depunere numerar in cont furnizor

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: depunere numerar in cont furnizor

#16 Mesaj de herganiec »

apropo la titlul subiectului.. merg ieri sa platesc 3 facturi emise de Romtelecom (servicii internet pt o firma). Am primit banii cash si facturile pt plata, merg la ghiseu Romtelefon spun ca vreau sa platesc facturile astea cu cash .. si culmea, mi se spune ca nu le poate incasa decat prin .. banca. :)
Merg la Bancpost si spun ca vreau sa platesc facturile astea pt firma X emise de Romtelecom (servicii internet) si iarasi mi se spune ca nu se pot incasa, ca nu au cod de bare .. :) . :lol: :lol:
Asa ca m-am dus inapoi si am depus banii in casa urmand ca la Sfantu' Asteapta sa le plateasca prin virament bancar.. ca asa vrea furnzorul.

Ati mai pomenit asa ceva ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: depunere numerar in cont furnizor

#17 Mesaj de danilevicis »

...in curand vor dispare banii de hartie... :| va fi doar moneda de cont.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: depunere numerar in cont furnizor

#18 Mesaj de eugen01 »

H>
e...ciudat rau !!inteleg la un punct de incasare necesitatea unui cititor de bare (usureaza munca operatorului) dar la o banca???stiu ca verificarile incrucisate sunt facute prin 394 acu...trebuie sa le confirme si o banca??? :shock:

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: depunere numerar in cont furnizor

#19 Mesaj de ciobanum147 »

A platit administratorul un furnizor prin depunerea numerarului direct in contul furnizorului,pe langa foile de depunere mi-a adus un fel de extras pe care sunt trecute comisionele pentru aceste depuneri pe care le-a platit tot el -le pot inregistra ca ch.deductibile?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: depunere numerar in cont furnizor

#20 Mesaj de balazse »

Daca sunt comisionele unitatii care a depus banii atunci da, se considera comisioane bancare.

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: depunere numerar in cont furnizor

#21 Mesaj de ciobanum147 »

Multumesc.

bucuresteanum508
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 13, 2018 5:28 pm

Re: depunere numerar in cont furnizor

#22 Mesaj de bucuresteanum508 »

si ndaca totusi istetul de administrator a platit un furnizor cu depunere numerar la banca in contul furnizorului, cum pot inregistra asta in contabilitate, are doar bonuletul ala de la automat?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: depunere numerar in cont furnizor

#23 Mesaj de balazse »

Ca si o plata din casa, pe baza acelui "bonulet".

Scrie răspuns