Plata facturi "negative"

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bazbanelag
Mesaje: 90
Membru din: Lun Iul 30, 2007 12:00 am

Plata facturi "negative"

#1 Mesaj de bazbanelag »

Nu stiu daca am procedat corect in urmatoerea situatie.
= am de plata la un furnizor 10 lei din doua facturi, astfel:
- o factura in valoare de 15 lei
- o factura, storno, in valoare de -(minus) 5 lei

Cele doua facturi au fost achitate cu un singur document de plata. (de ex. chitanta)
Am operat in registrul de casa la plati, selectand, furnizorul si bifand "integral" la plata cele doua facturi, respectiv 15 lei si - 5 lei.
Factura cu valoare negativa apare in toate lunile urmatoare la situatie furnizori.
Cred ca varianta SAGA din 21.12.2007 avea erori la "Situatie furnizori".

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de iarovoim »

O astfel de situatie intalnita se rezolva in felul urmator:
1. Intri la Situatie Furnizori si dai verificare la furnizorul respectiv.
2. Daca programul spune ca ai corelatii eronate, si doriti stergerea acestora, dai OK.
3. apoi in ecranul de Reglari situatii , intri si faci corelarea facturilor pozitive cu cele negative, ramanand in final zero soldul la furnizor.
4. Dai din nou verificare date din situatie.
Data viitoare cand achiti din casa prin chitanta sa achiti numai suma care e inscrisa pe chitanta, scazand din factura cu plus. Iar paoi te duci si reglezi in Situatia furnizorului respectiv, imperechind suma care figureaza ca fiind neachitata cu factura "pe minus".

vitcal
Mesaje: 70
Membru din: Lun Oct 15, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de vitcal »

am primit o factura de la un furnizor ex de 500 lei pe care am achitat-o partial 300 lei iar iar pt diferenta pe care o mai am de achitat de 200 s-a restituit marfa furnizorului si emite o alta factura cu -200 . cum sa inregistrez aceasta factura ?am incercat mai multe variante dar la situatii intrari furnizorul asta ramine neachitat, inclusiv raspunsul dat mai sus.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

1.Factura de storno se opereaza pe intrari cu cantitate negativa si pret pozitiv,
2.Validezi factura de storno si intri la Situatii furnizori
3.Alegi o perioada mare de timp, astfel incit sa ai siguranta ca alegi o perioada suficient de mare incit sa cuprinda toate facturile de la acel furnizor
4.Intri pe detaliile acelui furnizor si verifici ca la factura initiala de 500 lei sa ai 200 lei la neachitat final si neachitat la zi. Daca nu ai cei 200 lei pe neachitat la zi, atunci poti completa manual acea coloana,
Sau mai sigur, pozitionat pe acea factura (cea initiala) apesi butonul ce are simbol un X, buton situat la mijlocul ecranului (imediat sub tabela cu facturi). Apasarea butonului va duce la anularea legaturii dintre facturi si plati.
5.Dai verific si stergi eventualele corelatii eronate
6.Apesi butonul "Reglare..." si reglezi sumele astfel:
- in partea de sus te pui pe suma ce se doreste a fi atasata ca plata/stornare la facturile din partea de jos
- in partea de jos bifezi sau completezi suma ce se va stinge, si la rubrica "Suma ramasa" e zero, apoi apesi butonul "Accept"
Dupa iesirea din ecranul de reglare, dai iarasi "Verific". Aici insa va trebui sa tii seama ca daca ai asociat o factura de storno la o factura, dupa ce neachitat final va fi pus pe zero, la factura storno va trebui sa pui manual neachitatul la zi ca fiind zero.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vitcal
Mesaje: 70
Membru din: Lun Oct 15, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de vitcal »

multumec Tomac, obiectiv si clar ca intotdeauna

nicai153
Mesaje: 30
Membru din: Lun Noi 13, 2006 1:00 am

#6 Mesaj de nicai153 »

Buna ziua .
Am incercat si eu inchiderea facturilor cu minus dar nu merge .Dau verificare ,anulare corelatii eronate,dau reglare automata dar nu inchide nimic si in plus a crescut diferenta dintre neachitat contabil si neachitat la zi. Am incercat si inchidere manuala dar degeaba.Conducerea firmei nu intelege de ce nu inchide sumele cu minus si apar cele doua totaluri.Totodata am situatia clientilor.In ecram sold contabil=neachitat la zi dar cind listrez la imprimanta la total am alta suma .Orice sfat mi-ar fi de ajutor.

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de iarovoim »

Trebuie sa dai o perioada destul de mare astfel incat sa acoperi toate facturile furnizorului respectiv (sau clientului, dupa caz)! Apoi intri pe facturile respectivului si dai Reglare unde manual faci imperecherea sumelor platite cu valoarea facturilor primite. Trebuie sa mearga!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de herganiec »

daca ai stornari , chiar daca le reglezi tot ai diferente la situatia furnizori sau clienti indiferent ce faci.
diferente ca clientii cu facturi pe minus:
Neachitat final este egal cu sold contabil dar este diferit de neachitat la zi.
cel corect fiind SOLDUL CONTABIL.
poate pe viitor se va rezolva si cu stornarile sa fie corelate in situatie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

bandie
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 17, 2009 12:00 am

Re: Plata facturi "negative"

#9 Mesaj de bandie »

Buna seara! Am si eu o nelamurire pe plata facturi negative. La un furnizor (situatia furnizori) apare aceasi suma in minus si plus. Istoria facturii este: am primit marfa , am platit prin banca, ulterior marfa a fost refuzata, furnizorul a stornat si a returnat banii tot prin banca. Inregistrarea s-a facut astfel: 371=401 1200
401=5121 1200
371 = 401 -1200
401 = 5121 -1200
Ce pot sa fac ca aceste 2 sume sa se regleze? chiar daca am dat verificare si dupa aceea reglare, tot nu dispare.
Soldul contabil corespunde, insa la neachitat final apare suma de 1200 in minus. As dori ca la sfarsit de an extrasul de cont sa fie corect. Multumesc

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: Plata facturi "negative"

#10 Mesaj de bogeanua »

Situatie furnizori>Clic pe furnizorul X>va pozitionati pe factura storno si puneti zero la "Neachitat la zi">OK la mesaj.

bandie
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 17, 2009 12:00 am

Re: Plata facturi "negative"

#11 Mesaj de bandie »

Multumesc pentru raspunsul prompt :D La neachitat final am suma negativa, nu in neachitat la zi..acolo e 0, nu am ce corecta :(

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: Plata facturi "negative"

#12 Mesaj de bogeanua »

Inseamna ca nu ati parcurs corect pasii de la introducerea facturii storno pana la final.
Va sfatuiesc sa stergeti factura storno, sa o reintroduceti si dupa validare clic fereastra PLATA si sa alegeti ct de banca dupa care ACCEPT.

Scrie răspuns