inregistrare pierdere contabila

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ianocoglo
Mesaje: 88
Membru din: Vin Mar 05, 2010 12:00 am

inregistrare pierdere contabila

#1 Mesaj de ianocoglo »

Buna ziua,
Va rog frumos sa/mi ziceti cum procedati dumnevoastra si daca eu fac corect inregistrarile.
Date din balanta 31.12.2010
1061 credit 131,41 lei
1171 credit 2496,9 lei
121 debit 2932,27 lei
Am pierdere de aceea fac inegistrare in 01.01.2011
1171 = 121 2932,27
In urma hotrarii AGA doresc acoperirea pierderii din 2011 cu rezultatul reportat din 2010, insa aici nu stiu cum sa procedez fac 1171=1171 2496,9?
Cred ca ar trebui sa pun niste analitice la 1171. Poate imi sugerati ceva si cum ar fi corect.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inregistrare pierdere contabila

#2 Mesaj de paturcai »

Curioasa abordare a AGA...
Pierderile se recupereaza pe o perioada de 5 ani/7 ani in viitor, asta inseamna ca pierderea contabila din anul N-1 se transforma in pierdere fiscala la inceputul anului N (N este anul curent in care in ianuarie "inchidem" reultatele anului N-1).
Pierderea fiscala ne "ajuta" la diminuarea bazei impozabile privind determinarea impozitului pe profit datorat in anul N.
Exemplu:
Am pierdere fiscala 100 lei si in anul N am venituri 500 lei si cheltuieli 200 lei
Daca nu folosim pierderea fiscala vom avea urmatorul calcul:
V = 500
C = 200
R = (500-200) = 300 lei x 16% (cota impozit pe profit) = 48 lei
Daca folosim pierderea fiscala avem urmatorul calcul:
V = 500
C = 200
PF = -100
R = (500-200-100) = 200 lei x 16% (cota impozit pe profit) = 36 lei

Daca entitatea care doreste sa acopere pierderea a devenit "micro" incepand cu ianuarie anul N atunci nu va putea lua in calcul "pierderea" precedenta.

In cazul expus:
Se vor face analitice pe ani fiscali pentru contul 1171 pentru a putea scoate in evidenta ce perioada folosim in determinarea profitului impozabil.
In cazul prezentat avem:
1171.00001 (2.496,90 lei pe credit)
Creem 1171.00002 pentru rezultatul anului precedent (2.932,17 lei)
Si avem NC:
1171.00002 = 121 pentru 2.932,17 lei
Facem (asa cum corect s-a mentionat in exemplul pentru care s-a solicitat sfatul):
1171.00001 = 1171.00002 pentru 2.932,17 lei
Pierderea nu este aferenta lui 2011 ci aferenta lui 2010.
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
munteanud411
Mesaje: 845
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:00 am
Localitate: CONSTANTA
Contact:

Re: inregistrare pierdere contabila

#3 Mesaj de munteanud411 »

"In urma hotrarii AGA doresc acoperirea pierderii din 2011 cu rezultatul reportat din 2010"
Asta chiar ca ar fi o solutie interesanta- sa iti planifici pierderile si mai ales sa bata cu un profit anterior !
N-are nici o vina cel care a ridicat problema ! ( poate fi o greseala de scriere in topic, dar parca sa zic ca am auzit ca se practica trasnaia asta pe la anumite Guverne sau Corporatii!)
Dan-
http://schimbativiata.webs.com/

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare pierdere contabila

#4 Mesaj de olteanz »

paturcai scrie:Curioasa abordare a AGA...
Pierderile se recupereaza pe o perioada de 5 ani/7 ani in viitor, asta inseamna ca pierderea contabila din anul N-1 se transforma in pierdere fiscala la inceputul anului N (N este anul curent in care in ianuarie "inchidem" reultatele anului N-1).
Pierderea fiscala ne "ajuta" la diminuarea bazei impozabile privind determinarea impozitului pe profit datorat in anul N.
:wink:
Nu sint de acord cu tine paturcai, pentru partea care am marcat-o.
1+1=3

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inregistrare pierdere contabila

#5 Mesaj de paturcai »

Si argumentele?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare pierdere contabila

#6 Mesaj de olteanz »

Pierderea contabila nu se transforma in pierdere financiara, poate fi cel mult egala cu pierderea financiara. De regula, perderea contabila este mai mare decit pierderea financiara.
Cind se vorbeste de recuperarea pierderilor in 5/7 ani este vorba de recuperarea pierderilor financiare. Pierderea contabila se recupereaza pina la......recuperarea integrala.
1+1=3

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inregistrare pierdere contabila

#7 Mesaj de paturcai »

Nu cred ca am spus ca se transforma in pierdere financiara.
Dar pierderea contabila din anul precedent cum se numeste si ce facem cu ea?
Cred ca undeva ai interpretat gresit ceva.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare pierdere contabila

#8 Mesaj de olteanz »

Scuze, pierdere fiscala, nu financiara.
Pierderea contabila din anul precedent poate fi:
- numai pierdere contabila
-pierdere fiscala+pierdere contabila
-numai pierdere fiscala
1+1=3

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inregistrare pierdere contabila

#9 Mesaj de paturcai »

OlteanZ ai aici o explicatie, ce-i drept lunga, plicticoasa dar revelatoare zic eu:
http://www.contabilul.manager.ro/a/2808 ... iscal.html
In practica, entitatea poate inregistra rezultate diferite la finele exercitiului financiar, fapt ce o plaseaza intr-una din urmatoarele situatii:

* Obtine profit contabil brut, profit impozabil si in consecinta are si profit contabil net;
* Obtine profit contabil brut, are pierdere fiscala si prezinta si profit contabil net;
* Obtine pierdere contabila bruta, are profit impozabil si in final prezinta pierdere contabila neta;
* Obtine pierdere contabila bruta, are pierdere fiscala si in final prezinta pierdere contabila neta.

In toate cazurile in care entitatea inregistreaza profit contabil brut si pierdere fiscala din practica si din completarea declaratiilor fiscale se observa ca pierderea fiscala este generata numai de veniturile neimpozabile, dar numai in cazul cand veniturile neimpozabile sunt mai mari decat suma dintre profitul contabil brut si cheltuielile nedeductibile.

ATENTIE!

De retinut ca atat profitul contabil brut, cat si pierderea fiscala nu se inregistreaza in evidenta financiar-contabila, ci numai extracontabil, in Registrul fiscal si in consecinta in „Declaratia privind impozitul pe profit”.

In ceea ce priveste pierderile, trebuie sa facem distinctia intre pierderile contabile si pierderile fiscale.

Pierderea contabila se refera la pierderea contabila bruta si pierderea contabila neta, pe care le gasim reglementate prin Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, si Reglementarile contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene, parte componenta a Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.752/2005, cu modificarile si completarile ulterioare.

Cand o entitate inregistreaza pierdere contabila bruta, in mod obligatoriu, in toate cazurile va inregistra si pierdere contabila neta, deoarece intotdeauna cand dintr-un numar negativ se scade un numar pozitiv, rezultatul este un numar negativ.

Acoperirea pierderii contabile brute din anii precedenti

Pierderea contabila bruta se recupereaza din profiturile contabile brute obtinute in urmatorii ani, fara a se limita perioada de timp in care pierderea contabila bruta dintr-un an se poate recupera din profiturile contabile brute obtinute in viitor.

Numai in cazul pierderii fiscale exista prevederi prin Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare si prin normele metodologice de aplicare a acestuia, ca aceasta se poate recupera din profitul impozabil obtinut in urmatorii 5 ani consecutivi, iar incepand din anul 2009 aceasta perioada de recuperare se mareste la 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se vor efectua in ordinea inregistrarii acestora, la fiecare termen de plata a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale in vigoare din anul inregistrarii acestora.

Recuperarea pierderii contabile brute se face numai anual, dupa incheierea anului fiscal, prin situatiile financiare anuale, in ordinea inregistrarii acestora, potrivit reglementarilor legale in vigoare.

Aspectele legate de recuperarea pierderii contabile brute din profitul contabil brut obtinut in urmatorii ani, precum si consecintele pe care aceasta le genereaza asupra rezultatului contabil net din urmatorii ani, constituie o problematica nereglementata contabil sau fiscal, ceea ce a condus la interpretari diferite in practica.

In acest context, si contrar intereselor bugetare, s-a considerat si se considera ca reglementarea profitului contabil brut, a pierderii contabile brute si a modului de acoperire a acesteia sunt probleme numai pur contabile, fara consecinte pe plan fiscal. Nereglementarea corespunzatoare si completa in special a pierderii contabile brute are consecinte directe sau propagate pe plan fiscal, cu efecte negative asupra veniturilor bugetare.


Se pare ca n-am cazut de acord niciunul nici celalalt pe ceea ce "este".
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!


olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare pierdere contabila

#11 Mesaj de olteanz »

Sint perfect de acord.
Eu consider ca "am cazut pe ceea ce este".
1+1=3

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inregistrare pierdere contabila

#12 Mesaj de paturcai »

Bravo, ai cazut pe ceea ce este; ma rog, sa-ti mai adaugi si o a patra situatie de care nu ai facut vorbire.
Recunosc, ca am scris gresit (am si gandit-o?, atunci este trist!) ca pierderea anului precedent este pierdere fiscala intrutotul.
OlteanZ a detaliat.
Gandirea a fost ca este folosita ca "parghie" fiscala (prin dimnuarea bazei impozabile) la determinarea impozitului pe profit in viitor.
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
munteanud411
Mesaje: 845
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:00 am
Localitate: CONSTANTA
Contact:

Re: inregistrare pierdere contabila

#13 Mesaj de munteanud411 »

Eu, "contabilul", facand 101, am descoperit ca 101 din perioada 01.10-31.12 nu culege 117.09
-adica pierdere 2009-Daca intrtoduc Pierdere fiscala din anii precedenti=14700 rezulta impozit datorat zero
Corect?
Dan-
http://schimbativiata.webs.com/

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare pierdere contabila

#14 Mesaj de olteanz »

Introduci manual pierdere fiscala din ultimii 5 ani .Daca imp. pe profit =0, bravos!! asta e.
1+1=3

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inregistrare pierdere contabila

#15 Mesaj de eugen01 »

adica..Profitul Impozabil este egal cu pierderea fiscala din anii anteriori... :?

Scrie răspuns