diurna

Mesaj
Autor
pilugs659
Mesaje: 72
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

diurna

#1 Mesaj de pilugs659 »

va rog poate sa-mi de-a cineva un raspuns
la diurna se poate adauga transportul si cazarea,iar masa la cheltuieli de protocol ,este corect?
si este vreo interdictie in legatura cu acordarea diurnei pe zile intru-un an

savaa
Mesaje: 226
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#2 Mesaj de savaa »

diurna este suma de bani care se acorda si care nu se justifica cu nici un document.in ct 625 intra diurna, ch.transp.si cazarea.in ct 623 intra protocolul (masa teoretic acordata altora,cei in cauza primesc diurna)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#3 Mesaj de balazse »

As dori sa mai adaug celor spuse de SavaA.
Din pacate nu stiu act normativ, dar din cate stiu in cazul in care un angajat se deplaseaza cu autorismul propriu atunci se poate deconta pentru deplasare 7l/100km, iar in cazul in care nu deconteaza o cazare la un hotel/pensiune atunci poate deconta interna "cazare fara factura" in suma de 30 lei/noapte.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

pilugs659 scrie:la diurna se poate adauga transportul si cazarea,iar masa la cheltuieli de protocol
savaa scrie:diurna este suma de bani care se acorda si care nu se justifica cu nici un document.in ct 625 intra diurna, ch.transp.si cazarea.in ct 623 intra protocolul (masa teoretic acordata altora,cei in cauza primesc diurna)
Acum e o discutie pe marginea celor scrise aici.
Parerea mea, A MEA, este ca orice cheltuiala care este in legatura cu o deplasare sa se contabilizeze in contul 625 ca o cheltuiala cu deplasarea.
Protocolul, il consider mai degraba, o iesire cu partenerii de afaceri in afara biroului unde sa pun tunul pe concurenta sau sa gasesc o modalitate de a-i vinde unui partener ceva sau a cumpara de la el ceva. Sau cumpar pentru consumul intern al celor care fac anticamera tutun, alcool, etc, etc. Asa zic eu.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#5 Mesaj de eugen01 »

<<poate deconta interna "cazare fara factura" in suma de 30 lei/noapte>>

ehmmm...se pare ca acest paragraf este valabil numai in cazul "personalului autoritatilor si institutiilor publice" (HG nr.1860/2006 din 21.12.2006 publicat in MO , partea I nr 1046 din 29.12.2006)..vorbim de cap.IV art .28...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#6 Mesaj de balazse »

Daca este valabil doar pentru "personalului autoritatilor si institutiilor publice", atunci diurna poate primi doar "personalul autoritatilor si institutiilor publice", nu?
Art. 9. - Persoana aflată în delegare sau detaşare într-o localitate situată la o distanţă mai mare de 5 km de localitatea în care îşi are locul permanent de muncă primeşte o indemnizaţie zilnică de delegare sau de detaşare de 13 lei, indiferent de funcţia pe care o îndeplineşte şi de autoritatea sau instituţia publică în care îşi desfăşoară activitatea.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#7 Mesaj de eugen01 »

Printr-o hotarare se poate adopta art.28 din capitolul IV Cheltuieli de
cazare insa aceste cheltuieli nu au conform Codului Fiscal(Legea
571/2003 lege ce guverneaza sistemul privat) *deductibilitate,* neavand
la baza un *document justificativ.
*Diurna este altceva, aceasta este expres specificat in CF ca poate avea
deductibilitate limitata, tot in baza unei hotarari a firmei, cu maxim
de 2.5 ori mai mare decat diurna acordata la stat (cf. art.9 din
capitolul II 13 lei X 2.5 = 32.5 lei).

ehmmmm...nu am vrut decat sa subliniez ca...unii (statul!) sunt mai egali decat altii (sistemul privat)...sper ca e ok !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#8 Mesaj de balazse »

eugen01 scrie:*Diurna este altceva, aceasta este expres specificat in CF ca poate avea deductibilitate limitata, tot in baza unei hotarari a firmei, cu maxim de 2.5 ori mai mare decat diurna acordata la stat (cf. art.9 din
capitolul II 13 lei X 2.5 = 32.5 lei).
Cum ai scris si tu este vorba de deductibilitate limitata, adica diferenta intre 32,50 lei - 13,00 lei= 19,50 lei este deductibil.
Eu la cazare n-am spus 30 lei x 2,5 = 75 lei sa fie deductibil, ci doar cat este minim, adica 30 lei.

Avatar utilizator
opricanc736
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mar 12, 2008 12:00 am
Localitate: Dr.Tr.Severin

#9 Mesaj de opricanc736 »

indemnizatia de delegare, cheltuieli de transport, si cheltuilei de cazare sunt notiuni diferite reglementate de CF si HG 1860/2006.

