eroare generare fisier card BRD

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

eroare generare fisier card BRD

#1 Mesaj de herganiec »

Am incercat sa generez datele pentru virament card BRD si mesajul e:
INVALID PATH OR FILENAME. 202.
atat.

am dat <enter> si imi spune ca s-a generat fisierul salriati.dbf in C:\temp\card\brd si ca trebuie sa-l copiez in programul de la BRD.

problema e ca nu se genereaza nici un fisier.

ce se poate face ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#2 Mesaj de eugen01 »

la versiunea 353 in ecranul StateSalarii, a aparut un buton Plata.Poate trebuie completat contul bancar si completata suma, in fereastra ce se deschide...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de herganiec »

pai nu vad de ce,. nu e precizat nici unde aici in Saga ca ar avea vreo legatura una cu alta.
eu fac doar generarea dischetei. ca sa o pot prelucra apoi pt BRD pe progrmaul lor.

luna trecita a mes acum cu ver 353 ultima nu merge.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de herganiec »

s-a pus alta versiune in 26.05

este corectata.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

muresans
Mesaje: 230
Membru din: Mar Aug 21, 2007 12:00 am

eroare

#5 Mesaj de muresans »

Trebuie sa mai reancarcam versiunea 353 ,daca a fost corectata??

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de herganiec »

da, trebuie actualizat

si in plus inainte se se genera fisierul alim.csv din SAGA si care se prelucra in programul BRD, acum SAGA genereaza alt fisier si anume:salariati.dbf (se pare pt alt program de la BRD despre care unii din functionarii lor nici nu stiu ca e exista).

Atentie, trebuie sa schimbati programul de la BRD altfel nu merge. la mine in judet BRD nu stie nimic.
Ultima oară modificat Vin Mai 28, 2010 1:10 am de către herganiec, modificat 1 dată în total.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de ciobanum147 »

S-a facut alta actualizare dupa cea din 19.05 ???????

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#8 Mesaj de balazse »

Poti verifica direct aici:
http://www.sagasoft.ro/detalii_C.php
Verifica data.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#9 Mesaj de herganiec »

ieri in 26.05 e alta vers 353 cu corectura pt card brd
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#10 Mesaj de herganiec »

revin sa va spun ceva.
la BRD programul lor pt generare carduri este acelasi ca si anul trecut (am fost la banca si am intrebat), deci fisierul generat din SAGA ar trebui sa fie tot cum a fost pana acuma adica: alim.csv

din SAGA sel genereaza salariati.dbf
(ca si coloane e bun dar nu se poate prelua direct in programul de card al BRD ca si pana acum)

a trebuit sa facem manual : am deschis fisierul salariati.dbf cu excel, am sters primul rand capul de tabel, am salvat in format csv (csv MS-DOS)
am reimtrat pe fisierul salariati.csv cu notepad.exe si in loc de semnul ; l-am inlocuit automat peste tot cu ,
l-am salvat cu numele alim.csv

si asa l-a preluat programul de card al BRD.

Atentie deci cei care aveti card BRD sa stiti cum puteti rezolva momentan pana se va rezolva din SAGA direct..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#11 Mesaj de tomac »

Nu cred ca SAGA genereaza alt fisier decit cel cerut de aplicatia lor.Alt nume si alt format de fisier?
Chiar nu pot sa cred asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#12 Mesaj de herganiec »

si care e aplicatia lor ? asta intreb.

de BRD mi s-a spus azi ca nu au nici un program nou.

se poate descarca de undeva ?

puneti va rog aici si pt noi.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

calfav
Mesaje: 62
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am
Localitate: sighisoara
Contact:

#13 Mesaj de calfav »

Exista un alt program, si functioneaza f bine. Lucrez cu BRD. Adresa web din nefericire nu mai functioneaza, dar pot pune la dispozitie programul, il pot trimite pe mail.
Asigurarea locuintelor este obligatorie.
"Ştiu cã nu ştiu nimic, dar ştiu cã pot şti mai mult decât ştiu.". - Socrate

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#14 Mesaj de herganiec »

prin amabilitatea domului Sorin Nica de la SAGA, se poate lua de aici:

http://salariibrd.runaway.ro/10/2010/sa ... _32bit.exe

:)

Multumim.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#15 Mesaj de tomac »

herganiec scrie:revin sa va spun ceva.
.... deci fisierul generat din SAGA ar trebui sa fie tot cum a fost pana acuma adica: alim.csv

din SAGA sel genereaza salariati.dbf
(ca si coloane e bun dar nu se poate prelua direct in programul de card al BRD ca si pana acum)
......
Atentie deci cei care aveti card BRD sa stiti cum puteti rezolva momentan pana se va rezolva din SAGA direct..
La asta m-am referit atunci cind am spus că nu cred ca SAGA să genereze un alt fișier decît cel cerut de aplicația specifică.
Că unii din cei de la BRD habar nu au că s-au schimbat aplicațiile lor, e o altă poveste, dar ai pus problema ca și cum cei de acolo aveau 200% dreptate și, din senin, SAGA generează fișiere aiurea :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Închis