amortizare incalzire centrala

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
dragoss
Mesaje: 37
Membru din: Vin Noi 02, 2007 12:00 am

amortizare incalzire centrala

#1 Mesaj de dragoss »

Buna daca poate cineva sa ma ajute va rog mult am o problema cu o incalzire centrala astfel amfacut inregistrarile 231=404 am facut receptia finala dupa care ar trebui sa fac urmatoare inregistrare? 213=231 ,2813=213 amortizarea lunara si la inchdere lunii 681=2813 trecerea pe cheltuiala acum intrebarea mea este daca inregistrarile sunt corecte si sa-mi spuna cineva codul de clasificare ca ma tot uit la hg2139/2004 in catalog dar imi scapa si perioada de amortizare 12 sau 15 ani ? va multumesc anticipat !

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#2 Mesaj de teodorg133 »

2813 = 213 nu are ce cauta...ca nu scoti din evid mijl fix... doar 681=281

si de fapt cum se numeste m.fix - centrala termica ?
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

dragoss
Mesaje: 37
Membru din: Vin Noi 02, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de dragoss »

da asa e vroiam sa scriu la scoatere , denumirea este lucrari de instalatii de incalzire

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#4 Mesaj de teodorg133 »

dragoss scrie:da asa e vroiam sa scriu la scoatere , denumirea este lucrari de instalatii de incalzire
Pai, cuvantul "lucrari" ar insemna o prestatie, adica o chelt.628...asta a fost cand au inceput sa o faca la imob.in curs , iar la final ar trebui sa-i spuna "centrala termica"...sau ma rog, o denumire a ei, ca mijloc fix....uite ce am gasit, daca s-ar incadra aici

2.1.16.5. │Aparataje pentru staţii electrice şi posturi de transformare. │ 8-12 │
│ │Echipamente pentru centrale termice,
electrice şi nucleare. │ │
├─────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┤
│2.1.16.6. │Alte maşini, utilaje şi instalaţii neregăsite în cadrul clasei │ 12-18 │
│ │2.1.16. │ │
├─────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┤
│2.1.17. │Maşini, utilaje şi instalaţii comune care funcţionează independent │ │
├─────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┤


ps. Nu s-a inteles din formularea ta daca obiectivul final a fost doar o LUCRARE de incalzire centrala in imobil, sau a rezultat o CENTRALA termica.
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

dragoss
Mesaje: 37
Membru din: Vin Noi 02, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de dragoss »

multumesc asa e formulat pe proiect instalatii ...
am vb si cu alti colegi si si ei mi-au spus cam acelasi luctu perioada de amortizare intre 12-15 ani . Multumesc mult !!

Scrie răspuns