Societatile comerciale care platesc impozit pe profit si dupa caz, regiile autonome la care drepturile salariale se acorda pe baza de negociere, pot deduce din baza impozabila indemnizatiile de delegare/detasare pentru deplasarile efectuate de proprii salariati, in limita a 2,5% ori nivelul indemnizatiilor stabilit prin H.G. nr. 1.860/2006.
Exemplu: LP, salariat al unei societati comerciale platitoare de impozit pe profit, efectueaza o deplasare in interes de serviciu timp de 4 zile.
Pentru fiecare zi a delegatiei, LP beneficiaza de o diurna de 50 de lei, primind in total o suma de 200 lei din partea angajatorului.
in ultima zi a delegatiei, LP revine la locul sau de munca mai devreme de ora 12,00 asa cum rezulta din ordinul de deplasare vizat de conducatorul sau ierarhic.
Daca LP ar fi fost salariat al unei institutii publice, ar fi avut dreptul la o diurna de deplasare in cuantum de 39 lei, din urmatoarele motive:
- pentru primele 3 zile ale delegatiei, LP ar fi beneficiat de o indemnizatie de deplasare in cuantum de 13 lei/zi x 3 zile calendaristice = 39 lei.
- pentru ultima zi a delegatiei, LP nu ar fi fost indreptatit sa beneficieze de indemnizatie, având in vedere dispozitiile H.G. nr. 1.860/2006, care stabilesc ca pentru ultima zi a delegatiei, indemnizatia se poate acorda numai in cazul in care durata delegarii a fost de cel putin 12 ore.
Pe cale de consecinta, angajatorul lui LP va putea deduce din plafonul impozabil o suma aferenta indemnizatiei de delegare de cel mult 2,5 x 39 lei = 98 lei.
Suma de 102 lei, rezultata din diferenta intre indemnizatia de deplasare de 200 lei platita de societate si suma de 98 lei care este deductibila din baza impozabila a societatii, va fi impozitata la nivelul societatii angajatoare.
Nu sunt supuse unui plafon de deductibilitate, cheltuielile de transport si cazare suportate de angajatori pentru salariatii aflati in delegatie.
Astfel, societatile din sectorul privat nu sunt tinute din punct de vedere fiscal de tarifele de deplasare ori cazare acordate prin H.G. nr. 1.860/2006 angajatilor institutiilor publice.
Dar cheltuielile de transport sau cazare devin nedeductibile daca nu se prezinta documente justificative conform art.21 alin.4 lit.f din codul fiscal

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#10 Mesaj de eugen01 »

ehmmm...s-a mai discutat pe aici pe undeva despre "delegatii" in Bali, si "degustari" de ciocolata in Elveti!!!in fine..referitor la cei 30 ron pt "fara cazare" (referitor la sectorul privat) eu nu cunosc sa aiba...aplicabilitate (cum s-a spus si mai sus, un "privat" trebuie sa justifice orice cheltuiala)
altfel..de acord cazarea nu intra in cuantumul diurnei..

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

#11 Mesaj de paidolat181 »

Diurna nu are nimic comun cu cheltuielile de cazare si transport, cu exceptia faptului ca se calculeaza si consemneaza pe baza aceluiasi document (ordin de deplasare/delegatie)
Diurna o reprezinta indemnizatai pentru cheltuielile cu hrana unei persoane trimise in delegatie peste 5 km in afara localitati de domiciliu (sediu unitati) pentru o perioda mai mare de 12 ore.
Diurna este deductibila pentru agentii economici in limita a de 2.5 ori diurna stabilita pentru bugetari care este de 13 lei/zi in acest moment. Rezulta ca diurna deductibila pentru soc. comerciale este de 32.5 lei/zi, cu conditia sa fie pe profit.
In cazul in care firma este pe pierdere, limita deductibila este egala cu diurna pentru bugetari - 13 lei/zi.
Diurna poate fi stabilita de fiecare entitate in parte in orice cuantum peste cel mentionate mai sus, insa ceea ce depaseste aceste plafoane nu este considerata ca si cheltuiala deductibila.
Inregistrarea in contabilitate se face prin intermediul contului 625.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

#12 Mesaj de promovest96 »

Un asociat al unei firme pleaca cu afaceri in alta localitate din 10 a lunii (duminica -ora 14) pana pana in 18 (luni seara-ora 19 ).
El poate primi diurna? Daca da, se iau in calcul si zilele de sambata si duminica?
Mentionez ca nu are angajare pe firma, iar in localitatea unde are contractarea sta cazat la rude. Primeste 30/ron pe noapte pentru cazare in acest caz?

Multumesc!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#13 Mesaj de eugen01 »

Deplasare NESALARIATI

1.Conform celor de mai sus doar angajatii, cei care sunt angajati cu CIM.beneficiaza de diurna.Altfel, nu beneficiaza decat de deducerea cheltuielilor cu deplasarea.
2.Acea suma de 30 de ron e (sau era !) valabila numai pentru angajatii unitatilor de stat (bugetari).

ciobanum549
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 06, 2008 12:00 am

Re: diurna

#14 Mesaj de ciobanum549 »

Daca societatea, platitoare de impozit pe profit, (si are profit) inchiriaza un apartament in localitatea in care isi desfasoara activitatea in scopul cazarii angajatilor care vin sa isi desfasoare activitatea dar au domiciliul in alte localitati si locuiesc in timpul sapatamanii in apartamanetul inchiriat iar la sf saptamanii pleaca in localitatea de domiciliu, cum se interpreteaza dpdv fiscal? Practic este mai convenabil (mai putin costisitor) pentru societate sa aiba inchiriat un apartament pentru angajati decat sa le plateasca acestora cazare cine stie pe unde..Cheltuielile acestea cu chiria si utilitatile apartamentului inchiriat pot fi considerate cheltuieli pentru cazarea personalului sau sunt considerateavantaj in natura si ...tot ce decurge de aici cu impozit si contributii?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diurna

#15 Mesaj de eugen01 »

Premise:
1.1 CF art.21 alin.2 lit e
1.2 NM 27 lit.b

Concluzie:
Cheltuielile de cazare si transport, stabilite prin norme, pentru persoanele detasate, nu sunt considerate avantaje de natura salariala.Avem grija sa incheiem contract de inchiriere cu prorietarul.

Scrie răspuns