Descarcare gestiune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
aaneim564
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:00 am

Descarcare gestiune

#1 Mesaj de aaneim564 »

de ce nu-mi face descarcarea de gestiune cum trebuie...imi face doar 607.1-371.1 si 4428.1-371.1....de ce nu-mi face inregistrarea 378.1 - 371.1. Va multumesc de ajutor........

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Descarcare gestiune

#2 Mesaj de ferenta »

vezi cum ai configurat gestiunea, poate nu ai respectat pașii din manualul de utilizare
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

aaneim564
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:00 am

Re: Descarcare gestiune

#3 Mesaj de aaneim564 »

am configurat cum trebuie...dar tot nu-mi face inregistrarea...

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Descarcare gestiune

#4 Mesaj de ferenta »

mai verifica o dată, ai mai jos un tutorial privind configurarea gestiunilor, realizat de SAGA !

http://www.sagasoft.ro/tutoriale.php?vi ... DKsRUNENds
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Descarcare gestiune

#5 Mesaj de tomac »

Când mai aveți astfel de probleme, legate de gestiuni, trebuie să dați mai multe detalii, pentru a primi un răspuns pertinent: ce fel de gestiune? Cantitativ-valorică sau global valorică? Dacă e cantitativ valorică cum ați definit gestiunea? Ca fiind una cu amănuntul evaluată în preț de vânzare, sau nu? Cum ați definit tipurile de articol pentru articolele culese în gestiunea cantitativ-valorică? Dacă e global valorică, ați definit-o? Cum ați cules datele pentru aceasta?
De asemenea ar fi foarte util, ca înainte de a posta pe forum să consultați helpul. Și tutorialele.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bahrinc526
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 25, 2011 8:50 pm

Re: Descarcare gestiune

#6 Mesaj de bahrinc526 »

Buna seara.
Nu reusesc in ruptul capului sa ma descurc cu gestiunile. O zi de citit forum, vazut de n ori tutorialele, rezultat; varza in capul meu.
Societate platitoare Tva caen 4711
Am bifat in configurari ''evaluare marf. la pret vanz. pe gestiuni distincte''
In fisiere la gestiuni am facut asa: CHIOSC 1- cantitativ-valorica; fara bifare la pret de vanz.
BAR 1 - cantitativ-valorica; idem

si... CHIOSC - global-valorica; 371.01; 378.01; 4428.01; 607.01; 707.01 -TVA 24%
CHIOSC 09 - global-valorica; 371.03; .....etc. TVA 9%(are si marfuri cu tva 9%)
BAR - global-valorica; 371.02; 378.02....etc.

Nu e bine, nu-i asa? :(
Va rog mult...un raspuns...multumesc.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#7 Mesaj de eugen01 »

Ca si gestiuni global valorice e ok ..ati sesizat necesitatea unei gestiuni pentru TVA 9%.Mai puneti o bifa si pe "Rulaje Cumulate".
Nu inteleg rostul gestiunilor cantitativ valorice..

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Descarcare gestiune

#8 Mesaj de tomac »

Sunt bine definite. Culegerea datelor de intrare/ieșire în/din aceste gestiuni se va face folosindu-se tipul "Nedefinit" dacă aveți activă și partea de stocuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bahrinc526
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 25, 2011 8:50 pm

Re: Descarcare gestiune

#9 Mesaj de bahrinc526 »

Nici eu nu am inteles cum sta treaba cu gestiunile cantitativ-valorice. Mentionez ca societatea asa era configurata si s-au facut operatii contabile din 2010 aprilie cu intrari si iesiri pe tipul ''marfa'' si nu ''nedefinit''. Anul acesta, 2011, in ianuarie, am preluat contabilitatea din mers (nevoita, desi nu ma pricep prea bine). La iesiri in luna mai 2010 s-au operat: tip- nedefinit; gestiune- gol; den. articol: raport z. S-a operat pe client C(chiosc) si client B(bar); asa s-au inregistrat raporturile Z.
Din luna iunie, s-a operat pe tip-marfuri C; marfuri B; gestiune-Chiosc; Bar; Raport Z; cu sumele aferente si tva cu 24 si 9% unde era cazul(gestiunea chiosc).
La intrari s-a operat pe tip- marfuriC; Marfuri B; gestiune-chiosc, bar. Pe ''nedefinit'' s-au trecut chirie, telefon, salubris, piese auto...etc.(conturile fiind corecte).
Am observat ca stocurile de marfa au crescut de la luna la luna in mai stocul initial fiind 0(banuiesc ca nu s-a dat preluare stocuri initiale cand s-au introdus datele in balanta pe luna aprilie 2010) . In luna mai stoc=0; val.intrare=4699.43; val. iesiri=0???; sold final=4699.43
Asa s-a ajuns la stoc de 89376.27.
Dupa ce am citit manualul de utilizare, cred ca nu s-a procedat corect si am incercat sa reconfigurez gestiunile si sa le sterg pe cele cantitativ-valorice urmand sa operez dupa cele nou create global-valorice; dar nu am putut sa le sterg pt. ca programul m-a atentionat ca pe aceste gestiuni s-au efectuat operatii si nu am stiut ce sa fac.
Pot sa remediez problema, sau ma duc si ma spanzur? :( ca asa imi vine...
Va rog un sfat...Multumesc.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#10 Mesaj de eugen01 »

