copil in intretinere sanatate

Mesaj
Autor
romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

copil in intretinere sanatate

#1 Mesaj de romani473 »

buna,

copii pana la 18 ani se trec ca si coasigurati la firma unde lucreaza parinti, are firma ceva reducere?

multumesc
IoanaR

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#2 Mesaj de petriself »

Da, la deducerea suplimentara pt. impozitul pe salar, daca are functia de baza.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: copil in intretinere sanatate

#3 Mesaj de fagarasa176 »

romani473 scrie:buna,

copii pana la 18 ani se trec ca si coasigurati la firma unde lucreaza parinti, are firma ceva reducere?

multumesc
Nu prea inteleg ce vrei de fapt....
CUm adica firma are reducere?? :roll:
Copii se trec la persoane in intretinere...si angajatul are dreptul la o deducere mai mare la salariu ....
Copii sunt prin lege coasigurati la sanatate...de accea la declaratia pentru fondul de sanatate nu se trec copii...ci doar sot/sotie/parinti...etc
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

#4 Mesaj de romani473 »

- am inteles multumesc
IoanaR

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

#5 Mesaj de belibouc436 »

Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: un "copil" de 30 de ani care a ramas fara servici, cu venit 0, poate beneficia de asigurari de sanatate ca persoana coasigurata a mamei lui, care este salariata? Femeia o mai are in intretinere si pe mama ei, dar stiu ca parintii pot beneficia de asigurari de sanatate daca sunt coasigurati ai fiicei lor, dar nu am gasit nimic clar legat de copiii peste 18 ani si care nu mai studiaza. va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#6 Mesaj de tomac »

Peste 18 ani, legal nu mai e copil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de herganiec »

dar deducere suplimentara se poate da pt un angajat care are un copii la facultate (varsta peste 18 ani), fara bursa sau alte venituri ?

sau mai exact un angajat pana la ce varsta a copiilor, poate primi deducere suplimentara ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Din cate stiu eu pana termina studiile...(nu se iau in considerare master, doctorat...etc :wink: )
Vezi sa'ti aduca adeverinta de la facultate ca este student..
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#9 Mesaj de herganiec »

mersi, si daca a terminat 12 clase si sta acasa fara venituri, poate fi trecut la deducere suplimentara la unul din parinti ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

tudosien
Mesaje: 501
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

#10 Mesaj de tudosien »

Da, atata timp cat:
Cod fiscal: Art.56(3) Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 2.500.000 lei lunar. ...
si art.56(7): Nu sunt considerate persoane aflate în întreţinere:
a) persoanele fizice care deţin terenuri agricole şi silvice în suprafaţă de peste 10.000 mp în zonele colinare şi de şes şi de peste 20.000 m2 în zonele montane;
b) persoanele fizice care obţin venituri din cultivarea şi din valorificarea florilor, legumelor şi zarzavaturilor în sere, în solarii special destinate acestor scopuri şi/sau în sistem irigat, din cultivarea şi din valorificarea arbuştilor, plantelor decorative şi ciupercilor, precum şi din exploatarea pepinierelor viticole şi pomicole, indiferent de suprafaţă.

Pana in 18 ani sunt considerati intretinuti toti copiii, dupa 18 ani intra la alte persoane in intretinere daca indeplinesc cele de mai sus.
Ca acte necesare:
- pana in 18 ani: certificat de nastere care sa ateste gradul de rudenie si declaratie a celuilalt parinte ca nu beneficiaza de deducere pentru el;
- peste 18 ani: declaratie pe propria rapsundere a persoanei ca se afla in intretinerea celui care cere deducerea si ca indeplineste conditiile de mai sus.

Asta referitor la impozitul pe salarii. Pentru belibouc436 raspunsul este nu.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

#11 Mesaj de fagarasa176 »

:wink: corect uitasem de declaratia pe propria raspundere
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re: copil in intretinere sanatate

#12 Mesaj de apostus »

si daca copilul are varsta sub 2 ani poate fi in intretinerea tatalui,daca mama e in concediu de maternitate?

lutaii
Mesaje: 157
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:00 am

Re: copil in intretinere sanatate

#13 Mesaj de lutaii »

Sa vedem daca am inteles: daca acel copil a terminat facultatea,, nu are teren si nu vinde flori'' parintele poate sa duca o declaratie pe propria raspundere a copilului , si ca atare sa figureze copilul in intretinerea parintelui pe mai departe si sa beneficieze( parintele) de deducere ? Am inteles?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: copil in intretinere sanatate

#14 Mesaj de fagarasa176 »

@lutaii
Corect :wink: dar doar pana la 25-26 ani
@apostus
Eu zic ca da
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re: copil in intretinere sanatate

#15 Mesaj de apostus »

multumesc

Scrie răspuns