ATENTIE LA ADOBE READER VERSIUNEA 10 PE WINDOWS 7 64 BIT

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

ATENTIE LA ADOBE READER VERSIUNEA 10 PE WINDOWS 7 64 BIT

#1 Mesaj de paturcai »

Nu as fi deschis acest topic daca nu as fi avut niste probleme uriase - de nerezolvat - la ultima declarare a contributiilor (Dec 2010) online.
Adobe a lansat - de mai mult timp - versiunea 10 a reader-ului si - asa cum facem noi ca niste disperati - am alergat sa pun ultima versiune ca ce poate fi mai bun decat ceea ce este mai nou.
Surpriza a fost total neplacuta, devastatoare!
Toate, dar ABSOLUT toate datele salvate ca XML si pe care am dorit sa le import in formularele inteligente marca "mfinante", nu s-au putut importa iar mesajul de eroare a fost ("some data...") unele date nu s-au putut importa in document.
Mai mult, imediat dupa instalare, culmea - versiunea 10 - a functionat permitandu-mi sa import unele date (asta se intampla pe 24, cu o zi inainte de termenul limita de 25.01.2011), dar cu o problema absolut stupida: dupa validare si semnare Adobe ma intreba daca doresc sa salvez declaratia. Am acceptat - ca sunt un naiv. Dupa care am trimis documentul respectiv cu "trimitere declaratii" de la ANAF. Surpiza, serverul ANAF a refuzat preluarea documentului pe motiv ca "am salvat de 2 ori documentul", o data la semnare si a doua oara cand l-am inchis. A trebuit sa trimit documentul doar semnat fara sa-l mai salvez si a functionat.
Mentionez ca trimit de mai bine de un an declaratii in format PDF INTELIGENT la ANAF si pana astazi (ieri) nu am mai avut astfel de probleme.
Intr-un final intr-un acces de panica am dezinstalat versiunea 10 si m-am reintors la versiunea 9.4 pe care am reinstalat-o si a functionat perfect.
De ce am scris toate astea?
Pentru ca daca exista probleme de acest gen nu trebuie sa invinovatim SAGA. Nu trebuie sa dam vina nici pe cei care scriu aceste PDF-uri din ANAF, trebuie sa ne invinovatim - si sa ne suspectam intai pe noi pentru ca uneori vrem sa avem ultimele aparitii in domeniu, aparitii care nu pot fi - de cele mai multe ori - cea mai fericita alegere.
Si, da. am platit - ca persoana fizica - licenta pentru Windows 7 professional pe 64 de bit. SI regret!
SAGA functioneaza fara nicio problema si pe WIN7 64 bit de rupe....dar nu am driver pentru imprimanta laser care este - pentru W7/64 bit mult prea veche - Canon LBP3200.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: ATENTIE LA ADOBE READER VERSIUNEA 10 PE WINDOWS 7 64 BIT

#2 Mesaj de danilevicis »

Si eu am patit-o cu LBP5200. Nu exista driver pe 64 biti pe W7. La mine, tot raul spre bine, caci dupa putin timp, la LBP5200 color, s-a dus unitatea de drum, care costa vreo 600 lei pt acest tip de imprimanta. Asa ca, am zis decat sa schimb unitatea de drum, mai bine iau o imprimanta noua alb-negru compatibila pe 64 biti. Acum sunt multumita, caci merg bine impreuna, si am renuntat sa iau cannon caci m-am supart pe ei.
Cat despre Adobe, cred ca am trimis declaratiile electronice folosind versiunea 9.2, de asta, ma mir ce ai patit tu. In mod normal o versiune mai noua nu trebuie sa fie cu probleme. Eu prima data am descarcat si salvat in calculator pdf-ul de pe site-ul finantelor. Apoi folosesc optiunea import forms direct din meniul formularului, cum spune septimu, pt a introduce datele generate de saga prin xml, apoi validez, semnez si trimit.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ATENTIE LA ADOBE READER VERSIUNEA 10 PE WINDOWS 7 64 BIT

#3 Mesaj de balazse »

Sincer eu folosesc un Canon multifunctional pe laser si sunt multumit.
Imi place foarte mult faptul ca pot sa scanez sub format pdf si mai ales ca poate si multipages.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: ATENTIE LA ADOBE READER VERSIUNEA 10 PE WINDOWS 7 64 BIT

#4 Mesaj de danilevicis »

Balazse, spune-mi ce tip de cannon ai sa iti spun daca va fi compatibil cu W7, 64 biti. Majoritatea sunt compatibile, doar cateva nu sunt. Am avut ghinion, si m-am suparat sa le mai cumpar.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ATENTIE LA ADOBE READER VERSIUNEA 10 PE WINDOWS 7 64 BIT

#5 Mesaj de balazse »

Ii drept ca folosesc windows XP, dar din cate vad este compatibil pana la windows Vista. :(
Ii una din categoria SENSYS MF, acum nu stiu exact codul.

Scrie răspuns