indemnizatie crestere copil

Mesaj
Autor
tomam01
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

indemnizatie crestere copil

#1 Mesaj de tomam01 »

Va rog , daca stie cineva cu exactitate in ce situatie si studentele pot beneficia de indemnizatia de crestere copil?

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#2 Mesaj de teodorg133 »

Ce conditii sunt necesare pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului?
Este necesar sa se indeplineasca simultan urmatoarele conditii
- sa fie cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
- sa aiba domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, potrivit legii;
- sa locuiasca impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora;
- a realizat, timp de 12 luni, anterioare nasterii copilului, venituri supuse impozitului pe venit, conform Codului fiscal. Veniturile impozabile la care face referire legea sunt cele provenite din salarii, activitati independente si cele din activitati agricole.

Cele 12 luni relevante pentru acordarea indemnizatiei de crestere sunt luate in calcul si pentru urmatorele categorii de persoane:
- cele care si-au insotit sotul sau sotia in misiuni permanente in strainatate;
- cele care au beneficiat de indemnizatie de somaj, concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
- cele care au efectuat stagiul militar obligatoriu;
- cele care au urmat cursurile la zi ale invatamantului universitar, pe durata normala a studiilor respective si cu conditia absolvirii acestora;
- cele care au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare in temeiul contractelor de asigurari sau in conditiile unor acte normative speciale care reglementeaza concedierile colective.

[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

tomam01
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de tomam01 »

EXTRAORDINAR , STUDENTII NU AU DREPTUL SA FACA COPII IN ROMANIA EUROPEANA DECAT DUPA ABSOLVIREA FACULTATII , BETON , CE SA SPUN !!
NU AU DREPTUL SA FACA ATATA TIMP CAT NU AU AU CE SA-I CREASCA !!

As dori si alte opinii . Sunteti de acord cu mine sau cu legea ?
Chiar nici o studenta nu mai face copii ??

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#4 Mesaj de teodorg133 »

Ba, poate fac...dar , ori au grija parintii lor de nepoti, ori le ajuta financiar...ori, lucreaza in timpul facultatii si se intretin singure....

PS Probabil Legiuitoul s-a gandit ca fara un mijloc de existenta (salariul) studenta nu poate creste un copil !!! :oops: :oops: :oops:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de mandeala464 »

Explicatia faptului ca studentele nu pot beneficia de aceasta indemnizatie este faptul ca ea se plateste din cotizatiile la CAS si deci daca nu ai lucrat nu s-a constituit acest fond , daca ai fi absolvit se presupune ca te angajezi si atunci vei contribui la CAS .

Nu stiu daca este corect sau nu , dar asa este legea .

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#6 Mesaj de bolbai »

Va supun atentiei urmatorul caz:" o persoana angajata la un singur loc de munca cu 4 ore pe zi, 300 lei salar pe luna, impozit pe venit aferent salariului "0". Tinand cont ca nu plateste impozit pe venit, se considera ca are stagiu de cotizare pentru obtinerea indemnizatiei de ingrijire copil?
Ioana B

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#7 Mesaj de balazse »

Dar ce legatura are impozitul pe salar la indemnizatia de ingrijire copil?

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#8 Mesaj de bolbai »

" Incepand cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, in ultimul ananterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 800 lei (RON).
Ioana B

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#9 Mesaj de balazse »

Stai o clipa, ca nu e tot una sa vorbim de impozit pe salar sau impozit pe venit din "profesii liberale" (avocat, medic, etc.).
Din cauza ca inteleg mai greu, te rog spune-mi daca acum doresti informatie despre indemnizatia de ingrijire copil pentru un angajat sau pentru o persoana ca are activitate profesii liberale.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#10 Mesaj de septimiuv »

balazse scrie:Stai o clipa, ca nu e tot una sa vorbim de impozit pe salar sau impozit pe venit din "profesii liberale" (avocat, medic, etc.).
Din cauza ca inteleg mai greu, te rog spune-mi daca acum doresti informatie despre indemnizatia de ingrijire copil pentru un angajat sau pentru o persoana ca are activitate profesii liberale.
:shock: pai mon cher, a scris :roll:
citeste cu atentie, ia-o pe litere daca trebuie

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#11 Mesaj de petriself »

Daca este "angajata" cu 4 ore, 300 lei salar pe luna, are impozit pe veniturile din salarii (chiar daca impozitul este 0 (zero) sub limita deductibilitatii).
Daca a realizat venituri profesionale inseamna ca este impozit pe venit.Sa se hotarasca ce vrea.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

#12 Mesaj de stoicat »

bolbai scrie: ........ angajata la un singur loc de munca cu 4 ore pe zi, .,........... Tinand cont ca nu plateste impozit pe venit, se considera ca are stagiu de cotizare pentru obtinerea indemnizatiei de ingrijire copil?
Da,are stagiu de cotizare realizat pt. a putea beneficia de CCC.Legea nu face nici o referire la norma de lucru.
Nu este necesar sa se vireze impozit pe venit, ci doar venitul sa fie din categoria celor pt.care se datoreaza impozit pe venit.

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#13 Mesaj de bolbai »

Asa ar fi logic cum spuneti voi ... insa legiuitorul interpreteaza la fel? E cam riscant sa ma iau dupa cum interpretez eu legea si de aceea am mai cerut pareri ....
Ioana B

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

#14 Mesaj de cretum »

va rog spuneti-mi si mie ce decezie se depune la camera de munca ptr. o salariata care intra in indemnizatie crestere copil.Multumesc

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#15 Mesaj de teodorg133 »

Nu se face decizie de incetare , ci de suspendare CIM :

Art. 51. – (1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Scrie răspuns