Achizitii intracomunitare in decontul de TVA

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
tapua
Mesaje: 26
Membru din: Mie Dec 19, 2007 12:00 am

Achizitii intracomunitare in decontul de TVA

#1 Mesaj de tapua »

Buna ziua! Am achizitie intracomunitara pe care am operat-o la Intrari-Valuta, am introdus Curs receptie si Curs factura. In decont 300 apare TVA la AIC corect, conform curs factura, dar Baza TVA apare la Curs receptie. Trebuie sa modific manual Baza TVA? Sau cum se procedeaza? Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

e bine
lasa asa

tapua
Mesaje: 26
Membru din: Mie Dec 19, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de tapua »

septimiuv scrie:e bine
lasa asa
Mersi de raspuns! Totusi, dc ai putin timp sa-mi rasp., imi poti spune de ce ar fi ok asa?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#4 Mesaj de septimiuv »

tapua scrie:
septimiuv scrie:e bine
lasa asa
Mersi de raspuns! Totusi, dc ai putin timp sa-mi rasp., imi poti spune de ce ar fi ok asa?
informatiile fiscale cam costa :lol:
indicat ar fi citirea codului fiscal, da satisfactii mai mari daca pricepi de unu singur

tapua
Mesaje: 26
Membru din: Mie Dec 19, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de tapua »

Tocmai, am citit, si am interles asa:
Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor.
Cursul de schimb valutar la care se declara achizitia intracomunitara (deci nu doar TVA-ul) in jurnalul de cumparari si in decontul de TVA difera fata de cursul de la care se inregistreaza in contabilitate operatiunea in baza notei de receptie. :roll:

begee
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am

tva factura asociata AIC

#6 Mesaj de begee »

buna ziua,

va rog sa dati un sfat in cazul urmator

am achizitie IC, in luna septembrie; factura de transport (asociat) am marcat cu T (taxare inversa), dar in decontul de tva apare ca scutit suma respectiva
rd. 19,
la o factura din dec. 2008 nu am marcat in nici un fel, si tot ca scutit imi apare in decont, rd. 21

cum ar fi corect, valoarea facturii asociate trebuie adunata cu valoarea facturii marfii si toate se introduc la T (taxare inversa)?

tapua
Mesaje: 26
Membru din: Mie Dec 19, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de tapua »

In jurnalul de TVA factura de transport , daca ai bifat T, trebuie sa apara la "Referinta" 15-16, a.i. in decont va fi trecut la rd.6


Avand in vedere ca eu nu am intalnit nici o reglementare care sa justifice de ce baza TVA apare la curs receptie si TVA la curs factura in decont, si ca dl. septimiuv ma ia la misto, va rog daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine... Nu-mi dau seama ce imi scapa. Nu de alta, dar se aproprie 25. Multumesc anticipat!

tapua
Mesaje: 26
Membru din: Mie Dec 19, 2007 12:00 am

#8 Mesaj de tapua »

a, si inca ceva pentru begee, din help-ul programului:

Vă rugăm, în cazul în care aveţi relaţii cu terţi din afara României, să setaţi obligatoriu:
- ţara
- codul de înregistrare în scopuri de TVA (pentru parteneri din UE)
Codul de înregistrare în scopuri de TVA se va introduce fără simbolul ţării din care provine terţul.
Spre exemplu:
-dacă aveţi un furnizor din Italia ce are codul de înregistrare în scopuri de TVA de forma IT12345, în nomenclatorul de furnizori trebuie să introduceţi la coloana "Cod fiscal" valoarea 12345, iar la ţară obligatoriu IT
- dacă aveţi un furnizor din Austria ce are codul de înregistrare în scopuri de TVA de forma AT U12345, în nomenclatorul de furnizori trebuie să introduceţi la coloana "Cod fiscal" valoarea U12345, iar la ţară obligatoriu AT
De corectitudinea acestor date, depinde modul de generare a jurnalelor de TVA, a decontului şi a declaraţiei informative 390.

begee
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am

#9 Mesaj de begee »

multumesc tapua

chiovaria
Mesaje: 35
Membru din: Mar Feb 17, 2009 12:00 am

#10 Mesaj de chiovaria »

si eu sunt interesata de aceasta situatie !!!!

tapua
Mesaje: 26
Membru din: Mie Dec 19, 2007 12:00 am

#11 Mesaj de tapua »

Revin in sustinerea problemei cu urmatoarea precizare:

