creditare firma

Mesaj
Autor
secana
Mesaje: 205
Membru din: Vin Aug 22, 2008 12:00 am

creditare firma

#1 Mesaj de secana »

va rog sa-mi dati un sfat :lol:
Firma ar avea posibilitatea sa primeasca de la o persoana fizica o suma de bani pentru rambursarea unui credit bancar.(25.000 eur)
ce formalitati trebuie sa fac pentru ca sa operatiunea sa fi transparenta si legala(spalarea banilor),ce date trebuie sa contina contractul de credit?
daca firma doreste sa utilizeze acesti bani,exista o cale legala de
a plati persoanei o anumita dobanda pentru suma respectiva?
Multumesc anticipat :lol:

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#2 Mesaj de teodorg133 »

daca contractul este facut pe un termen de sub un an, este suficient acordul celor doua parti, imprumutul fiind considerat investitie directa.
daca contractul are o durata de peste un an, o sa fie nevoie de la BNR de nr. registrului datoriei externe.
astfel de contracte sunt acceptate de catre banci, cu conditia respectarii in primul rand a acestei conditii.
in al doilea rand in contract se specifica ca suma imprumutata este purtatoare de dobanzi, alte cheltuieli, etc.
cele doua parti(este ideal sa fie mentionat), trebuie sa cada de acord asupra sumei finale de achitat. asa este cel mai simplu. nu cred ca vreo banca o sa stea sa faca astfel de calcule.
este cel mai simplu ca in acest contract sa fie prevazuta suma finala care va fi returnata imprumutatorului
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

secana
Mesaje: 205
Membru din: Vin Aug 22, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de secana »

cred ca nu am fost destul de explicita :oops:
am linie de credit ce expira in luna aprilie.
nu doresc prelungirea liniei deoaerece au dobanda prea mare.
un membru de familie are bani la banca si vrea sa-mi imprumute c/v liniei
ca sa rambursez la scadenta si sa ma folosesc in continuare de acesti bani.
am auzit de undeva ca pot sa-i dau si lui o anumita dobanda in mod legal
prevazuta in contract .(ideea este ca el primeste de la banca pe banii lui
7% pe an iar mie banca i-mi cere dublu)

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#4 Mesaj de teodorg133 »

Si ce n-a fost clar mai sus ?...poti face un contract de creditare societate( imprumut firma) pt acesti bani (indiferent care sunt motivele creditarii) in care stipulezi si dobanda (de preferinta sa fie sub dob.bancii) si ti se pot vira acesti bani in cont...cu explicatiile de mai sus !! :oops:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de paturcai »

Ma alatur si eu lui TeodorG133 si intreb si eu: ce este in neregula in a te acoperi legal cu acte?
Desi nu a spus-o, chiar asta a facut: ti-a explicat cum LEGAL poti sa creditezi propria firma cu acte in regula.
Sa fim doi care nu intelegem ce ceri?
Spune-o de-a dreptul ca suntem numai noi aici.
Tocmai ca ne spunem pasurile sa le vada si altii si sa vin in ajutorul nostru. Faptul ca spunem "pe bune" ne macina nu inseamna ca facem ilegalitati, tocmai ca pe cat putem incercam sa ne ferim unii pe altii de ilegalitati. Ilegalistii le fac fara sa mai iasa pe forum.
Daca era vorba de cum sa te invatam sa ucizi cu sange rece pe cineva, intr-adevar era o problema: nu stiu cati te-ar fi ajutat.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

secana
Mesaje: 205
Membru din: Vin Aug 22, 2008 12:00 am

#6 Mesaj de secana »

va rog sa nu va suparati,dar sant incepatoare si putin nesigura :oops:
deci mai concret;
1.facem un contract de credit cu persoana respectiva in care precizam eventuala dobanda care pot s-o achit lunar?
2. daca suma este de 25.000 eur o raportez la spalarea banilor sau este mai bine sa fac 2 contracte 2x12.500 la interval dwe 2 zile si nu mai raportez nimic?
3.dobanda o trec pe cheltuiala (ce cont ca nu este dobanda bancara?)
4.operatiunea este mai corecta daca persoana respectiva depune suma la banca in contul firmei.
5.contractul sa fie sub 1 an.
teodorg te rog sa ma scuzi dar nu am priceput la ce am nevoie de acceptul bancii :oops:
scuze pentru balbaiala :roll:

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#7 Mesaj de teodorg133 »

ok, no problem..fara suparare , deci :
1. da
2; 2 contracte , mai bine...sub 15 mii euro
3. parca 455 cu analit.dob....vezi plan conturi 455 asociati ct crt
4. da
5. da
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

secana
Mesaje: 205
Membru din: Vin Aug 22, 2008 12:00 am

#8 Mesaj de secana »

multumesc pentru promptitudine :lol:
mai am o intrebare :oops:
am gestuine global valorica la pret de vanzare cu tva
exista posibilitatea sa maresc pretul de vanzare al produsului achizitionat anul trecut daca la receptie a fost trecut pretul de vanzare?
daca da atunci cum procedez? :roll:

