evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

Mesaj
Autor
stefana844
Mesaje: 69
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:00 am

evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#1 Mesaj de stefana844 »

Buna ziua
La o societate care detine un bloc de locuinte cu 20 apartamente, pe care le inchiriaza pe baza de contract unor persoane fizice sau juridice cum as putea configura saga in asa fel incat sa am o evidenta clara pe fiecare apartament. La evidenta clara ma refer istoricul chiriasilor, cheltuielile aferente apartamentului, venitul obtinut din chirie, Deasemena ma intereseaza si o situatie profit pierdere pe fiecare apartament in parte. M-am gandit sa fac gestiuni separate pt conturile de stoc, si analitice la 605, etc. sau 706, dar nici nu vreau ca in balanta sa imi apara un pomelnic de anatitice ce ma sfatuiti?
Va multumesc anticipat

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#2 Mesaj de eugen01 »

hmmm...un subiect pe gustul meu.Din pacate, contabilitatea financiara, datorita specificului sau de a oferi informatii globale pentru fiscalitate, nu prea ne ofera posibilitati pentru calculatie de costuri, limitandu-se doar la a deschide analitice.Contabilitatea de gestiune este raspunsul la genul acesta de probleme.Presupunand ca e vorba de repartizari de costuri (utilitati, reparatii etc..) in functie de suprafata apartamentului (sau numarul de camere) nu ramane decat sa calculam extracontabil in clasicul excell.Daca dorim sa implicam si Saga, rezultatul calculelor din excel le putem inregistra folosind conturile din clasa 9 iar cheltuielile respective le putem extrage din conturile de clasa 6 cu ajutorul contului intermediar 998.Deschidem analitice la 921 pentru fiecare apartament sau mai pe scurtatura doar la 931.
Nu vad cum ne-ar ajuta facilitatea de grupe (in articole contabile) pentru cheltuieli, pentru ca e vorba de repartizari.
O alta posibilitate ar fi sa "fortzam" limitele contabilitatii, si implicit ale programului, sa declaram in tip articol serviciile ca si stocabile.Receptia sa se faca la numar de apartamente (conditia ar fi ca acel serviciu sa fie egal pentru toate apartamentele si implicit sumele ) si atunci ne-am putea folosi de Ecranul Comenzi.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#3 Mesaj de herganiec »

stefana844, cred ca ar fi suficient crearea de grupe(centre de cost) pt fiecare apartament in parte.
dupa ce ai creat 01 - AP.1, 02 AP.2.. vrei putea emite facturi (daca vrei) pt fiecare grupa in parte gr.1 gr.2 etc.
la fel si cheltuielile de energie, apa caldura etc.. le introduci pe intrari, si in fuctie de ce criterii le stabilesti le repartizezi pe fiecare grupa(apartament in parte.)
La fel si la incasari , vei avea un singur cont de venituri din chirii (sa zicem) dar vei avea balata sau fisa la cont si defalcata pe fiecare grupa(apartament) in parte.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#4 Mesaj de eugen01 »

1.Apartamentele nu sunt introduse ca si Clienti?
2.Problemele..apar la repartizare...am factura Radet...cum o impartim (in ecran Intrari) la 20 de apartamente ??

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#5 Mesaj de herganiec »

pai cred ca dupa suprafata nu ? altele dupa consumul de pe contor de apa sau curent .. etc..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#6 Mesaj de eugen01 »

de acord..asta o facem extracontabil...dar pentru ca factura are un total...global ...cum evidentiem in Saga cu ajutorul grupelor?
(maine poimaine o sa fac o simulare sa vad daca merge in articole contabile cu articol compus...dar...oare merge sa pun acelasi sintetic de 20 de ori ???)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#7 Mesaj de herganiec »

factura se introduce doar o data, dar cu 20 de pozitii pt fiecare apartament impartind valoarea facturii acolo direct si alegand grupa(ap.1 ap.2, etc) . calculul de repartizare se poate face extra,(daca repartizarea este inegala intre apartamente) in excel daca e nevoie .
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#8 Mesaj de eugen01 »

am facut la repezeala o simulare...imi apare in balanta si furnizorul si cheltuiala

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#9 Mesaj de herganiec »

si e bine ? :wink:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#10 Mesaj de eugen01 »

Nu pot sa spun ca nu e bine...nu pot decat sa ma inclin (a cata oara!!) in fata experientei ... :)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#11 Mesaj de herganiec »

:oops: esti prea amabil..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stefana844
Mesaje: 69
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:00 am

Re: evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#12 Mesaj de stefana844 »

Va multumesc mult pentru ajutor

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: evidenta contabila bloc - apartamente inchiriate

#13 Mesaj de paturcai »

Cu placere.
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns