bonuri fara factura fiscala

Mesaj
Autor
busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

bonuri fara factura fiscala

#1 Mesaj de busteani »

1.Cum e pana la urma? Se mai pot inregistra in contabilitate bonurile fiscale care nu au si factura fiscala? Stiu de cele de benzina, dar mai sunt si alte exceptii?
2. Ce se intampla cu o societate pe actiuni care nu mai indeplineste conditiile necesare ca sa functioneze ca si o S.A.? Se desfiinteaza direct de la registrul Comertului sau trebuie neaparat intocmita toata documentatia pentru desfiintarea ei? Apropo de acest lucru un SRL poate sa absoarba un SA? Daca DA in ce conditii?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bonuri fara factura fiscala

#2 Mesaj de tomac »

busteani scrie:1.Cum e pana la urma? Se mai pot inregistra in contabilitate bonurile fiscale care nu au si factura fiscala? Stiu de cele de benzina, dar mai sunt si alte exceptii?
OMFP 1714/2005

ART. 1
(1) Incepind cu data de 1 ianuarie 2006 se abroga prevederile art. 1 si ale art. 2 alin. (1) din Ordinul ministrului finanéelor nr. 903/2000 privind modificarea modelelor si normelor de intocmire si utilizare a unor formulare si introducerea de noi formulare in activitatea financiara si contabila, publicat in Monitorul Oficial al Romŕniei, Partea I, nr. 371 din 10 august 2000.
(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite incepind cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de inregistrare a platilor in Registrul de casa. Fac exceptie bonurile fiscale emise conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, utilizate pentru justificarea taxei pe valoarea adaugata, aferenta carburantilor auto achizitionati in vederea desfasurarii activitatii si pentru inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor cu aceste achizitii, daca sunt stampilate si au inscrise denumirea cumparatorului si numarul de inmatriculare al autovehiculului.
(3) Pentru inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor, agentii economici vor solicita furnizorilor de bunuri sau de servicii sa emita factura fiscala in conformitate cu prevederile art. 155 alin. (9) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, factura, alte documente specifice aprobate prin ordine ale ministrului finantelor publice, emise in baza HG nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea acestora, factura fiscala pentru material lemnos sau bonul de vinzare fiscala, aprobate prin HG nr. 427/2004 pentru aprobarea Normelor privind circulatia materialelor lemnoase si controlul circulatiei acestora si al instalatiilor de transformat lemn rotund, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa caz.

busteani scrie: 2. Ce se intampla cu o societate pe actiuni care nu mai indeplineste conditiile necesare ca sa functioneze ca si o S.A.? Se desfiinteaza direct de la registrul Comertului sau trebuie neaparat intocmita toata documentatia pentru desfiintarea ei? Apropo de acest lucru un SRL poate sa absoarba un SA? Daca DA in ce conditii?
Cel mai bine te-ar lamuri pentru aceste probleme un jurist, sau eventual cineva de la Camera de Comert.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de busteani »

In concluzie si pentru chitantele de la posta sau de la parcare, va trebui sa cerem factura?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

E vorba de bonurile fiscale emise de aparate de marcat fiscale. Din cite stiu eu, la posta au formular aparte ceva de genul chitanta-factura aprobat de MFP prin ordin special.
Iar tichetele de parcare nu sunt bonuri fiscale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de busteani »

AHA , Acum m-am prins. Multumesc frumos!

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

#6 Mesaj de chivuc »

BILETELE DE CALATORIE CU MIJLOACELE DE TRANSPORT IN COMUN SE POT PUNE LA REG DE CASA - SE FOLOSESTE 624 SAU 628, DAR BONURILE DE PARCARI - SE FOLOSESTE 628, SAU CE ALT CONT?

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de busteani »

Bonurile de parcare cred ca se pot folosi in continuare in registru de casa si eu le pun pe 628. Nu stiu sigur daca e bine, dar pana acum eu asa am procedat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#8 Mesaj de tomac »

Daca se cumpara mai multe tichete de parcare, care se utilizeaza pe mai multe zile, corect ar fi:
5328=5311
628=5328 pe masura utilizarii lor
La fel si pentru biletele de calatorie atit doar ca se trec prin 624.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Bonuri fiscale

#9 Mesaj de neculail »

Cam tarziu, poate ati gasit intre timp, daca nu cititi..

Potrivit ordinului 293/2006 bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite incepand cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de inregistrare a platii in Registrul de casa. “Nu este vorba de o aplicare retroactiva a acestui ordin, pentru ca exercitiul financiar al anului in curs se incheie la 31 decembrie 2006”, a declarat Catalin Doica, secretar de stat in Ministerul Finantelor Publice.

