punct de lucru

Mesaj
Autor
fetcua518
Mesaje: 196
Membru din: Joi Feb 21, 2008 12:00 am

punct de lucru

#1 Mesaj de fetcua518 »

daca am schimbat adresa prin inchiriere in alta locatie a punctului de lucru aflat in aceeasi localitate cu sediu social trebuie sa depun la adm.fiscala vreo cere de schimbare punct lucru? multumesc

ionescug551
Mesaje: 334
Membru din: Mar Feb 06, 2007 1:00 am

#2 Mesaj de ionescug551 »

sigur trebuie sa depui declaratie pentru ca-ti desfasori activitatea la alta adresa

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de paturcai »

Daca adresa la care te-ai mutat este noul sediu social nu trebuie sa depui nicio declaratie pentru ca electronic Registrul Comertului transmite aceste modificari la Adm Financiara de care apartii.
In cazul in care sediul social este la o adresa iar tu iti desfasori activitatea la un punct de lucru, intr-o alta locatie, atunci urmeaza sfatul de mai sus si depune declaratia privind punctul de lucru.
Atentie! Declaratia privind punctul de lucru se depune in termen de 30 de zile de la data incheierii contractului de inchiriere, iar pe langa copie dupa contract la declarare la adm financiara, trebuie sa ai si dovada ca acest punct de lucru a fost declarat la Registrul Comertului.
Declaratia privind punctul de lucru, NU ESTE ACEL FORMULAR pe care se declara salariatii de la punctul de lucru, este un formular mai vechi de declarare a punctului de lucru.
Ai aici un exemplu de declaratie de punct de lucru:
http://www.divshare.com/download/7485709-8f5
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ionescug551
Mesaje: 334
Membru din: Mar Feb 06, 2007 1:00 am

#4 Mesaj de ionescug551 »

Desi Reg comert are toata documentatia la schimbarea sediului social sau a unui punct de lucru trebuie depus si la Adm financiara;chiar acum in mai a trebuit sa depun la Adm pe municipiul Buc,in Gerota,schimbarea sediului social intr-un alt punct de lucru si mi-au cerut din nou toate actele pe care le-am depus si la Reg Comertului;asa de bine se transmit electronic datele intre institutiile statului.

domjanm
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Oradea, Bihor

#5 Mesaj de domjanm »

Am o firma infiintata in 1994, sediu social str.XX, nr.52, bloc c21, ap.19.
De vreo 6-7 ani s-a renumerotat strada, astfel ca nr.52 este acum nr.62,
adica firma "si-a schimbat" sediul fara sa faca nicio miscare, de 15 ani existand in acelasi apartament din acelasi bloc.
Patronul a vrut sa ceara la Reg.Comertului modificarea sediului si i-au cerut taxa ca si cum firma intr-adevar s-ar fi mutat in alta parte ( aprox. 7 mil.ROL). Bineinteles ca nu a fost de acord cu plata taxei, la care i s-a sugerat ca singura solutie ar fi sa-si lichideze firma, pt.care cam tot atat ar avea de achitat.
Are cineva vreo idee, ce s-ar putea face in acest caz, pt.ca e absurd sa dai niste bani (f.multi bani) pentru asa ceva....
Multumesc.

domjanm
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Oradea, Bihor

#6 Mesaj de domjanm »

Nimeni nu are nicio idee, sau macar parere despre ce am prezentat anterior?
:?: :?: :?:
Va rog :(

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

#7 Mesaj de belibouc436 »

Legat de punctele de lucru va rog sa ma lamuriti in legatura cu nr. de salariati pana la care nu trebuie depuse declaratiile in localitatea unde este infiintat punctul de lucru: este 5 sau 4?
Adica daca ai 5 salariati unde te incadrezi?
Multumesc

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#8 Mesaj de bolbai »

La societatea care are deschise puncte de lucru, avand peste 5 salariati, ce declaratii se depun in localitatea unde este punctul de lcuru si care la sediul social principal?
Ioana B

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

#9 Mesaj de avramg »