Probabil societatea are (a avut?) si vanzari cu ridicata, asa s-ar justifica existenta gestiunilor cantitativ valorice, unde se facea receptia (echivalent Depozit).Societatea are (a avut) si vanzare cu amanuntul, de aceea avem gestiunile global valorice.Pentru GV (chiosc si bar) se putea aproviziona fie prin transfer de la Depozitul propriu fie direct de la terti.

bahrinc526
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 25, 2011 8:50 pm

Re: Descarcare gestiune

#11 Mesaj de bahrinc526 »

Societatea are numai vanzari cu amanuntul; gestiunile global-valorice le-am configurat eu, acum. S-a operat pe cantitativ-valoric. Cum procedez in continuare? Barul s-a inchis in decembrie 2010 si a ramas stoc de marfa mare(practic toate intrarile deoarece nu s-au scazut iesirile din raporturile z) si vreau sa fac transfer de marfa la chiosc dar nu stiu cum. Si la chiosc stocul este mare(la fel toate intrarile, nu s-au scazut iesirile).
As sterge gestiunile configurate de mine(global-valorice) si sa merg in continuare pe cele existente; pt. ca sfatul din tutorial era sa nu schimbam in timpul exercitiului financiar; dar nu sunt corecte. Daca schimb din ianuarie totul, e bine? Imi afecteaza balanta, registrul jurnal, etc...le-as reface pe toate...dar cum sa fac sa fie corect?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#12 Mesaj de eugen01 »

1.Din moment ce au fost efectuate operatiuni pe CV nu le puteti sterge.
2.Modul de evidenta nu se schimba in cursul anului, nu din cauza programului, cat din cauza legislatiei(principiile contabile).
3.Transferurile se pot face foarte elegant in Saga cu ajutorul ecranului de transferuri (pentru CV catre GV) sau pentru GV catre GV prin definirea unui Client si a unui Furnizor caruia ii alocam codul 482 (e descrIs in detaliu in Manulul Saga).
4.Totusi in cazul prezentat, in afara de un inventar care se impune de la sine, trebuie revazut (sau refacut!) istoricul, pentru ca nu vom putea sti ce , cata marfa transferam.Presupun ca gestiunile CV s-au tinut totusi la pret de vanzare, doar ca vanzarile(iesirile) au fost inregistrate eronat

bahrinc526
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 25, 2011 8:50 pm

Re: Descarcare gestiune

#13 Mesaj de bahrinc526 »

D-l Eugen, va multumesc mult pentru raspunsuri. Cu speranta ca nu devin plictisitoare, indraznesc sa va cer in continuare cateva pareri.
- Operez in continuare pe gestiunile CV care s-au tinut la pret de vanzare?
- Transferul l-am efectuat (am citit manualul de utilizare) si am transferat marfa de la gestiunea bar la gestiunea chiosc (conform inventarului de la 31.12.2010); barul a fost inchis pe 06.12.2010. Problema mea este ca inventarul este egal practic cu toate intrarile (in saga); ca si cum nu am vandut nimic, stocul fiind foarte mare;la fel la chiosc.
- Ce se intampla daca nu am avut definita separat cota de tva de 9% la gestiunea chiosc? Aceasta apare in jurnalul de vazari-cumparari pt. ca am trecut la iesiri separat marfa cu cotele de 9 si 24.
- Z-eturile sunt corect operate in iesiri pe tip -marfuri C; gestiunea-chiosc ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Descarcare gestiune

#14 Mesaj de paturcai »

Daca s-a operat cantitativ valoric atunci unde-i buba?
Inteleg ca de fapt intrarile s-au facut cantitativ valoric (s-a facut pe fiecare gestiune in parte) bob-cu-bob deci, dar descarcarea s-a facut vraiste (in criza de timp s-a recurs la o smecherie: s-a trecut totul in 707 in speranta ca SAGA va face descarcarea de gestiune).
Asa cum scria si TomaC: culgerea (introducerea in iesiri adica) a fost prost operata; de fapt nu a fost operata deloc.
In aceasta situatie se recurge la a cere administratorului o lista de inventariere, si in baza ei (devine act oficial si legal in contabilitate aceasta lista) se face "ajustarea" valorii gestiunii.
Daca "scaparile" sunt din 2009 si mai vechi si influenteaza "semnificativ" (inchis citatul) rezultatul lui 2010 prin inregistrarea lor pe cheltuieli se va recurge la contul 1174 = 371, care (daca firma avea profit nerepartizat in 2009 in rezultatul reportat, sa se compenseze 1171 = 1174).
Daca cheltuiala nu influenteaza semnificativ rezultatul lui 2010 atunci se inregistreaza cheltuiala normal: 607 = 371 respectiv 371 = 378.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#15 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... are#p68969

Reglarea stocurilor nu sunt sigur ca e solutia cea mai buna in cazul prezentat(de aceea am pus link-ul referitor la recontabilizare).Desi solutia prezentata de Paturcai e foarte eleganta.

Scrie răspuns