Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#16 Mesaj de gramac921 »

e ok tomac acuma. Multumesc . Suma era de 20.000 si e plafonata ca baza de calcul la 5x2022 cf OG 58/2010 , trebuia sa corectez in PDF -ul generat de Saga.

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#17 Mesaj de ionescua921 »

Nu-mi zice si mie cineva ce fac cu CAS-ul membrului CA? Sa mai astept? Credeti ca se mai modifica D112 ?

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#18 Mesaj de ioni459 »

ionescua921 scrie:Nu-mi zice si mie cineva ce fac cu CAS-ul membrului CA? Sa mai astept? Credeti ca se mai modifica D112 ?
dar in cazul membrilor CA din asociatiilor fara scop patrimonial, se retine contributia individuala si a angajatorului pt fondul de Somaj, si contrbutia de concedii si indemnizatii???
mentionez ca sunt organe alese, nu au ctr de munca

stefanc397
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#19 Mesaj de stefanc397 »

Si eu am avut nelamuriri cu privire la cenzori dar in codul fiscal, articolele introduse recent(2011) gasiti raspunsurile la aceste intrebari, imi cer scuze ca nu raspund mai la obiect nu am la indemana codul dar eu acolo am gasit raspunsurile

negoitac233
Mesaje: 113
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#20 Mesaj de negoitac233 »

Indemnizatia membrilor in CA intra in baza de calcul al CAS reglementata prin Legea250/2007 daca nu gresesc unde s-a dat si o definitie a sintagmei "venit brut" nu se calculeaza somaj baza de calcul fiind fondul de salarii.Eu dupa multe incercari am reusit sa validez dec.112 cu membrii in CA astfel:
in configurare salariati i-am trecut la colaboratori si pe cei care sunt salariati ca sa nu li sa retina somaj iar in dec.112 i-am trecut la sectiunea A iar la baza calcul somaj si fd.garantare am trecut suma fara indem.de CA.
pe cei care nu sunt salariati ai unitatii i-am trecur tot la sectiunea A dar am ales timp partial iar la baza calcul somaj si fd,garantare am trecut 0.Numai asa am putut sa generez declaratia.Daca ii treceam la sec.B o data cu contract de munca si o data ca memebru nu se valida si imi dadea eroare CNP dublu.Problema este la calculul fd. de 0.85% pentr fd.conc.medicale ca nu stiu daca se plateste si la aceste indemnizatii .Daca selectez in dec.membru in CA nu calculeaza fd.ptr.comcedii medicale ptr.cei care nu sunt salariati iar ptr.cei care sunt salariati calculeaza si nu mi se pare corect .Astept ptr.lunile urmatoare sa se reglementeze ceva in acest sens iar luna aceasta Dumnezeu cu mila ca ei (legiitori)ne-au ametit de binelea.O seara buna!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#21 Mesaj de tomac »

În ultima versiune a SAGA puteți configura dacă o contribuție sau alta să se calculeze sau nu, în funcție de prevederile codului fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

negoitac233
Mesaje: 113
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#22 Mesaj de negoitac233 »

Eu cred ca ptr.sumele la care nu se calculeaza CAS.somaj(ex.participarea la profit,sumele primite de membrii in comisiile de licitati,sumele primite drept indemnizati CA de catre salariati proprii)undeva la detali la statul de plata acolo unde se trec sporurile ocazionale sa se treca si aceste sume iar in program la formula de calcul al contributiilor sa nu se prinda aceste sume(de exemplu sume fara CAS,sume fara somaj),este o parere ptr.in curand dupa depunerea bilantului ma voi lovi de aceasta situatie.

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#23 Mesaj de ionescua921 »

Dar daca membrul CA apare doar in statul de plata colaboratori (are numai contract de administrare), nu exista rubrica pentru astfel de detalii.

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#24 Mesaj de ionescua921 »

Am facut o "smecherie" la CAS asigurati si anume : am trecut la datorat cat vrea D112 sa fie (adica mai mult cu 3 lei, reprezentand contributia membrului CA), apoi am trecut aceasta suma pe deductibil si mi-a ramas de plata cat vrea SAGA (si eu) sa fie. Am salvat, mi s-a generat xml-ul, nu mai am mesaje de eroare.
Credeti ca e complet gresit ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#25 Mesaj de tomac »

Pentru membrii CA e rezolvată problema. Trebuie avut grijă să li se configureze corect datele în salariați. Am mai observat că la membrii CA, deși în SAGA baza de calcul a fondului de garantare a creanțelor salariale e zero și așa se și transmite în PDF, odată importate datele în PDF se recalculează automat și se completează și această informație. De aceea, cei ce au astfel de cazuri: cenzori, membri ai CA, înainte de a valida, trebuie să modifice la aceștia, direct în PDF, rândul ce se numește "Baza de calcul pentru fond de garantare a creanțelor salariale", punând zero și abia după modificare să valideze.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#26 Mesaj de ionescua921 »

Ok, la baza pentru fondul de garnatare am pus zero in pdf, dar in continuare imi apare contributia la CAS pentru membrul CA (a carei baza nu pot s-o modific) desi in configurare salariati i-am dat fara, asa a fost de la bun inceput. Unde gresesc?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#27 Mesaj de tomac »

Nicăieri, dacă într-adevăr e un caz la care nu se reține CAS. Iarăși discutăm despre restricții ale pdf-ului de la MF. Sunt unele cazuri în care nu se plătește CAS, dar în tot pdf-ul nu se poate seta baza CAS ca fiind zero. Se pune întrebarea: acele persoane la care nu se reține CAS, se declară sau nu?
Răspunsul trebuie obținut de la MF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#28 Mesaj de ionescua921 »

Pai cum pot sa nu declar daca ii retin contributia la sanatate si impozit pe salarii ? Ciudat este ca unul din membrii CA este pensionar si cu toate astea D112 imi face retinere si la el.

negoitac233
Mesaje: 113
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#29 Mesaj de negoitac233 »

Conf.ultimei modificari la Codul Fiscal (ord.117)prin care s-au introdus contributile sociale in Codul Fiscal pe la art.296^3 cred membrilor CA li se retine CAS, sanatate si impozit iar angajatorul contribuie cu CAS,sanatate,fd.ptr.concedii medicale eu calculaez si ctr.ac.munca ptr.ca are aceeasi baza ca si CAS nu se datoreaza somaj si fd.garantare.Daca aveti o alta parere o astept cu mult interes ptr.ca imi tot bat capul cu acesti membri in CA.

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: Membru consiliul de administratie -Eroare declaratia 112

#30 Mesaj de ionescua921 »

Si pensionarilor li se retine ?

Scrie răspuns