Am o firma cu sediul social in sect 6.Anul trecut si-a deschis un punct de lucru la sect 5 unde-si desfasoara de fapt activitatea, am inregistrat punctul de lucru la sect 5 cu declaratia 060,mi-a dat cod fiscal ptr ca am mai mult de 5 salariati.....totul in regula pina aici.Vine controlul fiscal de la sect 6 si-mi spune ca trebuia sa declar punctul de lucru si la sectorul unde am sediul social , (adica sect 6 ) cu declaratia 010.Caut prin aceasta declaratie si nu stiu unde sa trec datele de la punctl de lucru. Ma ajuta cineva?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#10 Mesaj de apetrem »

Nu se depune 010 pentru asa ceva,
bine ar fi sa le ceri inspectorilor sa incerce sa o completeze,
da' e inutil, cred ca nu stiu bine nici cum arata ...

Cod Procedura Fiscala, art.74, pct.71.2 si 71.3 din Norme:

- Declararea sediilor secundare pentru care, potrivit legii, nu exista obligaţii de plată,
cele fara angajati, se face printr-un formular anexa la Omf.1329/2004 ce
se gaseste si pe situl MF. In subsolul formularului este subliniata faptul ca
*) Se completează numai pentru sediile secundare care, potrivit legii, nu au obligaţii de plată.

- Contribuabilii care, potrivit legii, au obligatii de plata la sedii secundare
vor inregistra sediile secundare la organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla
situate acestea, prin completarea si depunerea declaratiei de inregistrare fiscala (060).

Nu exista nici o alta obligatie legala.
Marian Apetre

ionescug551
Mesaje: 334
Membru din: Mar Feb 06, 2007 1:00 am

#11 Mesaj de ionescug551 »

Eu cred ca se depune decl 010 la sectorul unde se afla sediul social pentru scoaterea din evidenta a impozitului pe salarii -la data mutarii in alt sector .Daca ai peste 5 salariati de la sectorul unde ai punct nou de lucru iti da un cod fiscal cu care completezi ordinele de plata pentru impozitul pe salarii si unde depui decl 100 doar cu impozitul pe salarii.Celelalte taxe aferente salariilor le platesti si le depui in continuare la sectorul unde ai sediul social.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

#12 Mesaj de rovidg116 »

Am si eu o intrebare....
Ne-am mutat cu birourile in cladire noua. Dar cladirea nefiind terminata, nu este intabulat. In aceste conditii Registrul Comertului NU inregistreaza mutarea de sediu. In CF figureaza numai teren si este inregistrat ca si punct de lucru. Insa la sediul social care figureaza in acte NU MAI E NIMIC, doar cladirea goala.
Ce declaratie depun la finante pentru a nu primi amenda avand in vedere ca la sediul declarat nu se mai afla nimic? Declararea punctului de lucru este deja depus de vreo 2 ani pe adresa unde sunt acum birourile, dar figureaza ca si punct de lucru, nu sediu secundar sau birouri.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

#13 Mesaj de rovidg116 »

Nici o parere?

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

#14 Mesaj de stoicat »

V-ati schimbat si domiciliul fiscal?
Situatie in care trebuie depusa D(050) "Cererea de inregistrare a domiciliului fiscal al contribuabilului", la organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla situat noul sediu social,dar aceasta D se depune dupa obtinerea noului certificat de imatriculare.

Parerea mea,in situatia data ,depuneti o simpla adresa prin care-i instiitati de situatia dvs.asa cum ati redat-o in mesajul de mai sus ,altceva nu se poate depune,fara inregistrarea in prealabil la Reg. Comertului.
Vedeti si linkul de mai jos
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ra+fiscala

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: punct de lucru

#15 Mesaj de filipn »

am sediul social unde desfasor activitatea de productie. am auzit ca trebuie un registru unic de control pentru sediu si alt registu unic de control pentru punctul de lucru . este o singura intarare. desfasor activitatea din 2005, de cate ori a trecut garda nu a cerut doua registre. cum este corect.?

Scrie răspuns