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#9 Mesaj de paturcai »

Monografie contabila inregistrare dobanda catre asociati:
Extracontabil se face urmatorul calcul:
Admitem ca vom credita firma (de catre asociatul unic) cu 100 lei
Admitem ca in luna in care facem calculul dobanda de referinta este de 6 % pe an (acest procent se poate modifica lunar, deci ATENTIE!):
(100 lei x Dobanda BNR%) / 12 luni = (100+6)/12 = 106/12 = 8,83 lei
8,83 lei reprezinta dobanda neta.
Prin amabilitatea lui CiuleiL:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 05&start=0
Vom folosi "suta-micsorata": (16 este impozitul in cota unica):
16 / (100-16) x 100 = 16/84 x 100 = 19,047%
8,33 x 19,047% = 1,59 lei<-------impozit pe veniturile din dobanzi
Brutul va fi:
8,33+1,59 = 9,92 lei (si facem proba 9,92 x 16% = 1,59)
666 = 4558 pentru 9,92 lei
4558 = 446 analitic distinct dobanda pentru 1,59 lei
446 = 5121 pentru 1,59
4558 = 5311 pentru 8,33 (cu dispozitie de plata de casierie)
Declaram prin declaratia 100 ----> 2 lei la randul 15 (Impozitul pe veniturile din dobanzi. Nu uitam ca in anul urmator sa depunem Decl 205 pentru beneficiarul de dobanzi).

De retinut:
Daca facem un contract de imprumut PRIN NOTARIAT suma poate fi oricat de mare pentru ca prin documentul inregistrat la NOTAR dovedim calitatea LICITA a sumei cu care facem creditarea.
La "Spalarea banilor" trebuie sa comunicam sumele "suspecte". Daca am documente nimic nu este suspect.

A doua problema:
Daca doresc schimbarea unui pret la o gestiune global-valorica, facem un NIR astfel:
Alegem un furnizor DIVERS/NENOMINALIZAT, punem un numar fictiv de factura, data la care dorim sa facem modificarea, iar in ecracnul de jos trecem:
Nedefinit, la explicatie trecem produsul pe care dorim sa-l marim ca pret, BISCUITI, cantitatatea CU MINUS, TVA, pret de furnizor 10,20 fara TVA iar la pretul de vanzare punem pretul vechi 18 lei.
Imediat pe randul urmator vom pune aceleasi date CU SEMNUL PLUS, numai ca pretul de vanzare il MODIFICAM si il facem 25 lei.
La validare, NIR-ul va fi ca valoare catre furnizorul nostru ZERO, iar SAGA va face NC automat.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

baditac474
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:00 am

Re: creditare firma

#10 Mesaj de baditac474 »

Dobanda BNR% de unde o iau? si se inregistreaza lunar, potrivit contractului, chiar daca nu o incasez sau nu...ce se schimba daca imprumutul se face pe mai mult de 1 an...

si daca stabilim sa fie de mai putin de 1 an...si firma nu mai are bani, ca sa inapoieze banii asociatului lunar cum se face?
dobanda va fi lunara nu?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creditare firma

#11 Mesaj de balazse »

Dobanda de referinta bnr (dupa o simpla cautare pe google):
http://www.bnr.ro/Rata-dobanzii-de-referinta-1746.aspx

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: creditare firma

#12 Mesaj de paturcai »

Potrivit contractului - contractul poate fi si fara dobanda - sumele se inregistreaza lunar; ca d'aia e contract.
Daca sumele nu se mai pot restitui asociatului, acesta se duce si da firma in judecata o baga in faliment - ca tot el dus-o la faliment - si isi recupereaza banii.
Intrebarea pusa este ipotetica si rautacioasa.
Cum adica vin de acasa sa imi imprumut propria firma care stiu ca va falimenta si dau fuga sa intreb cine ma despagubeste sau cum il despagubesc pe pagubas?!
Ei, asta-i buna!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tamasanuc
Mesaje: 287
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: creditare firma

#13 Mesaj de tamasanuc »

Situatie:
1.Cetateanul X imprumuta suma de 100.000 Euro de la cetateanul Y. Contract de imprumut pe 5 ani, semnat in fata notarului, banii depusi de Y in contul lui X.
2.Cetateanul X imprumuta SRL-ul sotului cu suma obtinuta de la Y, astfel : mai multe contracte semnate intre cele doua parti (SRL-X), in zile diferite, fiecare in suma de 10.000 lei, cash.
In situatia data, sunt prevederi legale incalcate sau este in regula ?
Multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: creditare firma

#14 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns