Fabrica + Magazin

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ficiub
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

Fabrica + Magazin

#1 Mesaj de ficiub »

Buna ziua,

Am o fabrica de prajituri (gestiune cantitativ valoric )cit si un magazin (gestiune cantitativ valorica) si la configurare am ales FIFO iar ca metoda de evaluare am bifat marfuri la pret de vanzare pe gestiuni dinstincte.
Livrez marfa produsa in fabrica pe langa alti clienti si in magazinul de desfacere.

Problema apare atunci cand vreau sa fac aviz de insotire al marfii din fabrica catre magazin ... preturile la produse finite sunt cele din retete
fara nici un adaos.

As dori ca sa tin gestiunea la marfa livrata in magazin la pretul de vanzare asemanator tuturor clientilor.
Astfel o sa va explic setarile care le am in acest moment si va rog din suflet sa imi explicati ce am gresit.

1.CONFIGURARE: evaluare pe gestiuni distincte
2.GESTIUNI:cantitativ valoric
3.TRANSFERUL de marfa din fabrica in magazin nu se face din operatiunea transferuri ci am creat un client si un furnizor fictiv caruia i-am pus contul 482 atat la tabela clienti cat si la furnizori
4. IESIREA DIN DEPOZIT se opereaza prin iesiri introducand un aviz de iesire pe clientul fictiv.
La magazin ma intereseaza doar valoric nu se va face inventar.

SPER ca a inteles cineva ce am scris si astept cu nerabdare un raspuns.

Va multumesc anticipat!

Camelia

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#2 Mesaj de eugen01 »

Cantitativ Valoric

cred ca raspunsurile lui H rezolva problemele dvs.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

#3 Mesaj de fagarasa176 »

Pai cand inroduci in aviz articolele la pretul unitar scrii pretul de vanzare nu cel de productie/unitatea de produs
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de vinczellero »

eu cultiv legume !!! ok !!! pentru asa ceva nu am retetar !!! legumele o sa le vand la piata !!! receptia legumelor o fac in fiecare zi in care merg la piata !!! problema este ca eu nu pot urmari in fiecare zi pretul de cost mai ales pentru legume ..care azi sunt necoapte ,maine sunt coapte!!! asa ca m-am gandit ca pe avizul cu care trimit legumele la piata nu trec pret si inregistrez in program legumele la pretul de vanzare pentru ca eu vand tot ce duc la piata in aceeasi zi !!! stocuri nu imi permit sa am la legume pentru ca eu cand duc la piata ridic produsele finite direct din sere !!! nu pot sa am stocuri de exemplu de 5 kg rosii poate doar 0 zi sau 2 si daca nu le vand se strica !!! asa ca merg pe pret de vanzare !!! tot ce pot face e sa formez un cost prestabilit si apoi sa fac cu diferente de cost dar fara a avea stocuri !!! eu de fapt am stocuri dar nu pot receptiona legumele atat timp cat ele sunt pe fir in sere !!!

ficiub
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

#5 Mesaj de ficiub »

Pt eugen01:
Am urmat exemplul Dl. H:

Am introdus la DIVERSE-> COMENZI presupusa comanda iar la fiecare produs pretul unitar de vanzare, apoi am facut la PRODUCTIE necesarul, iar apoi la IESIRI am facut un aviz catre magazinul firmei, totul ok..... numai ca atunci cind am dat validare preturile unitare de vanzare s-au schimbat cu preturile unitare de productie (conform retetarului)


pt fagarasa176:
Asa am facut pina in ziua de azi ... am introdus in loc de pretul care il lua automat pretul de vanzare. Numai ca atunci cind VALIDEZ preturile de productie revin. :shock:


pt vinczellero:

Lucrez pe stocuri deoarece nu tot ceea ce produc azi vand tot azi sau miine. Nu pot sa inregistrez costul produselor finite egal cu cel al vanzarii ca altfel nu cred ca ar fi nici un fel de profit si asta ar bate la ochi.


Va rog sa imi comunicati ce anume gresesc si cum poate fi indreptat.

Va multumesc!

Camelia

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

#6 Mesaj de fagarasa176 »

ficiub scrie: pt fagarasa176:
Asa am facut pina in ziua de azi ... am introdus in loc de pretul care il lua automat pretul de vanzare. Numai ca atunci cind VALIDEZ preturile de productie revin. :shock:
Cum asa...am facut si eu o proba si nu mi'a schimbat pretul unitar introdus de mine??? :roll:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ficiub
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

#7 Mesaj de ficiub »

As vrea sa va pot raspunde, si mie mi se pare ciudat... dar asta se intimpla :roll:

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de olteanz »

Intrarea in magazin cum o operezi? Nu ai precizat acest lucru. Soldul Ct 482 trebuie sa fie zero la sf. fiecarei zile. Cind operezi intrarea- cu AE trebuie sa treci pretul de vinzare si TVA, daca vrei sa ai in magazin evidenta la pret de vinzare cu amanuntul.
1+1=3