Potrivit ordinului 293/2006, fac exceptie de la regula, in sensul ca stau la baza inregistrarii in contabilitate a cheltuielilor urmatoarele documente:
a. bonul fiscal emis conform O.U.G. 28/1999, republicata, privind obligatia agentilor economici de a utilize aparate de marcat electronice fiscale, utilizat pentru justificarea taxei pe valoare adaugata aferenta carburantilor auto achizitionati in vederea desfasurarii activitatii, daca este stampilat si are inscrise denumirea cumparatorului si numarul de inmatriculare a autovehicului
b. bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat in activitatea de taximetrie in conformitate cu prevederile Legii 38/2003 privind transportul in regim de taxi si in regim de inchiriere, cu modificarile si completarile ulterioare
c. bonul fiscal emis conform O.UG. 28/1999, republicata, privind obligatia agentilor economici de a utilize aparate de marcat electronice fiscale insotit de documentatia care atesta plata prin cardurile bancare ale societatilor comerciale
d. bonul fiscal emis conform O.U.G. 28/1999, republicata, privind obligatia agentilor economici de a utilize aparate de marcat eletronice fiscale, a carui valoare totala este de pana la suma de 100 RON, inclusive, daca este stampilat si are inscrise denumirea cumparatorului, codul unic de inregistrare al acestuia sau codul numeric in cazul persoanelor fizice care desfasoara activitati independente.

orsii
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#10 Mesaj de orsii »

n-am gasit acest ordin, poti sa precizezi in care M.O. a aparut ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#11 Mesaj de tomac »

Nici eu nu l-am gasit. Asta este extras din presa te pomeni :wink: :lol:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

onutum
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am

#12 Mesaj de onutum »

Conform unui comunicat de presa al Ministerului Finantelor Publice, pe data de 22 februarie 2006 a fost semnat Ordinul nr. 293/2006, care modifica regimul bonurilor fiscale stabilit prin Ordinul nr. 1714/2005 (vezi e-mail de mai jos).
Astfel, potrivit acestui Ordin, fac exceptie de la regula, in sensul ca stau la baza inregistrarii in contabilitate a cheltuielilor, urmatoarele documente:
a. bonul fiscal utilizat pentru justificarea taxei pe valoare adaugata aferenta carburantilor auto achizitionati in vederea desfasurarii activitatii, daca este stampilat si are inscrisa denumirea cumparatorului si numarul de inmatriculare a autovehicului;
b. bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat in activitatea de taximetrie;
c. bonul fiscal insotit de documentatia care atesta plata prin cardurile bancare ale societatilor comerciale (deci nu prin cardul personal, emis de banca pe numele salariatului);
d. bonul fiscal a carui valoare totala este de pana la suma de 100 RON, inclusiv, daca este stampilat si are inscrise denumirea cumparatorului si codul unic de inregistrare al acestuia.
Comunicatul de presa al Ministerului Finantelor Publice poate fi accesat la adresa:
http://www.mfinante.ro/comunicat%20pres ... tristi.htm.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#13 Mesaj de septimiuv »

o sa intre in vigoare cel mai devreme cand apare in monitorul oficial

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#14 Mesaj de neculail »

Nu s-a publicat inca, va postam daca era si publicat in M.O. :oops: :(
Greu se mai misca cu aprobarea si publicarea in M.O! dar deja la magazine cand ceri factura pentru 100 Ron iti da bonul fiscal refuzand categoric sa-ti intocmeasca factura tocmai in considerentul ca aceste bonuri pot fi inreg.in ctb. incepand cu 01.01.2006 si iti indruga nush ce legi pe acolo...

Am o intrebare nu stiti pe baza carui temei nu se mai utilizeaza monetarul incepand cu 01.01.2006, trebuie altceva sa intocmesti in locul lui? (chitanta?) :? Nu am folosit monetar pana acum, n-am explorat o astfel de activitate.

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

bonuri fiscale

#15 Mesaj de neculail »

M-am simtit intr-un fel datoare

1. Modificarile asteptate privind bonurile fiscale se aplica retroactiv de la 01.01.2006


In M.O. nr. 194 din data de 01.03.2006 a fost publicat OMF 293/2006, pentru modificarea Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora


Art. I. - Alineatul (2) al articolului 1 din Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.042 din 23 noiembrie 2005, se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăţilor în Registrul de casă. Fac excepţie de la această regulă, în sensul că stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, următoarele documente:
a) bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările ulterioare, utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adăugată aferente carburanţilor auto achiziţionaţi în vederea desfăşurării activităţii, dacă este ştampilat şi are înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare al autovehiculului;
b) bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat în activitatea de taximetrie, în conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere, cu modificările şi completările ulterioare;
c) bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, însoţit de documentul care atestă plata prin cardurile bancare ale societăţilor comerciale;
d) bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ştampilat şi are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfăşoară activităţi independente."
Art. II. - Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2006.
Art. III. - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.

2. Din ciclul 50 de reglementari intr-una singura


In M.O. Nr. 190 din data de 28.02.2006 a fost publicata OMMPS, pentru aprobarea modelului Declaraţiei-inventar privind comisionul datorat

Scrie răspuns