O.M.E.F. nr. 552 din 28 martie 2008, publicat în M.Of. nr.294 din 15 aprilie 2008.
3.1. Pentru fiecare declaraţie recapitulativă organul fiscal competent verifică:
c) corelarea totalului sumelor aferente livrărilor/achiziţiilor intracomunitare de bunuri din declaraţia recapitulativă cu cele înscrise în rândurile corespunzătoare din Decontul de TVA sau din Decontul special de TVA, după caz, astfel:
(ii) (A) achiziţii + achiziţii în cadrul unei operaţiuni triunghiulare din declaraţia recapitulativă = achiziţii intracomunitare din Decontul/deconturile de TVA sau din Decontul special/deconturile speciale de TVA, aferent/aferente perioadei de declarare prevăzute la pct. 1 din prezenta anexă. Se au în vedere, de asemenea, şi eventualele decizii de corectare a erorilor materiale din Decontul/deconturile de TVA întocmit/întocmite în trimestrul de raportare, aferent/aferente aceleiaşi perioade, sau din eventualele deconturi speciale rectificative aferente perioadei de raportare. Nu se au în vedere rândurile de regularizări privind achiziţiile intracomunitare din Decontul/deconturile de TVA;

Aceiasi baza de impozitare a T.V.A. înscrisa în decontul de T.V.A. se preia si în
Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri, cod 390.
Doar asa se poate respecta concordanta dintre decontul de T.V.A. si declaratia
recapitulativa cod 390, cerinta impusa la punctul 3.1 litera c din O.M.E.F. nr. 552/2008


Va rog, astept argumente. Multumesc!

tapua
Mesaje: 26
Membru din: Mie Dec 19, 2007 12:00 am

#12 Mesaj de tapua »

Nu stie nimeni?.. :(

tapua
Mesaje: 26
Membru din: Mie Dec 19, 2007 12:00 am

#13 Mesaj de tapua »

Norme metodologice pentru aplicarea art.135:
"....Pentru a evita orice neconcordanţă între livrările intracomunitare de bunuri, scutite de TVA, care se includ în declaraţia recapitulativă pentru astfel de livrări, în statul membru de origine, şi achiziţiile intracomunitare, evidenţiate în decontul de TVA şi în declaraţia recapitulativă pentru achiziţii intracomunitare, prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal, în România, momentul exigibilităţii a fost stabilit fie în a cincisprezecea zi a lunii următoare celei în care a avut loc faptul generator, fie la data facturii pentru contravaloarea totală sau parţială, atât pentru livrările intracomunitare, cât şi pentru achiziţiile intracomunitare."

Norme metodologice pentru aplicarea art.1381:
" ...21. În sensul art. 1381 din Codul fiscal, baza de impozitare a achiziţiei intracomunitare este egală cu baza de impozitare a livrării intracomunitare efectuate în alt stat membru, care cuprinde elementele prevăzute la art. 137 alin. (2) din Codul fiscal ..."

Daca programul calculeaza corect, atunci ce imi scapa? :?: Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#14 Mesaj de paturcai »

Uite ca nu ma dumiresc referitor la o chestiune:
Cum adica Curs factura si curs receptie?
Factura a fost emisa - luam cazul - luna trecuta iar mie marfa imi ajunge luna urmatoare.
Care este logica dupa care ma ghidez cand introduc curs factura si curs receptie?
In mod normal cursurile trebuie sa fie aceleasi pentru ca in momentul in care pipai marfa inseamna ca o si am si ii fac receptia. De ce m-ar interesa pe mine cursul facturii? Cand a fost ea emisa?
In situatia in care eu nu am marfurile ce receptionez?
Ceva imi scapa mie?
Legiuitorul a lasat un termen rezonabil de 15 zile intre data emiterii facturii si data la care aceasta se declara.
Daca mie mi se emite factura in decembrie 2008 iar eu nici in martie 2009 nu am primit marfurile, de ce ma leg de cursul lui 2008.
Asta de fapt nu inteleg.
Motiveaza de ce ai nevoie de cele doua cursuri?
In mod natural cursul trebuie sa fie unic: intre momentul primirii marfii - luam alt caz - si emiterea facturii de transport de catre caraus pot exista mici diferente de zile. Eu iau ca regula momentul primirii marfii care este pentru mine curs valabil de inregistrare in contabilitate.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

begee
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am

#15 Mesaj de begee »

problema este, ca la articole contabile valoarea facturii de transport este trecut la ct 371, cum este si corect, dar in decont se opereaza separat, adica transport scutit - nu credeti ca este ceva neregula? ( de altfel valoarea din decontul 300 si 390 coincid, asta nu este problema)

Scrie răspuns