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#9 Mesaj de vinczellero »

ficiub ...eu lucrez cu 711 si 331 productie in curs !!! eu vand tot in ziua receptiei !!! 345=711 cu pretul de vanzare 5000 si vand 411=701 la pretul de vanzare 5000 si apoi scaderea de gestiune 711=345 5000 deci raman doar veniturile 701 reflectate in 121 iar costul de productie e reflectat in tot ce am cheltuit pentru a produce in 6xx !!! eu de exemplu la legume nu cheltuiesc in fiecare zi pentru ce vand maine ca sa ii fac costul !!! la legume cheltuiesc : seminte ,combustibil pompa instalatie apa, ingrasaminte etc. care le fac cam inainte sa obtin produsul finit!!! dar nu am pret de cost pentru fiecare kg de leguma pe care il receptionez intr-o zi !!! de exemplu la o paine am reteta si stiu ce cheltuiesc in fiecare zi pentru ca o produc si stiu si cat produc intr-o zi !!!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#10 Mesaj de eugen01 »

Cazul 4 - societatea are doar gestiuni cantitativ valorice, una din ele fiind evaluată la preţ de vânzare.
Nu se bifează nicio optiune, din cele trei optiuni legate de evaluare din ecranul de configurare, opţiunile fiind specifice doar gestiunilor global-valorice, care nu sunt utilizate în acest caz.Gestiunea evaluată în preţ de vânzare se setează prin bifarea opţiunii "La preţ de vânzare" din ecranul "Gestiuni".În acest caz intrările/ieşirile din gestiuni se vor opera exclusiv pe tipul de articol din care face parte bunul intrat/ieşit din gestiune.

(Manual Saga-Gestiuni)

1.Verificati in Fisiere>Gestiuni daca gestiunea de magazin e definita conform manual Saga.
2.In configurare Societati e scris cu litere rosii sa nu bifam nimic daca gestiunea e tinuta cantitativ valoric.

(asteptam feedback!) :)

ficiub
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

#11 Mesaj de ficiub »

pt olteanz:

Intrarea in magazin se face prin INTRARI. Acolo e o alta gestiune tinuta separat. Soldul din contul 482 nu este pe zero. Se livra marfa dintr-o parte in alta decit cu aviz de expeditie, nu s-a operat nimic ca INTRARE din partea magazinului in programul de contabilitate al fabricii ci numai in cel al magazinului.


Pt. Vinczellero:

Habar nu am cum se regleaza codurile analitice, :cry:
Dupa cite vad se lucreaza cu 121,301,302,303,345,371, 442,701,711 asadar nu pot pune in aplicare exempulu dat de Dvs.
Va rog sa imi explicati daca aveti timp si bunavointa ca la incepatori.


Va multumesc!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#12 Mesaj de eugen01 »

si totusi, ceva nu imi e clar.Adica...configuratia..vorbiti numai de 2 gestiuni.
Eu as vedea asa(vorbim numai de gestiuni cantitative) la Fabrica:
1.Produse finite
2.Materii Prime
3.Diverse (optional)
Circuitul fiind;Receptionez materia prima;combin;am produs finit.

La modul de lucru cu gestiuni cantitative nu e nevoie sa dezvoltati analitice pentru mp sau ac.Repartizarea pe gestiuni facandu-se la receptie(Intrare).(Selectam tipul de articol.SelectamGestiunea).In lucrul cu mai multe gestiuni se mai intampla sa repartizam mp si in alte gestiuni.(Va spune Stan Patitu' care are 10 gestiuni si mai receptioneaza electrice in gestiunea de laminate si dupa aia se mira ca nu mai are neoane sau cablu electric!!)

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#13 Mesaj de vinczellero »

ficiub ....putem dezbate acest subiect cand doresti !!! eu mi-am creat singur evidenta prin SAGA asa cum am gandit-o eu sa imi de-a bine si cu multe calcule pe ciorna , t-uri si altele !!!! problema este ca eu cultiv legume ,deci agricultura si atunci cand mi-am SAGA pentru ce fac eram microintreprindere si ma interesa foarte mult sa fiu ok la contul 701 pentru ca plateam impozit doar pe vanzari !!! acum am trecut la impozit pe profit si ma intereseaza mult si costuyl de productie ,cheltuielile pe care le fac cu productia !!!

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#14 Mesaj de olteanz »

Ptr. ficiub:
Te mai intreb o data: produsele finite care ies din fabrica cu AE, prin ct. 482, cum intra in magazin? Daca ai sold la ct. 482 ceva e ...in aer, adica pe drum, intre fabrica si magazin. Acelasi AE trebuie sa-l operezi si la iesiri si la intrari.
1+1=3

ficiub
Mesaje: 9
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

#15 Mesaj de ficiub »

Pt. olteanz :

Avizul de expeditie pleaca din fabrica pe IESIRI si la magazin este procesat pe INTRARI.
Tu recomanzi sa il introduc si pe Intrari in Fabrica? mi se pare ilogic ca astfel m-as incarca din nou cu produsele livrate.

Pt . eugen:

Ai dreptate in privinta procesului de fabricatie. Gestiunile sunt dinstinte... adica.... ce produc in fabrica si ce vand e o gestiune diferita de cea a magazinului.
Ca sa zic asa: magazinul e doar un client la care livrez marfa, la care as dori sa tin evidenta cu ce produse finite am furnizat la pretul de vanzare si nu de productie.
Fabrica nu incaseaza nimic de la MAGAZIN.
Nu exista MAGAZIN in situatie clienti.

Scrie răspuns