Monografie pentru Sponsorizare bunuri (marfuri)

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
munteanc
Mesaje: 53
Membru din: Lun Ian 30, 2006 12:00 am

Monografie pentru Sponsorizare bunuri (marfuri)

#1 Mesaj de munteanc »

am si eu o problema cu un contract de sponsorizare. nu prea stiu cum sa fac inregistrarile in saga.

firma mea (magazin - cu amanuntul) sponsorizeaza un ong cu niste marfuri in valoare de 580 lei (articole incaltaminte).


Am facut contractul de sponsorizare si din cate am inteles ar trebui anexat un aviz de insotire al marfurilor pe care sa scriu ca marfa nu se factureaza.

Daca fac avizul saga face urmatoare NC:
418.00032 7582 467.74 Iesiri
418.00032 4428 112.26 Iesiri
Validez avizul sau nu? Daca nu il validez il pot sterge? sau cum scap de toate mesajele de atentionare?

Apoi trebuie sa descarc si marfa din gestiune:
6582 371
378
4428
Aici cum determin suma aferenta lui 378?

Am facut o inregistrare cu 0 la 378 dar apoi verificand contul de tva am observat ca apare in rosu linia respectiva.

Alte inregistrari mai trebuie facute?

Ma poate ajuta cineva? multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Monografie pentru Sponsorizare bunuri (marfuri)

#2 Mesaj de paturcai »

Pentru a te dumiri:
http://www.contabilul.ro/index.php?pag=a&aid=2153
Ca o regula:
Daca tot fac o sponsorizare, nu inteleg de ce nu mai diminuez adoasul comercial de la 200% la 1 %?
Avizele care se fac in SAGA se inchid prin apasarea butonului ASOCAIERE AVIZE cand se face factura finala. Avizul poate avea valoarea zero, dar cantitatea trebuie pusa. Cand se asociaza avizele pe factura vor aparea cele scrise in aviz, daca nu ai pus pretul il completezi la momentul intocmirii facturii.
Nu te apuca sa stergi lucruri pe care nu le intelegi. Incearca sa le intelegi si abia apoi vezi daca iti folosesc sau nu.
Lasa SAGA sa faca avize iar tu asociaza aceste avize la o factura. Vei avea o surpriza placuta.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns