procese verbale de reducere de pret gestiune global-valorica

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mihailescul328
Mesaje: 66
Membru din: Mie Feb 20, 2008 12:00 am
Contact:

procese verbale de reducere de pret gestiune global-valorica

#1 Mesaj de mihailescul328 »

nu mai am optiunea de schimbare de pret in operatii,elte operatii cu stocuri si nu pot face procesele verbale de reducere de pret.si desi am selectat gestiuni distincte si foloseste formula cu rulaje cumulate nu imi apare gestiuni global valorice in fisiere ci doar gestiuni unde am creat analiticile la toate cele 3 gestiuni.ma poate ajuta cineva
firma e neplatitoare de tva.am vazut in help ca aceasta optiune de schimbare de pret este valabila doar in cazul gestiunilor cantitativ-valorice dar eu avand global-valorica ce pot sa fac?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Probabil ca ai omis sa mai faci inca un pas:
Dupa ce ai creat gestiunile global-valorice, trebuia sa pui si conturile aferente acestor gestiuni acolo unde le-ai creat:
Dar mai intai si intai se vor fi creat cu siguranta si analiticele respective in planul de conturi (pe calea: Fisiere----->Plan de conturi-----> adaug... si aici adaugi analiticele de care ai nevoie: 371.00001, 378.00001, 607.00001, 707.00001, apoi 371.00002, 378.00002, 607.00002, 707.00002, etc)
Uite calea:
Fisiere------>Gestiuni------>Adaug
Prima gestiune va fi MagazinulA, la tip gestiune imi voi alege: global valorica, in coloana analitic 371 voi trece primul cont analitic: 371.00001, in coloana 378 voi trece 378.00001, in coloana 607 voi trece 607.00001, in coloana 707 voi trece 707.00001, salvezi.
Adaugi din nou: MagazinB, si urmezi pasii de mai sus.

Procesul verbal de reducere de pret poate fi interpretat PENTRU SIGURANTA ta si asa:
Fac un NIR nou (alegandu-mi un furnizor numit NENOMINALIZAT, care a fost creat in modulul de FURNIZORI cu contul analitic 401.00000 la denumire il botez NENOMINALIZAT, salvez)
Si trec produsele intai cu plus la cantitati si la pret de achizitie si la pret de vanzare:
Denumire produs...Cant...Pret achiz....Pret vanzare
Apa minerala......... 3..... x 1,20........... 3
Apa minerala.........-3......x 1,20........... 2,50
Dupa ce termini de refacut NIR-ul VALIDEZI, si vei avea rezultatul.
Daca ai ZECI SAU SUTE de pozitii de modificat (reduceri de pret) vei face nota contabila de mana prin introducerea ei in FISIERE---->Articole contabile----->Adaug
Faci un tabel in EXCEL (ca-i mai simplu) pui denumirile produselor care se vor reduce, ca titlu ii spui PROCES VERBAL incheiat astazi, 01 01 2008, Avand in vedere miscarea lenta a produselor la vanzare, pentru produsele de mai jos se fac urmatoarele reduceri de pret:
O sa ai ca si coloane:
Nr. Crt.
Denumire produse
Cantitate
Pret vanzare
Valoare vanzare (intrata in gestiune)
Valoare redusa (valoare iesita din gestiune)
Valoare noua (intrata in gestiune)
Ca adaos iei adaosul mediu.
Eu as face ca mai sus: din nou NIR-uri in care se va vedea explicit cat a fost adaosul si cat va fi de acum incolo.
Poate alti colegi vor gasi o cale mai simpla. Eu ma complic intotdeauna.
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#3 Mesaj de tomac »

Nu exista suport pentru modificari de pret la gestiuni global-valorice. Diferentele de pret rezultate din eventualele modificari de pret se opereaza, in aceste cazuri, numai prin articole contabile.
Model de proces verbal de reducere de pret, nu exista.
Paturcai ti-a dat un posibil model in mesajul lui.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: procese verbale de reducere de pret gestiune global-valo

#4 Mesaj de promovest96 »

Buna ziua

am o gestiune cu amanuntul si una en-gross. Rulajul pe amanunt e redus, deci imi transfer marfa din depozit in magazin doar cat stiu ca se si vinde in ziua respectiva.
Daca de exemplu, angajatii firmei cumpara produse ale firmei, angajatorul le-o da la pretul de achizitie plus cativa banuti in plus (sa iasa un mic adaos deci)+TVA. Daca insa vine o persoana fizica din afara , i-o da cu pretul obisnuit (cel trecut in articole) iar daca unii din acestia cumpara in cantitati mari, pretul de vanzare-l reduce cu 5% sau 10%.
Intrebarea mea este: daca nu am stoc la magazin la sfarsit de zi si fac transferuri in magazin in mod separat pt fiecare persoana fizica (nu-s mai mult de 1/zi), mai e necesar sa fac proces verbal de reducere/majorare pret pt amanunt? Sau acesta se face doar cand am stoc in amanunt?

Va multumesc frumos!
O zi buna! :D

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: procese verbale de reducere de pret gestiune global-valo

#5 Mesaj de promovest96 »

Poate ca postul meu a fost prea alambicat si greu de inteles insa nu stiu, trebuie sa fac Pv de modificare de pret daca eu nu tin marfa din amanunt pe stoc?

La fiecare intrare, sa zic asa, o vand cu preturi diferite....

Multumesc:)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: procese verbale de reducere de pret gestiune global-valo

#6 Mesaj de tomac »

Dacă intră și iese, fără să fie stoc, nu, nu e nevoie de PV de schimbare de preț.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: procese verbale de reducere de pret gestiune global-valo

#7 Mesaj de promovest96 »

Multumesc frumos. O zi frumoasa!!!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: procese verbale de reducere de pret gestiune global-valo

#8 Mesaj de balteanuc692 »

Am si eu o mica problema.
Un magazin de pantofi. Patronul face NIR-uri, tine gestiune global valorica. Acum in ianuarie vrea sa faca reduceri sub pretul de achizitie. Ce trebuie facut in acest caz?


Scrie răspuns