probleme Ceccar

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#16 Mesaj de teodorg133 »

petriself scrie:Sunt "obligatorii" sa le platesti, nu sa le si faci.
Daca platesti banii pt. cursuri se va acorda viza.
eaxct...eu le-am achitat si nu le-am "prestat"...si a fost OK...ei vor doar banii si sa fie pe hartie !!! :wink: :wink:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
ivanz
Mesaje: 93
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Ceica
Contact:

Dati in judecata!!!!!

#17 Mesaj de ivanz »

mariuti, eu zic ca ar trebui dati in judecata nesimtitii!!!!! cu ce drept iti ingradesc dreptul la munca??? Si noi, toti economistii ar trebui sa te sustinem, sa fim de partea ta.

mariuti
Mesaje: 37
Membru din: Mar Aug 08, 2006 12:00 am

#18 Mesaj de mariuti »

multumesc tare mult tuturor celor care ma sustin si-mi doresc ca nici un alt coleg sa nu se afle in aceasta situatie.

mariuti
Mesaje: 37
Membru din: Mar Aug 08, 2006 12:00 am

#19 Mesaj de mariuti »

astazi am avut neplacuta surpriza de a fi anuntata de unul dintre ad-torii firmelor la care tin evidenta ca a fost chemat la Politia Economica ca sa dea o declaratie (sincer nu am inteles pentru ce trebuie aceasta declaratie de la ad-tor) prin care li se solicita sa declare daca sunt angajata la firma lor cu contract de munca si in plus li s-a cerut bilantul contabil pe 2007.
Am fost anuntata apoi ca voi primi o amenda ( sincer nu stiu de la cine ) ca am semnat bilantul si nu sunt membra Ceccar. Cred ca rabdarea mea a ajuns la limita si chiar nu stiu cum sa mai procedez. In orice caz sunt extrem de curioasa daca colegi de-ai nostri din tara s-au mai confruntat cu asemenea situatii sau la Bacau este inceputul.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#20 Mesaj de balazse »

Imi explica si mie cineva care-i faza cu politia economica, adica de cine apartine si care sunt atributiile lor. La o adica trebuie sa apara undeva scris ce pot si nu pot sa faca.
Sincer sa fiu numai rele aud despre CECCAR. Adica pe langa faptul ca mai organizeaza niste cursuri pentru bani frumosi si scot o gramada de manuale scumpe nu prea fac multe.
La o adica sunt o gramada de probleme in legislatia curenta, dar eu personal n-am auzit de nici un lobby sau implicare facut de CECCAR pentru a inbunatatii situatia.

mariuti
Mesaje: 37
Membru din: Mar Aug 08, 2006 12:00 am

#21 Mesaj de mariuti »

da asa este, cei de la Ceccar se pare ca au nevoie doar de fonduri, cat mai multe si cat mai grase, dar daca te duci la ei si le ceri un sfat mai ca te dau pe usa afara pentru asa o indrazneala.Nici eu nu am inteles care este faza cu Politia Economica, dar asta e.....

Avatar utilizator
ivanz
Mesaje: 93
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Ceica
Contact:

#22 Mesaj de ivanz »

Mariuti, eu sincer sa-ti spun sunt dezamagita sa vad pe forum ca asa de putini colegi sunt de partea ta.....
Sa nu uitam ca, inainte de toate suntem economisti si numai dupa aceea suntem contabili autorizati, experti contabili, bla, bla, bla!
Probabil cine face parte din CECCAR isi spune ca asa-ti trebuie daca nu ai facut efortul sa te inscrii si tu. Ei platesc cotizatie, procent, cursuri, carti si cine doamne mai stie cite mai inventeaza CECCAR-ul doar ca sa ne jumuleasca de bani! Si cind te gindesti ca CECCAR-ul este o organizatie ne-statala....
Pina acum am fost obisnuiti si am trait cu frica in sin din cauza oficiilor statului, care-si permit sa ne ciufuleasca dupa bunul plac! Acuma sa incepem sa ne obisnuim cu aceasta senzatie si din partea unei organizatii de profesionisti independenta statului si birocratiei acestuia?
Dragi colegi (daca-mi permiteti sa va numesc asa) membri sau nu ai CECCAR, oare chiar nu stim sa fim uniti si sa ne ajutam cind este nevoie?
Este adevarat ca am auzit birfe cum ca un contabil ofera tarife cu 5 Lei mai mici decit un altul numai ca sa aiba un client un plus. Am spun atunci ca nu este posibil asa ceva si nu am crezut birfa respectiva. Sper sa nu se adevereasca, iar noi economistii sa fim uniti si sa ne fim aproape.

Cit despre CECCAR eu zic sa nu te lasi si sa nu platesti nicio amenda.
Ia-ti un avocat bun, da-i in judecata si lupta-te cu ei. Nu te lasa!

Avatar utilizator
munteanud411
Mesaje: 845
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:00 am
Localitate: CONSTANTA
Contact:

#23 Mesaj de munteanud411 »

Daca primiti amenda o contestati pt ca bilantul poate fi semnat si de "Alta persoana imputernicita"-Treaba simpla- se face o imputernicire de mina din partea administratorului prin care se deleaga competentele contabilului sef care trebuie sa aiba studii superioare economice si NU sa fie membru al cuiva !) Problema discutata pe www.avocatnet)
Si ca sa le inchideti gura, pe imputernicirea aia se poate scrie ca delegarea se face cu titlu gratuit!
Dan-
http://schimbativiata.webs.com/

mariuti
Mesaje: 37
Membru din: Mar Aug 08, 2006 12:00 am

#24 Mesaj de mariuti »

multumesc din suflet lui ivanz si munteanud care ma sustin si care chiar mi-au adus acum in prag de sarbatori un pic de liniste. Chiar am sa ma adresez unui avocat care sper sa ma ajute, mai ales ca am si documente justificative (CIM si imputerniciri) de la ad-tori. Sunt intr-adevar printre noi si colegi cu suflet mare care stiu sa-ti spuna o vorba buna atunci cind ai o situatie de genul acesta.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

#25 Mesaj de robut »

Ivanz,
Faptul ca tacem nu inseamna neaparat ca suntem impotriva lui Mariuti.Ma bucur ca sunt colegi pe forum care cunosc legea foarte bine si pot sa dea sfaturi.
Iar in legatura cu ,,barfa" este reala,eu m-am intalnit cu asa ceva...si cu multe altele.

Mariuti
,,Sarbatori Fercite" si bafta cu cei de la ceccar.

nijnicc501
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

probleme CECCAR

#26 Mesaj de nijnicc501 »

SUNT EXPERT CONTABIL CU FIRMA DE CONTABILITATE DIN BACAU SI ZILELE TRECUTE AM PRIMIT " CITATIE " LA COMISIA DE DISCIPLINA A DLUI PASTRAV PT CA NU MI-AM PLATIT CONTRIBUTIA VARIABILA PT ANUL 2008
CEI DE LA CECCAR NU SIU DECIT SA NE IA BANII ,AM INTREBAT CE FACE CECCARUL PT NOI , AU FOST F OARTE DERANJATI ,CUM POT PUNE O ASEMENEA INTREBARE
MIE MI SE PARE CORECT CE A SPUS PERSOANA CARE A SEMNAT BILANTURI CU CIM BUNA IDEE
VA ROG SA MA CONTACTATI PE MAIL

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

#27 Mesaj de csedoa »

Se pare ca Bacaul a ramas la fel , acu` cativa ani un cilent a plecat cu doua firme acolo nu vreau sa insir toate problemele pe care le-am avut timp de 6 luni , dupa ce la Sibiu au fost toate institutiile in control (pe vremea aia nu puteai muta firma fara controale) si totul a fost OK au ajuns in Bacau si s-au trezit cu finantele pe cap sa "verifice" activitatea pentru ca "stiu ei ce platesc cei din Sibiu" . Am ajuns in ultima faza de m-am deplasat personal 3 saptamani acolo si in final sa concluzioneze ca bilantul nu era semnat de un expert , cifra de afaceri fiind foarte mare. Numai cu adresa de la CECCAR Sibiu am scapat cei de la CECCAR Bacau erau tot timpul prea ocupati si cu alte probleme mai importante.
Nu este normal ceea ce se intampla acolo dar tinand cont unde traim cu totii ... mariuti nu te lasa mergi pana la capat pana la urma merita o lectie poate incet incet se mai schimba cate ceva .
Nu pot sa cred ca atunci cand cineva are nevoie de un sfat sau ajutor indiferent daca face sau nu parte din organizatia respectiva is e inchide usa in nas, e o chestie de bun simt in primul rand ....
Oricum tuturor Sarbatori pline de lumina !
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

mariuti
Mesaje: 37
Membru din: Mar Aug 08, 2006 12:00 am

#28 Mesaj de mariuti »

Se pare ca pe acest domn Pastrav nu-l deranjeaza absolut deloc ce se intampla, dar poate la alegerile care vor avea loc in vara sa se mai schimbe ceva. E absolut ridicol ceea ce se intampla, dar traim in Romania si asta explica totul. Am cerut la politie sa-mi faca o copie dupa sesizarea facuta si am vazut ca era semnata de acest "binevoitor " domn Pastrav, pentru care am si demarat o actiune in instanta. Sper sa si rezolv ceva, mai ales ca avocatul mi-a dat sanse de castig, dar cine stie cu justitia ce se mai intampla....
Multumesc inca o data tuturor celor care ma sustin si va urez la toti Sarbatori Fericite, pline de liniste , pace si multe bucurii.

pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

probleme ceccar

#29 Mesaj de pelihacim25 »

Buna ziua,
Conform CECCAR, CA si EC trebuie sa participe anual la minim 40 ore de pregatire profesionala, din pacate nu am ajuns la aceste cursuri in 2009, iar ei spun ca obtinerea vizei pe 2010 este conditionata de participarea la aceste cursuri. Am citit pe forum ca unii dintre dvs. chiar daca nu au ajuns la cursuri, le-au platit (ceea ce voi face si eu pana la sfarsitul anului) si a fost OK, au obtinut viza,
Mentionez faptul ca apartin de CECCAR Bucuresti,
A mai fost cineva in situatia mea pana acum? Cum s-a rezolvat aceasta problema?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

#30 Mesaj de josand »

Buna Ziua!
Puteti sa ne spuneti ce s-a intamplat pana la urma? Adica ati reusit sa le bagati in cap ca sunt ridicoli si nu au nici o logica sau autoritate sa interpreteze ei legile?
O zi buna!
Dana

Scrie răspuns