Firma fara activitate-impozit forfetar?

Mesaj
Autor
fiurdeanr632
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 29, 2006 12:00 am

Firma fara activitate-impozit forfetar?

#1 Mesaj de fiurdeanr632 »

Buna..... am tot cautat pe forum si nu am gasit ce ma intereseaza...poate mi-a scapat...
Intrebare: O firma care a fost infiintata in 2009 si nu a avut activitate pana in prezent 31.03.2010 plateste impozit minim 550 lei pe trim 1/2010?

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#2 Mesaj de vinczellero »

numai daca va infiintati in 2010 nu plateati impozit minim !!! conf .Codului Fiscal va incadrati la grila : 0 - 52.000 de venituri totale anuale cu un impozit minim de 2.200 ron care impartit la 12 ne da 183.33 si inmultit cu 3 cate luni are trimestrul rezulta 550 ron !!! daca aveati suspendata activitatea intre 1- 3 ani in perioada asta nu erati obligat la plata impozitului !!! de ce ati infiintat firma daca nu lucrati cu ea ...sau daca nu obtineti venituri ...nu ati stiut ca BOC are grija sa ii dati bani fara a va oferi ceva in schimb ????????

fiurdeanr632
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 29, 2006 12:00 am

#3 Mesaj de fiurdeanr632 »

ai dreptate. Banuiam ca asa este. Informatia era pentru altcineva si mai dorea o parere respectivul. Merci mult.

szaszm519
Mesaje: 7
Membru din: Lun Aug 10, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de szaszm519 »

Dar , cum fac , daca...........firma infiintata in 2009 are pierdere 669 lei la sf. anului.......tot 550 ron platesc minimul ????nu recuperez pierderea mai intai daca am profit ?
mersi

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de vinczellero »

daca ai fost micro anul trecut nu mai poti recupera pierderea ...daca ai fost la 16% poti recupera pierderea si ce ramane din profit daca e mai mare decat minimul ramane cel calculat ...daca minimul este mai mare ramane 550 !!!

gagium936
Mesaje: 320
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti,Tei
Contact:

#6 Mesaj de gagium936 »

vinczellero scrie:daca aveati suspendata activitatea intre 1- 3 ani in perioada asta nu erati obligat la plata impozitului !!!
.

in dai si mie te rog frumos baza legala ?? :lol: :lol:
Keep Walking!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#7 Mesaj de eugen01 »

1. Cf. CF art.13, sunt obligate la plata impozitului pe profit, lit a) :"persoanele juridice romane",
2. Cf. CF art.14 lit.a), sfera de cuprindere a impozitului pe profit, impozitul pe profit se aplica asupra "profitului impozabil obtinut din orice sursa […]",
3. Cf. CF art.18, impozitul minim, pct.(2), se specifica cine plateste impozit minim :"contribuabilii,[..], in cazul carora impozitul pe profit este mai mic decat suma impozitului minim pentru transa de venituri totale corespunzatoare[…]"

Numai din aceste 3 puncte avem :

1. Ca sa ai profit trebuie sa generezi venituri si implicit cheltuieli
2. Daca esti suspendat nu mai figurezi ca entitate activa la RC si nu mai poti intreprinde acte de comert, generatoare de venituri,
3. Odata ce esti suspendat, este preferabil si 99% fac acest lucru, solicita la Fisc aplicarea regimului derogatoriu si nu mai au nicio obligatie declarativa privind taxele si impozitele datorate,
4. Daca este aplicat acest regim derogatoriu si nu depui nicio declaratie, Fiscul nu te poate urmarii pentru ceva ce n-ai platit, pentru ca nu ai avut obligatia sa declari, este si cazul impozitului minim.


altfel, d'acord nu stiu de vreo precizare referitoare la firmele cu activitatea suspendata (poate daca activitatea e suspendata din 2008??)

(cele de mai sus nu-mi apartin ..am facut copy/paste in urma unei gugaleli)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#8 Mesaj de tomac »

Nu are nicio legatura cu acele articole.
E vorba de prevederea din normele de aplicare a CF date pentru art.18 CF. Mai exact pct.11^6 din normele de aplicare a art.18 CF
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mogaa
Mesaje: 146
Membru din: Mar Oct 09, 2007 12:00 am

#9 Mesaj de mogaa »

Sa va spun si eu una,am fost astazi la finante,si au zis ca firmele suspendate(suspendata anul trecut) daca nu are derogare trebuie sa plateasca imp.minim(nu are datorii,nu are activitate de 7 ani) ce ziceti?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#10 Mesaj de eugen01 »

m>
societatea respectiva e inregistrata numai la ONRC pentru suspendare?

mogaa
Mesaje: 146
Membru din: Mar Oct 09, 2007 12:00 am

#11 Mesaj de mogaa »

Da,dar au anuntat finantele si apare firma suspendata la finante,derogarea urmeaza.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#12 Mesaj de septimiuv »

nu trebuie sa ai derogare pentru a nu plati impozit
derogarea se face pentru a nu depune anumite declaratii

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#13 Mesaj de vinczellero »

ART. 237 legea 31/1999
(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
a) societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot intruni;
b) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului;
c) societatea si-a incetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu indeplineste conditiile referitoare la sediul social sau asociatii au disparut ori nu au domiciliul cunoscut sau resedinta cunoscuta;
d) societatea nu si-a completat capitalul social, in conditiile legii.
(2) Dispozitiile alin. (1) lit. c) nu sunt aplicabile in cazul in care societatea a fost in inactivitate temporara, anuntata organelor fiscale si inscrisa in registrul comertului. Durata inactivitatii nu poate depasi 3 ani
...si CODUL FISCAL art.18 norme pnct.11 <5 si 11< 6 :

11^5. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplica societatilor in inactivitate temporara inscrisa in registrul comertului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. In situatia in care contribuabilii intra in inactivitate temporara in cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplica pentru perioada cuprinsa intre inceputul anului si data cand societatea inregistreaza la oficiul registrului comertului cererea de inscriere de mentiuni. Daca perioada de inactivitate temporara inceteaza in cursul anului, contribuabilii aplica prevederile art. 18 alin. (2) de la data incetarii inactivitatii temporare, corespunzator cu perioada din an ramasa pana la 31 decembrie
CRED CA E DESTUL DE CLAR CA NU SE APLICA DACA FIRMA SE AFLA IN INACTIVITATE TEMPORARA !!!(SUSPENDARE )

mogaa
Mesaje: 146
Membru din: Mar Oct 09, 2007 12:00 am

#14 Mesaj de mogaa »

Eu stiam,dar cei de la finante au capul lui Pinochio si va multumesc la toti pentru raspunsuri,sunteti forumisti de nadejde.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

#15 Mesaj de vinczellero »

pai sa le areti legea !!! inspectorii de la finante nu isi prea actualizeaza in ,, :cry: gandurile'' lor si obiectul muncii : LEGEA !!!

Scrie răspuns