inregistrare fatura SAGA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ianocoglo
Mesaje: 88
Membru din: Vin Mar 05, 2010 12:00 am

inregistrare fatura SAGA

#1 Mesaj de ianocoglo »

Buna ziua,
am o mica intrebare cine ma poate ajuta ii multumesc,
am cumparat abonament la SAGA si am inregistrat cu operatiunile respective
dar in fiece luna trebuie sa inregistrez 628=471 (350/12 asa ar fi corect conform contractului
eu o introuc diret in operatiunea "artciole"
ma interesa daca exista ceva de genul cum e la imobilizari sa-mi inregistreze automat in fiece luna cu suma respectiva caci e posibil sa uit intr-o luna sa o inregistrez

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

#2 Mesaj de ciobanum147 »

In meniul diverse cheltuieli inregistrate in avans.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

#3 Mesaj de bogeanua »

Factura pt abonament SAGA se inregistreaza in fisierul INTRARI iar art contabil este 628=401.Dvs ati contractat o prestare de servicii (acces la actualizarile programului) si nicidecum programul SAGA care se distribuie gratuit.Din acest motiv nu trebuie sa folositi cont de imobilizari (208) sau ct 471. Este o parere.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Orice factura se opereaza prin ecranul "Intrari"
In partea de detalii se foloseste contul ce va fi utilizat pe debit in nota contabila ce va fi generata la validare.In cazul in care doriti sa inregistrati o intrare prin 471, folositi acel cont la intrari.La validare va deschide ecranul "Cheltuieli/venituri in avans" ce va permite stabilirea contului debitor\, corespondent cu 471, si perioada pentru care se vor genera acele note contabile.Generarea notelor se va face, automat, in ecranul de inchidere luna.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ianocoglo
Mesaje: 88
Membru din: Vin Mar 05, 2010 12:00 am

#5 Mesaj de ianocoglo »

multumesc mult

Scrie răspuns