cerere compensare

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

cerere compensare

#1 Mesaj de septimiuv »

sunt intr-o mare pana de idei si am nevoie sa redactez o cerere de compensare a unor obligatii la ANAF, am in fisa platit in plus impozit pe microintreprinderi de prin 2006

ma poate ajuta cineva, va rog, cu un model de cerere? :roll:

jianui
Mesaje: 96
Membru din: Joi Iun 19, 2008 12:00 am

#2 Mesaj de jianui »

Draga Septimiuv..eu zic ca e foarte simplu..cel putin asa am procedat eu..am facut o simpla cerere ..adica catre adm fin..a ..societatea x cu sediul in ..cui...va rog a compensa suma de...semnat ..stampilat ..iar ei tre sa-ti dea o hartiuta de unde sa reiasa ce si cum s-a compensat.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#3 Mesaj de eugen01 »

:shock:

Pe o fila A4, tab 25mm, font TimesNewRoman, in stanga sus punem datele firmei, Scriem Catre AF xxx si descriem situatia:
"In data de xx si xxx etc...s-au efectuat platile in valoare de in contul Impozit.Plati efectuate in mod eronat societatea nedatorand acel impozit.
Va rugam sa efectuati compensarea cu sumele din conturile...existente in fisa sintetica a societatii noastre.""
Semnat Administrator.

(dar tebuie sa fim siguri de suma/sumele ce apar in fisa de platitor..trebuie luata o fisa sintetica ..cat mai "calda" )

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#4 Mesaj de septimiuv »

ahahaa, oook
merci, credeam ca e ceva mai complicat :D

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#5 Mesaj de danilevicis »

Nu uita sa dai nr. de inregistrare de la societate. Dupa ce depui la secretariat/registratura AF, va veni raspunsul la adresa ta, cu referire la nr. de inregistrare
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#6 Mesaj de septimiuv »

sper ca raspunsul sa vina pana in toamna :lol:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#7 Mesaj de eugen01 »

s>
depinde ce vrei sa compensezi..daca vrei sa stingi de ex sume de TVA....dureaza intre 2-3 luni..basca oarece drumuri cu copii dupa declaratii sau op-uri...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#8 Mesaj de septimiuv »

nu vreau tva
am la micro o suma in plus de prin 2006 si vreau sa o trec la impozit pe profit, ca domni nu pot sa o treaca singuri, m-am gandit o sa o trec eu :lol:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#9 Mesaj de eugen01 »

daca nu sunt alte datorii...e ok..in ziua cand se depune cererea, trebuie vorbit/anuntat si inspectorul ce are alocat CUI-ul firmei...daca societatea are datorii..se sting intai datoriile...

florescuo
Mesaje: 137
Membru din: Lun Feb 12, 2007 12:00 am

#10 Mesaj de florescuo »

O cerere deasta trebuie depusa si pt compensarea impozitului platit pt 2009 care rezulta platit in plus in urma declaratiei 101.....adica o compensare cu impozitul de la trim I 2010??

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#11 Mesaj de eugen01 »

f>
teoretic nu..fiind vorba de acelasi cont.Practic, scoateti o fisa platitor, verificati sa apara si ultima declaratie, verificati platile si incasarile(sumele) dupa care mergeti la inspectorul AF ce are alocat CUI-ul firmei, si intrebati.
E posibil ca suma platita in plus, nefiind declaratie/obligatia de plata creata/inregistrata, sa fi ramas la sume in curs de distribuire.
(si evident...sa nu mai fie alte datorii..mai ales pe TVA)

Scrie răspuns