunte, sa vedem ce se poate face.

popescua85
Mesaje: 38
Membru din: Joi Mar 15, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de popescua85 »

revin cu explicatii, incepand cu oct trebuia sa majorez salariile de la 600 la 648 conform modificarilor din oct 2008 iar acum in ian cand am sesizat trebuie sa fac stat pt diferente si nu stiu cum: le bag in stat la sporuri pe ian sau cum altfel, tehnic vorbind?
multumesc si sper intr-un raspuns care sa-mi spuna ce sa fac acum si nu sa ma intrebe de ce n-am facut atunci ...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#8 Mesaj de balazse »

popescua85 scrie:la mine in administrare fisiere nu este actualizat salariul minim desi am descarcat ultima versiune si cum stiam ca saga actualizeaza lucrurile astea, de-aia am si ratat cresterea sal min din oct, pt ca m-am culcat pe-o ureche...
Scuze dar modificarea de salar la itm nu are ce face cu programul Saga.

popescua85
Mesaje: 38
Membru din: Joi Mar 15, 2007 12:00 am

#9 Mesaj de popescua85 »

te rog balasze...lasa-ma...te rog...
am 20 de ani de contabilitate... problema e ca nu prea intelegi ce intreb eu aici...
intr-un fel am rezolvat, multumesc celor care mi-au raspuns, sper sa fie bine, am introdus diferenta la alte venituri in detalii
daca trebuia altfel poate ma ajuta cineva...
auzi, sa-mi actualizeze saga salariile la itm :shock: !!!! unde dai si unde crapa :lol:

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#10 Mesaj de paturcai »

Acum ca te-ai dat de gol, chiar imi e teama sa iti dau vreun sfat. In mod normal ar trebui sa ne dai sfaturi... (20 de ani de contabilitate?!)
:wink:
BalazsE este un tip de admirat, si spre deosebire de mine, are la un moment dat o chestie care mi unul imi lipseste: se opreste daca ceva nu-i suna bine. Adica mai bine nu raspunde decat sa spuna ceva gresit. Nu e cazul meu! Si e trist pentru mine.
Chiar imi place BalazsE cand explica cum explica si ca are timp.
Ca a inteles gresit...mai greseste si el.
Intorcandu-ne la of-ul tau, corect ai inteles ca acele diferente de salariu se trec la alte venituri.
Felicitari pentru ca ai reusit! Altii nu au aceeasi perseverenta.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#11 Mesaj de tomac »

Nu am emigrat! Am fost ocupat cu unele probleme personale :)
Nu sunt chiar aşa de bun la casa omului. Sunt chiar enervant uneori aşa că...
SAGA chiar actualizează salariul minim pe economie dar numai la Configurare salarii pentru a-l folosi la calcule.
În Fişiere-Salariaţi nu-l actualizează. Acolo modificarea se face manula la fiecare îăn parte pe baza deciziilor de majorare (sau reducere de ce nu :) ) după caz.
Dacă, după update, la configurare salarii nu există setat corect salariul minim, există 3 explicaţii posibile:
- în timpul actualizării programului a apărut o eroare şi actualizarea nu a fost finalizată. Cazuri destul de rare şi care de regulă duc la imposibilitatea accesării datelor de cele mai multe ori.
- după actualizare, a fost restaurată o arhivă ce conţinea vechile informaţii (procente şi salar minim), caz în care trebuiesc modificate manual informaţiile de la configurare salarii sau rulată încă odată procedura de update
- după actualizare s-au modificat de către utilizator datele
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#12 Mesaj de balazse »

tomac scrie:- după actualizare, a fost restaurată o arhivă ce conţinea vechile informaţii (procente şi salar minim), caz în care trebuiesc modificate manual informaţiile de la configurare salarii sau rulată încă odată procedura de update
Sa inteleg ca in cazul in care restaurez o baza de data antetior actualizarii atunci programul uita de actualizare (in cadrul acelei societati)?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#13 Mesaj de tomac »

Se face actualizarea bazei de date, dar nu se face actualizarea procentelor şi a salariului minim.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#14 Mesaj de balazse »

Deci in cazul in care am facut back-up la folderul Saga C si aia am copiat inapoi atunci apare acele probleme, nu?
Scuze inteleg mai greu si nu vreau sa inteleg gresit.

kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

#15 Mesaj de kovacss »

Buna.Am si eu o intrebare.La actualizarea automata de ce nu-mi modifica schimbarea salariilor pt muncitorii calificati?Obisnuiesc sa schimb manual si e OK.Dar e si corect?
MULTUMESC

Scrie răspuns