stoc marfa valori diferite

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

stoc marfa valori diferite

#1 Mesaj de promovest96 »

La 31.01.2010 -in contul 371 am o suma in balanta, in situatii stocuri am o alta suma, diferenta este de aprox 12 lei. De ce nu coincid?


Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

probabil ai operatii pe 371 ca tip nedefinit

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de promovest96 »

Am verificat, nu e pe nedefint...nu s-a mai confruntat nimeni cu asa ceva? :shock:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#4 Mesaj de eugen01 »

probabil ati avut o stornare, ati scazut valoarea dar nu si cantitatea (sau o reducere)...

doar o parere...

barbur993
Mesaje: 31
Membru din: Joi Noi 05, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de barbur993 »

La mine problema e si mai grava, diferenta dintre soldul ct. 371 si valoarea stocului de marfuri din gestiune e mult mai mare si nu-mi dau seama cum pot sa verific! Debitul contului 371 si situatia aprovizionarilor sunt pe aceeasi suma, in schimb la situatia stocurilor suma intrarilor de marfuri este mult mai mica! Are cineva vreo idee, de unde poate aparea asemenea diferenta?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#6 Mesaj de eugen01 »

993>

e posibil sa ma insel, dar 371 ne arata cheltuielile cu marfa (pretul de achizitie) iar stocurile valoarea marfurilor din gestiune.E posibil cumva sa tineti evidenta marfurilor din gestiune la pret de vanzare? si de aici diferenta ??

(doar o parere)

barbur993
Mesaje: 31
Membru din: Joi Noi 05, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de barbur993 »

Multumesc pt. raspunsul rapid. Nu tin evidenta la pret de vanzare si fac descarcare manuala, deocamdata problema pe care vreau s-o lamuresc este de ce exista diferenta intre Situatia aprovizionarilor si suma intrarilor din Situatia stocurilor.

el habashis944
Mesaje: 108
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

#8 Mesaj de el habashis944 »

Buna ziua,

Referitor la subiectul de mai sus, vreau sa va spun ca ma confrunt cu aceeasi problema. Mai mult , la un moment dat in timpul anului am avut stoc 0 atat valoric cat si cantitativ atat in balanta cat si in gestiune, iar acum constat ca am sold valoric , dar nu si cantitativ la articolele care s-au epuizat in timpul anului.
Ceva se intampla cu modul de descarcare cred ca , atunci cand se fac actualizari. Nu este prima oara cand ma confrunt cu asa ceva si anul trecut la fel s-a intamplat si am muncit mult sa pot sa aduc valorile cat de cat egale, dar acum nu stiu ce o sa pot face pentru ca neconcordantele au aparut in niste luni la care am avut control de rambursare TVA.
Mentionez, ca de anul trecut de cand am constatat acele nereguli, am verificat de multe ori soldul sa fie la fel balanta cu gestiunea,in ultimul timp recunosc ca am uitat sa o mai fac. Cand ma refer la anul trecut inseamna anul cu bilant deja predat , adica 2008.
Parerea mea, cred ca gresesc, este ca ceva nu este stabil in program.
Astept opinia administratorului.
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#9 Mesaj de tomac »

Astfel de anomalii - stoc zero cantitativ, dar cu valori apar pentru ca nu se face validarea datelor in ordine cronologica. Daca folositi FIFO, o reglare automata trebuie sa rezolve problema.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#10 Mesaj de promovest96 »

Eu de mult am problema asta, la fiecare sf de luna verific 371 din balanta cu marfa din gestiune si LA FIECARE sf de luna am diferente, uneori si de cateva sute de lei. Nu stiu de unde provin. Am mai intrebat dar nu am fost lamurita. Asa ca, eu fac o NC in articole contabile pt a a vea aceeasi suma si in balanta cu cea din gestiune si scriu la expliactie: corectie descarcare gestiune". Doar listez lunar balanta si stocurile si la un control ce zic ca nu coincid? Eu folosesc FIFO.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#11 Mesaj de tomac »

O astfel de situatie poate aparea frecvent, de exemplu, in cazul acelor gestiuni ce sunt evaluate in pret de vinzare cu amanuntul si in care pretul de vinzare se modifica in nomenclatorul de articole direct si nu prin ecranul "Schimbare de pret".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

el habashis944
Mesaje: 108
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

#12 Mesaj de el habashis944 »

Nu folosesc FIFO ci CMP. Am validat intotdeauna in ordine cronologica si nu vad legatura, pentru ca nota contabila de descarcare se genereaza la inchiderea lunii cand toate facturile din luna sunt introduse. Nu am introdus niciodata facturi care se refereau la o iesire pe care sa o fi inregistrat inaintea lor. Nu stiu daca m-am exprimat coerent. Imi cer scuze. Ideea este cum rezolvam aceasta problema.

el habashis944
Mesaje: 108
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

#13 Mesaj de el habashis944 »

Am uitat sa precizez ca tin stocul la pret de intrare fiind CMP, deci nu tin evidenta la pret de vanzare si ca urmare nici nu schimb preturi de vanzare si atunci de unde apar aceste erori???

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#14 Mesaj de paturcai »

Aveti erori cu siguranta.
Eu am dat peste o astfel de eroare in evidentele mele.
Exemplu:
Am covrigi cu pret de intrare 10 lei, cu pret de intrare 15 lei. Pretul cu care ii vand este 16 lei. La un moment dat SAGA scazand din gestiune va lasa o diferenta pe care nu o poate interpreta si este firesc sa fie ASA. Chiar daca folosim CMP este bine ca pentru acelasi produs la care preturile de achizitie sunt sensibil diferite (o data cumpar cu 10 lei si o data cu 15 lei, deja este o problema) sa creem un alt cod cu o denumire asemanatoare dar care sa respecte pretul de achizitie.
Concluzie: avem acelasi porodus pe care-l aprovizionam din 2 locuri diferite, dar pretul de vanzare este acelasi. Noi avem o problema de inregistrare si nu SAGA.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

el habashis944
Mesaje: 108
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

#15 Mesaj de el habashis944 »

Este adevarat, am preturi de intrare diferite la acelasi produs.Dar, avand in vedere ca folosesc CMP, in momentul cand vand el trebuie sa mi-l descarce la valoarea medie pe care o are produsul in acel moment. De ce nu poate sa faca asta corect???? Eu nu pot sa creez articole separate de fiecare data cand achizitionez marfa pentru ca valoarea pretului in lei este rezultatul conversiei din valuta la cursul de schimb cand se face cumpararea. Indiferent cum, softul trebuie sa faca corect descarcarea pentru ca la momentul inregistrarii vanzarii este un singur pret calculat de el conform CMP.Parerea mea si, aici nu gresesc, problema este la soft. De ce mai exista CMP sau orice alta metoda , daca softul uneori nu recunoaste. Daca nu recunoaste , atunci are o problema.

Va doresc o zi buna si succes la reglat balanta cu gestiunea

Scrie răspuns