Import baza de date

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
barbur993
Mesaje: 31
Membru din: Joi Noi 05, 2009 12:00 am

Import baza de date

#1 Mesaj de barbur993 »

Buna ziua,

Lucrez in SAGA si intrucat apreciez maximal programul, vreau sa-l achizitionez si pt. o firma pe care am preluat-o de curand. Problema este ca exista deja un soft de gestiune si foarte multe marfuri si e practic imposibil de introdus toata aceasta baza de date de la capat, reper cu reper. As vrea sa stiu in ce masura se poate face un import din programul respectiv (creat in FOX), in SAGA. Evident, si contra cost daca este cazul.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import baza de date

#2 Mesaj de balazse »

Din cate stiu (dar asta ar trebui sa intrebi direct de cei de la Saga), daca baza de date are aceeasi "parametrii" ca cel cerut pentru import atunci se pot importa.
Eu zic sa faci un export din Saga si vezi baza de date cum este "construit".

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Import baza de date

#3 Mesaj de herganiec »

nu vreau sa te dezamagesc, dar Saga nu face nici un fel de import din alte aplicatii. Trebuie luat de la zero, adica cu inventar.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import baza de date

#4 Mesaj de balazse »

Aici nu prea sunt de acord cu tine. Ii drept ca nu sunt informatician, dar daca creez o baza de date identic ca si format ca cel de export (adica folosit pentru import) atunci sunt de parere ca se poate face import.
Nu am zis ca din alte aplicatii, ci doar dintr-o baza de date care este identic celui de la Saga.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Import baza de date

#5 Mesaj de eugen01 »

Saga importa fisiere in format dbf, daca alte programe au facilitatea de export fisier dbf, nu ramane decat sa ne notam structura (campurile, coloanele etc..) din explicatiile Manualului Saga..si sa trecem la fapte.
(a mai fost discutat pe aici pe undeva)

miftodig
Mesaje: 25
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am

Re: Import baza de date

#6 Mesaj de miftodig »

Am preluat o firma care are baza de date in Mentor si care poate face export de date in mai multe formate, inclusiv .dbf format visual foxpro. Exista posibilitatea sa pot face importul? Daca da, cum si ce date export din mentor...?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Import baza de date

#7 Mesaj de danilevicis »

miftodig
suna sau scrie e-mail direct la saga. e mai rapid. sa ne spui si noua ce iti vor raspunde.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Import baza de date

#8 Mesaj de herganiec »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ate#p26294

aici un topic interesant. chiar din help-ul programului :!:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

mogae872
Mesaje: 99
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: Import baza de date

#9 Mesaj de mogae872 »

Buna ziua!

Am si eu o mica nedumerire in legatura cu programul SAGA....

Situatia sta in felul urmator:
Am doua calculatoare pe care am instalat SAGA cu abonament la ambele , adica pe calculatorul de la servici si pe cel de acasa...Pe cel de acasa am doua firma A si B pe care le lucrez DOAR ACASA, pentru firma de la servici (firma C) dat fiind faptul ca am intrat in concediu prenatal nu o sa mai merg sa lucrez acolo, este altcineva care inregistreaza intrarile, iesirile si restul contabilitatii primare urmand ca eu sa fac doar verificarile si inchiderile de luna, si asta vreau sa o fac acasa.
INTREBARE: Cum as putea sa transfer datele de pe laptopul de la servici pe laptopul meu astfel incat sa nu imi afecteze celelalte doua firme pe care le lucrez acasa?!
Eu m-am gandit asa... Salvez datele introduse pentru firma C din Administrare > Intretinere BD > Salvare/restaurare si le salvez si pe stik, apoi vin cu stik-ul la laptopul de acasa, intru pe Firma C, in Administrare > Intretinere BD > Restaurare> Restaurare din alta locatie > aleg de pe stik arhiva salvata si dau accept....
Iar dupa ce am facut inchiderile de luna ca sa transfer si pe laptopul de la servici sa fie si acolo toate in regula, fac in acelas fel de pe calc. meu si apoi pe cel de la servici.
Nedumerirea mea este : FAC BINE ASA? Nu imi afecteaza si celelalte firme (firmele A si B) prin restaurare de pe stick?! :roll: Trebuie sa fie aceeasi varianta de SAGA pe ambele calculatoare, are vreo importanta? adica poate sa-mi strice ceva din celelalte firme A si B? Ideea e ca nu vreau sa-mi stric datele firmelor mele de acasa pentru firma de la servici.

Va multumesc mult!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import baza de date

#10 Mesaj de balazse »

"Afectezi" doar datele pentru acea firma la care efectuezi restaurarea, in cazul tau firma C.
Important este sa nu restaurezi datele firmei C in firma A sau B.
Sa fii antenta ca in perioada in care faci inchiderea sa nu se introduca nimic in program, deoarece daca vei restaura arhiva de acasa baza de date de la servici va fi "suprascris" cu cele de acasa (adica informatiile introduse ulterior salvarii, care a fost dus acasa, vor disparea).

mogae872
Mesaje: 99
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: Import baza de date

#11 Mesaj de mogae872 »

Multumesc mult de sfat...mai ales cel cu introducerea datelor cat timp fac eu inchiderea...nu cred ca mi-ar fi trecut prin minte... E bine de stiut ...si de respectat! :wink:

Numa' bine !

gondorg56
Mesaje: 31
Membru din: Joi Iun 12, 2008 12:00 am

Re: Import baza de date

#12 Mesaj de gondorg56 »

am urmatoarea situatie....tin pe doua calculatoare conta fin si conta de gestiune ale aceleasi firme....am posibilitatea sa le unesc pe unul dintre calc?....adica conta fin sa o suprapun peste cea de gestiune?....

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Import baza de date

#13 Mesaj de eugen01 »

Cititi in manualul Saga (Import Export ; Preluare automata) ca sa va familiarizati cu termenii dupa care cel mai bine trimiteti un mail la Saga.Pentru un bun dialog cu programatorii Saga cititi si aici.Succes.

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Import baza de date

#14 Mesaj de olteanz »

Buna ziua,

Am descarcat Saga versiunea free pe un PC , am vrut sa transfer pe acest PC (fara abonament) firmele fara activitate, dar nu am putut, imi solicita cod si parola de acces.
Exista alta solutie ptr. a putea transfera aceste firme?
Multumesc
1+1=3

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Import baza de date

#15 Mesaj de gramac921 »

mai intai creati firmele pe calculatorul unde e versiunea free din Configurare societati.
Apoi salvati BD din PC-ul cu licenta cu firmele fara activitate pe un stick , cd etc si le copiati in calculatorul cu varianta free.

Din meniul Saga de pe PC-ul cu varianta free , selectati Restaurare baze de date ( pt fiecare firma ) .
Ar trebui sa mearga. :)

Scrie răspuns