automate cafea

Mesaj
Autor
cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

automate cafea

#1 Mesaj de cretum »

Va rog cine poate sa ma ajute? As vrea evidenta operativa ,primara(veidenta cafelelor facute,unde se evidentiaza?retetar ptr. cafele ptr, scaderea materiei prime.)Auzeam de la cineva ca ar fi un soi de caiet in care se evidentiaza.Oricum sint pe dinafara cu automatele astea.Multumesc.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

#2 Mesaj de cretum »

revin cu rugamintea de a ma ajuta cineva in problema automatelor de cafea.Multumesc

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

#3 Mesaj de cretum »

Se poate sa nu fie cineva care sa aiba automate de cafea sa ma poata ajute si pe mine?

Avatar utilizator
comang846
Mesaje: 35
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Caransebes
Contact:

#4 Mesaj de comang846 »

O problema asemanatoare am avut si eu si am gasit pe net urmatoarea monografie:

Chirie pentru aparatele automate de la furnizor.
% = 401
612
4426

Achizitie marfuri (ingrediente:cafea solubila, lapte praf, zahar) pentru bauturi (cafea) .
% = 401
371
4426

Achizitie consumabile aparate (pahare, paletine, zahar la plic de 5 gr).
% = 401
371
4426

4.Vanzare:
a) vanzare directa prin aparat, unde operatorii aparatelor alimenteaza aparatele cu ingrediente si incaseaza banii din aparat, pe care ii predau la casierie pe baza de monetar.5311= % 707, 4427

Operatorii primesc ingrediente si consumabile pentru aparate pe care le operam in bon de consum si descarcam gestiunea pe baza retetarului 607= 371.

Ca retetar pentru cafea orientativ

cafea=8gr
zahar=5gr(8gr)
lapte=10gr
apa=pana la 75ml



In acest caz, pentru plasarea aparatului automat in incinta unui spatiu privat, platim un comision, in functie de vanzarea la aparat, proprietarului spatiului respectiv. Acesta ne factureaza la sfarsitul fiecarei luni acest comision in functie de bauturile consummate care se citesc pe baza unui citiror cu memorie (memory-key).

b) vanzare la clientii care au amplasate aparatele automate in incinta spatiilor proprii (restaurant, bar, magazin, sediu firma) si care vand bauturi calde (cafea, ciocolata calda, ceai) clientilor lor. 411= % 707, 4427.
Descarcarea gestiunii 607 = 371.

5.Achizitie piese apartate automate si consumul lor.

%= 401
3024
4426

6024=3024

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

#5 Mesaj de cretum »

Dv. practicati cele expuse mai sus?Daca sinteti amabila(amabil) as vrea sa mai discut referitor la automatele astea, cind o sa avem timp. La noi si cei care vin in control nu se leaga de ele ca nu stiu ce sa spuna daca e bine sau rau.Prefera sa le treaca sub tacere.Acum sa incheiem trimestrul.Va multumesc.

aya
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 21, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de aya »

Buna ziua!ma bucur ca am gasit la dvs aceste idei.Pana acum soc com a avut alt obiect de activitate,acum sefu vrea bar + biliard,jocuri,etc.Ma intereseaza urmatoarea problema:
1.eu voi primi aparatul/expresorul de facut cafea pe baza unui contract comodat(il evidentiez cumva in contabilitate, contractul comodt e pe 2 ani??)
2.daca eu prepar cafeau:a)cumpar mf(cafea,etc cu notele contabile pe care le ati afisat)
b)cumpar consumabile(pahare,linguri,etc) aici eu ma gandeam la notele contabile urmatoare6028=401 si 4416=401
apoi o prepar la expresor
d)si o vand clientului din care obtin 4111=707 si 4111=4427
e)descarcarea gestiuni...cum?
Multumesc frumos
Vorbind cu blandete si tinand in mana un ciomag,veti ajunge departe-Th. Roosevelt

aya
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 21, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de aya »

aaacum am vazut si Descarcarea gestiunii cum se face,dar stiu ca Saga face automat ,nu?
multumesc inca o data.
Vorbind cu blandete si tinand in mana un ciomag,veti ajunge departe-Th. Roosevelt

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

automate cafea

#8 Mesaj de tudosien »

Abia acum am vazut topicul!
comang846 scrie: ... 4.Vanzare:
a) vanzare directa prin aparat, unde operatorii aparatelor alimenteaza aparatele cu ingrediente si incaseaza banii din aparat, pe care ii predau la casierie pe baza de monetar.5311= % 707, 4427

Operatorii primesc ingrediente si consumabile pentru aparate pe care le operam in bon de consum si descarcam gestiunea pe baza retetarului 607= 371.
...
Bonul de consum presupun ca-l faci de mana la gestiunea "fizica" din magazie si la sfarsit de luna compari stocurile faptice din magazie cu cele din contabilitate(unde descarcarea s-a facut pe retetar). Daca operezi si bon de consum in Saga si iesire prin retetar se dubleaza descarcarea de gestiune.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

#9 Mesaj de tudosien »

Daca vreau sa inchiriez pe baza de contract un automat unui client( in sensul ca-l va amplasa intr-o unitate in afara localitatii unde nu vreau eu sa-mi bat capul cu alimentarea, intretinerea, etc.) si eu sa-i livrez/facturez ingredientele ce activitate trebuie sa am prevazuta in obiectul de activitate al firmei?

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: automate cafea

#10 Mesaj de tudosien »

Tot legat de automate de cafea:
Trebuie sa fac caietul de sarcini pentru o lictiatie spatiu(intr-un spital) pentru plasarea unui automat de cafea. Mi se cere autorizatia de functionare?! Pai eu am avut pana acum contract de inchiriere cu spitaul pentru spatiul acela(si vreau sa fac altul daca castig licitatia), spatiu ce nu se incadreaza conform legii in "spatiul public" ca sa cer autorizare de la primarie. Ce ma sfatuiti? Prevederea referitoare la autorizatia de functionare au introdus-o in caietul de sarcini de cand consiliul local a preluat spitalul in patrimoniu.

Daca se poate un rspuns tot astazi pentru ca sunt la limita cu depunerea caietului de sarcini?
Va multumesc!

Scrie răspuns